Ze względu na konstrukcję Mi Mix 3 i chęć zachowania przez Xiaomi względnie smukłej konstrukcji, w obudowie zmieściło się ogniwo o dość skromnej pojemności 3200 mAh. Najgorsze jest to, że Xiaomi Mi Mix 3 wcale nie wypada blado na tle wielu konkurentów, którzy często mają baterie o zbliżonej pojemności…
Przejdźmy jednak do ważniejszej kwestii – jaki czas pracy na jednym ładowaniu gwarantuje Xiaomi Mi Mix 3?
W testach syntetycznych Xiaomi Mi Mix 3 wypada gdzieś w środku stawki, więc nie jest źle. Jeszcze lepiej jest na co dzień, co bardzo mnie zaskoczyło. Co prawda nie ma mowy o żadnych rekordach, ale SoT (czas pracy na ekranie) regularnie przekraczał 5 godzin (tylko z LTE nigdy poniżej 4h), a maksymalnie osiągnąłem aż 7h, choć tylko jednorazowo i bez grania. Wydajność energetyczna jest więc satysfakcjonująca i o ile każda dodatkowa mAh byłaby bardzo mile widziana, tak Mi Mix 3 spokojnie dotrzyma kroku niemal każdemu użytkownikowi.
Xiaomi w swoim MIUI przygotowało kilka narzędzi, które pozwalają użytkownikowi na kontrolowanie zużycia energii. Mamy więc możliwość zmiany rozdzielczości ekranu do HD+, tryb ekstremalny, ograniczający możliwości telefonu do minimum, a także charakterystyczną dla Androida Pie baterię adaptacyjną, która ogranicza działanie w tle tych aplikacji, z których rzadko korzystamy. Do tego właściciel dostaje kontrolę nad tym, jak system ma się zachowywać w stosunku do każdego programu z osobna; można więc pozwolić działać im bez ograniczeń lub też wybrać automatyczne wyłączenie po wyjściu.
Jeśli chodzi o ładowanie, to mamy dwie opcje. Teoretycznie Xiaomi Mi Mix 3 obsługuje szybkie ładowanie QC4+, jednak stosowną ładowarkę musimy kupić osobno, gdyż w zestawie dostajemy zasilacz 18W. Pozwala on na uzupełnienie zapasów energii w mniej niż 1,5 godziny. Co ciekawe, w pudełku dostajemy też ładowarkę indukcyjną o mocy 10W, co jest fajnym prezentem, gdyż Mi Mix 3 pozwala na ładowanie bezprzewodowe.
Xiaomi Mi Mix 3 został wydany w 2018 roku, więc siłą rzeczy pracuje na zeszłorocznych podzespołach. Mimo to trudno powiedzieć, by brakowało mu mocy, gdyż jego sercem jest ciągle świetny Snapdragon 845, wspomagany przez 6 GB RAM i 128 GB pamięci.
W testach benchmarkowych Xiaomi Mi Mix 3 radzi sobie znakomicie, gdyż w każdym teście melduje się na jednym z pierwszych miejsc. Oczywiście nowsze modele z jednostkami na 2019 rok radzą sobie lepiej, jednak mocy na pewno nie brakuje.
Widać to w codziennych zastosowaniach. Xiaomi Mi Mix 3 jest szybki jak błyskawica i bez zwłoki wykonuje wszystkie powierzone mu zadania, zachowując przy tym idealną płynność. Nie kojarzę ani jednego przycięcia animacji czy niepokojących zamyśleń, a każda z aplikacji działała bez zająknięcia.
Świetna kultura pracy jest zasługą nie tylko mocnego CPU, ale także dużej ilości pamięci operacyjnej i szybkiej pamięci UFS 2.1 o odczycie sekwencyjnym na poziomie 700 MB/s. Xiaomi nigdy nie oszczędza na podzespołach w swoich flagowcach i Xiaomi Mi Mix 3 jest na to najlepszym dowodem.
Wydajność graficzna również nie budzi zastrzeżeń. Adreno 630 jest piekielnie mocnym GPU i radzi sobie z każdą grą ze sklepu Google Play, w czym niewątpliwie pomaga niewygórowana rozdzielczość ekranu. Jak widzicie na wykresach, Mix wyprzedza nawet teoretycznie mocniejszy model Mate 20 Pro od Huawei.
Xiaomi Mi Mix 3 nie ma większych problemów z przegrzewaniem i utratą wydajności z czasem, ale idealnie też nie jest. Zarówno procesor, jak i układ graficzny potrafią zwolnić o jakieś 20% przy dłuższym, co najmniej kilkuminutowym obciążeniu. Podkreślę jednak, że nie da się tego zauważyć gołym okiem, więc wpływ tego zjawiska na kulturę pracy jest znikomy.
Xiaomi Mi Mix 3 oferuje niemal takie samo zaplecze fotograficzne, co Xiaomi Mi 8 i Xiaomi Mi Mix 2S. Podwójny aparat główny występuje więc w konfiguracji 12 MP + 12 MP, a dodatkowe oczko to teleobiektyw ze światłem f/2.4, oparty na sensorze Samsung S5K3M3+. Główna jednostka to Sony IMX363 (f/1.8, 1.4μm) z optyczną stabilizacją obrazu. O ustawianie ostrości dba bardzo szybki i celny Dual Pixel Autofocus.
Do obsługi aparatu służy całkiem niezła aplikacja przygotowana przez producenta. Jest ona rozbudowana i oferuje wiele trybów, wśród których znajdziemy między innymi panoramę, samowyzwalacz, zdjęcie kwadratowe, tryb nocny oraz profesjonalny. W tym ostatnim możemy sterować balansem bieli, ekspozycją, ostrością, ISO oraz wybrać obiektyw, którym chcemy robić fotki. Nie zabrakło też filtrów oraz łatwego dostępu do HDR (działającego także w trybie auto) i ustawień lampy błyskowej. Inne opcje dostępne są w ustawieniach aplikacji.
>>>Zobacz zdjęcia w pełnej rozdzielczości
Zdjęcia wykonane przy pomocy Xiaomi Mi Mix 3 mogą się podobać. Poprawna ostrość w całym kadrze, całkiem naturalna kolorystyka i solidna dynamika to ich najmocniejsze strony. Szczegółowość też stoi na niezłym poziomie. Przy zbliżeniach widać trochę szumu i sztucznych przeostrzeń, ale w niczym to nie przeszkadza.
Gdy światła zaczyna brakować, to ciągle jest nieźle, ale nie idealnie. Cyfrowego szumu pojawia się trochę za dużo, szumów przybywa, a ilość detali zauważalnie spada. Da się to jednak łatwo obejść.
Zgodnie z obowiązującymi trendami, Xiaomi przygotowało dedykowany tryb nocny. Działa on dość szybko jak na technikę tego typu, gdyż na wykonanie fotki potrzebuje ok. 2/3 sekund. Jego pracę oceniam pozytywnie, gdyż na zdjęciach wykonanych przy jego pomocy więcej widać. Szczegółowość też jest trochę lepsza, a źródła światła bardziej stonowane. Po głębszej analizie widać, że obrazek jest dość mocno przetworzony, ale tak naprawdę rzuca się to w oczy tylko przy… robieniu zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych.
Współpracujący z jednostką główną teleobiektyw robi dokładnie to, co ma robić, czyli pozwala na dwukrotne przybliżenie i współpracuje przy robieniu zdjęć z rozmazanym tłem. Jego pracę oceniam pozytywnie, o ile światła w kadrze nie brakuje. W innych sytuacjach Mix wykorzystuje do zbliżeń główne oczko, więc przełącza się na zoom cyfrowy.
Xiaomi Mi Mix 3 to pierwszy testowany przeze mnie smartfon Xiaomi, który potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości 4K i Full HD przy 60 kl./s. Do dyspozycji mamy też cyfrową stabilizację obrazu, działającą skutecznie. Jakość klipów jest bardzo dobra, zarówno jeśli chodzi o płynność, jak i uchwycenie detali. Tylko dźwięk mógłby być trochę lepszy, bo raz na jakiś czas słychać coś w rodzaju metalicznych szumów.
Na pokładzie znalazła się też funkcja nagrywania filmów Super Slow-mo w Full HD (480 fps) oraz HD (960 fps), jednak ta druga opcja została osiągnięta poprzez interpolację, a nie rzeczywistą rejestrację 960 klatek. Jak dla mnie wygląda to mocno średnio i pozostałbym przy standardowym Full HD i 480 klatkach.
Mi Mix 3 ma nie tylko podwójny aparat główny, ale także podwójny aparat do zdjęć selfie. Jednostka główna ma 24 MP i została oparta o sensor Sony IMX576, a towarzyszy jej dodatkowa kamerka 2 MP do badania głębi. Wspiera je dedykowania dioda LED do doświetlania naszej twarzy, a na wyposażeniu nie zabrakło upiększania, trybu studyjnego, trybu HDR (także w auto) i autofocusu, więc jest wszystko, co być powinno. Wszystko to sprawia, że samopstryki wyglądają naprawdę sensownie i mogą się podobać.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dawno już nie było tak dobrej promocji. Świetna Motorola Edge 40 Neo ma aż 12…
Ten horror zdobył ogromne uznanie graczy na Steamie. Jego popularność zaledwie w dwa miesiące osiągnęła…
Nowe oszustwo znów atakuje Polaków. Tym razem hakerzy chcą wykraść nasz numer PESEL, wymagając od…
Zbliża się premiera serii Xiaomi Redmi Note 14 5G. Znamy dokładny termin debiutu. Smartfony z…
Na oficjalnej polskiej stronie Xiaomi wystartowały promocje na smartfony i nie tylko. W ramach rewelacyjnej…
W końcu mamy oficjalnej potwierdzenie! nubia Z70 Ultra za kilka dni będzie dostępna globalnie. Smartfon…