Po wielu przeciekach oficjalnej prezentacji doczekał się LG Q9 – smartfon klasy średniej, który zaprezentowany został, nie na targach w Las Vegas, a na rodzimym rynku producenta. Wiele informacji się potwierdziło, choć jest kilka smaczków.
Jeśli zastanawiacie się, czy LG Q9 zadebiutuje na polskim rynku, to od razu spieszę z odpowiedzią, że raczej nie. Przynajmniej ja nie widzę sensu, gdyż mamy już w ofercie taki smartfon, choć pod inną nazwą. Mowa oczywiście o LG G7 Fit.
Obudowa odporna na wodę i kurz, a także dobrej klasy dźwięk. To w zasadzie największe atuty LG Q9.
LG Q9 spełnia normę certyfikatu IP68, co oznacza, że nie straszny mu pył i woda (obudowa powinna wytrzymać zanurzenie do głębokości 1.5 m przez 30 minut). To spora zaleta względem konkurencji, a zarazem bardzo dobre rozwiązanie, które nadal nie jest powszechne w przypadku klasy średniej. Jest jeszcze standard MIL-STD 810G, a zatem model ten może wytrzymać w trudnych warunkach.
Telefon pod względem wyglądu nawiązuje oczywiście do filozofii Koreańczyków, dlatego też na froncie ulokowane zostało wcięcie w ekranie, a ramki są relatywnie wąskie, choć grubsze, aniżeli we flagowych propozycjach tegoż producenta. Jest jednak całkiem znośnie, gdyż podobny poziom grubości ramek prezentują również tanie smartfony Huawei i Honor. Wydaje się jednak, że całą konstrukcja jest bardzo kompaktowa.
Obudowa została wykonana z połączenia metalu i szkła, a zatem otrzymujemy średniaka, który pod tym względem wcale nie odstaje od droższych propozycji. Metalowy jest matowy korpus, a szkło zastosowane zostało na tylnej ścianie i frontowym panelu rzecz jasna. LG Q9 występuje w kilku wariantach kolorystycznych – Carmine Red, Aurora Black, a także Moroccan Blue.
Głośnik multimedialny (Booombox) jest jeden, a zatem typowy standard w przypadku LG. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to nie mogę nie wspomnieć o obecności przetwornika audio Hi-Fi Quad DAC. Natomiast po podłączeniu zestawu słuchawkowego można będzie liczyć system dźwięku DTS: X 3D Surround Sound z dźwiękiem przestrzennym 7.1.
A zatem pod względem jakości wykonania, a także możliwości muzycznych, LG Q9 w żadnym stopniu nie odstaje od droższych modeli w asortymencie LG, a do tego jeszcze wyprzedza bezpośrednich konkurentów (z podobnego przedziału cenowego).
Snapdragon 821 w połączeniu z 4GB pamięci RAM i ekranem o wysokiej rozdzielczości to dobre połączenie.
Za działanie odpowiada Qualcomm Snapdragon 821 złożony z czterech (64-bitowych) rdzeni Qualcomm Kryo oraz układu graficznego Qualcomm Adreno 530. Do tego dochodzi wsparcie ze strony 4-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM. Ten układ SoC nie jest już najnowszy, aczkolwiek nadal ma sporo mocy obliczeniowej, aby zapewnić komfortową pracę z każdym tytułem dostępnym w Google Play.
Na dane zarezerwowane zostało 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia do 2 TB. Android 8.1 Oreo (niestety) wyświetlany jest na 6.1-calowym wyświetlaczu FullVision w wysokiej rozdzielczości QHD+ (1440 x 3120 pikseli) o proporcjach 19:5:9 i z całkiem kompaktowym wycięciem.
Pełna specyfikacja tego modelu przedstawia się następująco:
- 6,1-calowy wyświetlacz Full Vision QHD (1440 x 3120 pikseli)
- SoC Qualcomm Snapdragon 821
- 4 GB pamięci RAM
- 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia do 2 TB
- Aparat główny: 16MP ze światłem f/2.2
- Aparat frontowy: 8MP ze światłem f/1.9
- Akumulator 3000 mAh z szybkim ładowaniem
- Czytnik linii papilarnych, NFC
- Wymiary: 153,2 x 71,9 × 7,9 mm
- Waga: 159 g
LG Q9 będzie dostępny w sprzedaży na rynku południowokoreańskim w kolorze niebieskim, czerwonym i czarnym w cenie 499400 wonów południowokoreańskich, co po przeliczeniu daje nam około 1670 złotych.
LG G7 Fit – test najlepszego średniaka LG od dawna. Czy to wystarczy, by odniósł sukces?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.