Tydzień po zakończeniu targów Mobile World Congress 2012 w Barcelonie, świat mobilny wraca w końcu do normalności. W branży nastał względny spokój, a nawet lekkie zwolnienie tempa w zakresie wprowadzania nowych technologii/produktów/usług. Zarówno sami producenci, jak i dziennikarze, analitycy i użytkownicy analizują to, co zobaczyli w stolicy Katalonii i zastanawiają się, co może mieć największy wpływ na sektor w tym roku i kolejnych sezonach. Nie oznacza to jednak, że na rynku mobilnym nic się nie dzieje – dla potwierdzenia zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.
Będzie przełom w wojnach patentowych?
Jedną z najciekawszych informacji (choć póki co są to jedynie pogłoski) ubiegłego tygodnia była ta poświęcona nowemu podejściu Apple do kwestii patentów i wynikających z nich konfliktów. Mimo że Steve Jobs niejednokrotnie podkreślał, że nie zamierza licencjonować technologii korporacji z Cupertino, to być może niedługo będziemy świadkami nagłego zwrotu akcji w tej materii – czy Apple pójdzie w ślady Microsoftu i zacznie pobierać odpowiednie opłaty od konkurencji (dotyczy to głównie Samsunga i Motoroli)? Nawet, jeśli amerykański gigant będzie dążył do ugody, to potrzebna jest też dobra wola drugiej strony. A tej póki co brak – Samsung kontynuuje kampanię przeciw Apple, a kolejny krok wykonał na rodzimym podwórku, w Seulu. Motorola również może być negatywnie nastawiona do propozycji swego adwersarza – zwłaszcza w obliczu ostatnich decyzji, które nakazują jej oraz Google dostarczyć Apple informacje uznawane do tej pory za ścisłą tajemnicę. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż firmy nadal walczą o kolejne patenty i raczej nie zamierzają odpuszczać konkurencji – przykładem może tu być technologia rozpoznawania gestów.
Aktualizacje Androida
Ostatnimi czasy sporo mówi się o dwóch kwestiach, które urosły już do miana legend. Pierwsza to aktualizacja Samsunga Galaxy S II do OS Android w wersji 4.0. Druga jest jeszcze ciekawsza i dotyczy następcy flagowego smartfonu koreańskiego giganta – modelu SGS III. Zostawmy na razie ostatnią sprawę i wróćmy do aktualizacji. Na początku tygodnia informowaliśmy Was, że słuchawki SGS II doczekają się odświeżenia do nowej wersji Androida jeszcze w marcu. Niestety, dotyczy to jedynie rynku izraelskiego. Co z pozostałymi rynkami? Pod koniec tygodnia na stronie filipińskiego oddziału firmy poinformowano, iż topowa słuchawka doczeka się nowej wersji zielonego robota jeszcze w pierwszej połowie marca. Stosunkowo szybko okazało się, iż doniesienia te nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Firma kolejny raz zaliczyła wtopę. Być może jednak Koreańczycy szykują niespodziankę, którą pochwalą się już niedługo.
Oczywistym jest, iż na Androida w wersji Ice Cream Sandwich nie czekają wyłącznie właściciele modelu SGS II. W ubiegłym tygodniu okazało się, że aktualizacja słuchawki Xperia Arc S nastąpi na przełomie marca i kwietnia. W tym samym czasie odświeżenia mogą się też doczekać inne smartfony z linii Xperia. Na nowego Androida mogą także liczyć użytkownicy urządzeń HTC z serii Sensation (HTC Sensation, HTC Sensation XE oraz HTC Sensation XL). Smartfony te będą zaktualizowane do platformy ICS, ale nie otrzymają nakładki Sense w wersji 4.0 (użytkownicy będą się musieli zadowolić wersją 3.6).
Tydzień ciekawostek Androidowych
Na aktualizacjach świat się nie kończy – w ubiegłym tygodniu sporo mówiło się o zielonym robocie i związanym z nim ekosystemie. Zacznijmy od tego, że w Sieci już krążą informacje na temat następców ICS. Wersja 5.0 ma się doczekać nazwy Jelly Bean, a 6.0 będzie ponoć funkcjonować jako Key Lime Pie. Jeszcze ciekawsze doniesienia pojawiły się w odniesieniu do Android Marketu. Najpierw zwiększono limit wielkości aplikacji (z 50 MB do 4 GB), a następnie poinformowano o… uśmierceniu Android Marketu. Oczywiście nie w sensie dosłownym – serwis uległ rebrandingowi i od połowy tego tygodnia funkcjonuje już jako Google Play. Na czym polegają zmiany? To zależy – w Polsce zmianie uległa właściwie tylko nazwa i szata graficzna. W krajach, które cieszą się większą uwagą Google, sprawa wygląda dużo ciekawiej: w serwisie oprócz aplikacji dostępne są także książki, muzyka i filmy. Usługa została zatem rozbudowana i stała się bardziej atrakcyjna. Ciekawe, kiedy z tych dóbr skorzystamy i my?
Z wiadomości dotyczących Androida, warto także wspomnieć, iż przeglądarka stworzona dla tej platformy po raz pierwszy zajęła pozycję lidera na rynku przeglądarek dla urządzeń mobilnych. Tym samym zdetronizowała popularna Operę. Niewykluczone, że obecny stan rzeczy utrzyma się dłużej – przeglądarka dla Androida może coraz bardziej oddalać się od konkurencji. Możliwe także, iż na drugie miejsce wskoczy Safari – produkt stworzony dla Apple.
Apple bije kolejny rekord
Na naszym blogu w środku tygodnia pojawiła się informacja, dotycząca limitu wielkości aplikacji, jakie można ściągnąć z App Store. Górną granice podniesiono z 20 MB do 50 MB. Decyzja słuszna, ale w obliczu zmian, jakich dokonało Google, wygląda to mizernie.
Nie możemy jednak zarzucać Apple prowadzenia nieodpowiedniej polityki – w poniedziałek pisaliśmy, iż użytkownicy dokonali już 25 mld pobrań ze sklepu App Store. W kilkanaście miesięcy (od stycznia 2011 do marca 2012) firmie udało się osiągnąć wynik 10 mld ściągniętych aplikacji. To robi naprawdę spore wrażenie.
O Nokii coraz więcej
Fińska korporacja w mijającym tygodniu kolejny raz przypomniała o sobie. I to na kilku płaszczyznach. Sporo mówiło się o modelu Lumia 800 – pojawił się news, dotyczący poważnego wydłuzenia żywotności smartfonów za sprawą nowej aktualizacji. Gadżet Nokii doczekał się także nagrody Złota Antena przyznanej przez magazyn Prawo i Regulacje Świata Telekomunikacji i Mediów.
Osobną kwestią są nowe słuchawki fińskiego producenta. Pojawiły się pogłoski, iż Nokia pracuje nad smartfonami Prodigy oraz AC/DC – oba gadżety miałyby współpracować z platformą Windows Phone (być może zobaczymy je na wrześniowej imprezie Nokia World 2012). Do Sieci trafił także ciekawy projekt urządzenia Nokia Snow, który wywołuje spore emocje i ewidentnie prosi się o realizację. Na tym jednak doniesienia dotyczące Nokii się nie kończą – firma planuje ponoć w przyszłości wprowadzić na rynek smarfony z WP w cenie do 100 euro. A skoro już o WP mowa, to doczekaliśmy się modyfikacji wymogów dla tej platformy.
Które wydarzenia mijającego tygodnia są, Waszym zdaniem, najważniejsze?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.