Aparat, aplikacja i kamera
Sony postawiło na podwójny aparat. Jeden to przetwornik obrazu Exmor RS do urządzeń mobilnych, który ma rozdzielczość 12MP (przysłona obiektywu f/1.75, rozmiar pojedynczego piksela 1.25µm), a drugi 8MP (rozmiar piksela 1,12 μm, przysłona f/2.4, do efektu płytkiej głębi ostrości). Parametry jasno wskazują, że mamy do czynienia z zestawem niemal typowym dla średniaków. Do tego jeszcze przysłona obiektywu każe nam sądzić, że nawet fotografie wykonane w gorszych warunkach oświetleniowych będą wyglądały odpowiednio dobrze.
Do tego dochodzi jeszcze podwójna lampa błyskowa, wsparcie dla nagrywania wideo 4K w formacie 21:9, jak również HDR, efekty AR, a także zwolnione tempo. No i oczywiście dwukrotny zoom optyczny, co w tej klasie sprzętu nie jest oczywistością. Nie ma jednak optycznej stabilizacji obrazu.
Nigdy nie byłem specjalnie zadowolony z możliwości fotograficznych średniaków marki Sony, choć było kilka świetnych wyjątków, w tym Xperia XA2 Plus. Niestety, nie inaczej jest w przypadku testowanego modelu, zwłaszcza patrząc na konkurencję. Po prostu Japończycy bardziej kładą nacisk na tryb ręczny, przez co zdjęcia wykonane z automatu wyglądają gorzej.
–>Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości
Loteria, to najlepszy wyraz określający jakość zdjęć wykonanych smartfonem Sony Xperia 10 Plus. Automat pracuje bowiem bardzo nierówno i w zasadzie nigdy nie wiadomo, jak uchwyci chwilę w kadrze. Najlepiej jest w przypadku bardzo dobrych warunków atmosferycznych, aczkolwiek oko cieszą także (o dziwo) zdjęcia wykonane po zmroku. Kiepsko jest natomiast, gdy jest pochmurno. Doceniam jednak odwzorowanie kolorów, które zawsze w przypadku tego producenta sobie chwaliłem. Jest ono naturalne i z pewnością nie każdemu przypadnie to do gustu.
Zdjcia z zoomem optycznym
W przypadku telefonu z ekranem 21:9 nie mogło zabraknąć możliwości rejestrowania materiałów wideo w tych samych proporcjach i to do tego w rozdzielczości 4K. Filmy nagrywać można także w standardowym formacie i rozdzielczości 4K. Oczywiście możliwe jest również rejestrowanie w FHD przy 60 kl./s., a także 30 kl./s. Materiały trzymają dobry poziom – autofocus świetnie radzi sobie z ostrzeniem, a płynność i jakość dźwięku nie dają powodów do narzekań.
Sony dorzuciło również rejestrowanie wideo w zwolnionym tempie przy 120 klatkach na sekundę i w rozdzielczości 720p. Jest to tryb nagrywania ciągłego, aczkolwiek samodzielnie możemy później ustawić, w którym momencie ma rozpocząć się odtwarzanie w zwolnionym tempie.
Aplikacja do zdjęć jest sensowna, a do tego intuicyjna. Po uruchomieniu mamy dostęp do kilku dodatkowych ustawień, a tryb profesjonalny i dodatkowe efekty znaleźć można pod przyciskiem umieszczonym pod wirtualnym spustem migawki. Ponadto ostatnio wykorzystywany tryb jest szybko dostępny.
Selfie dedykowany został aparat 8MP ze światłem F/2.0 z matrycą typu 1/4,0 cala. To przekłada się na niezłej jakości zdjęcia (z trybem HDR) oraz materiały wideo, które rejestrować można w rozdzielczości do Full HD przy 30 kl./s. Warto abyście wiedzieli, że są nawet funkcje upiększające.
Wydajność jest wystarczająca
Sercem Sony Xperia 10 Plus jest coraz rzadziej wykorzystywany układ SoC firmy Qualcomm dla urządzeń ze średniej półki cenowej, a mianowicie Snapdragon 636, w którym obecne jest osiem rdzeni Kryo 260 o taktowaniu dochodzącym do 1,8 GHz, a także chip graficzny Adreno 509. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie ze strony odpowiedniej ilości pamięci RAM, której w tym modelu jest 4GB.
Ten zestaw nie daje powodów do narzekań. Mało tego, sprawuje się dobrze i zapewnia płynną pracę smartfona w każdym momencie. Pod względem szybkości działania z pewnością nie dorównuje konkurentom, jak choćby Huawei Nova 3, czy też POCO F1, który jest przecież o wiele tańszy.
Nie odczuwałem braku mocy obliczeniowej do uruchamiania aplikacji, czy też podczas ogólnego korzystania z telefonu. O spowolnieniu interfejsu również nie ma mowy, a jedyne do czego można się przyczepić to samodzielne restarty (raz dziennie przez pierwsze kilka dni).
PC Mark
AnTuTu 7
Manhattan (OnScreen)
GeekBench Single
GeekBench Multi
Zarządzanie pamięcią RAM jest prawidłowe, dzięki czemu przełączanie się pomiędzy otwartymi procesami jest relatywnie szybkie. Musicie jednak wziąć pod uwagę fakt, że po wyczyszczeniu pamięci czas wczytywania jest wyraźnie dłuższy. Jeżeli chodzi natomiast o wydajność graficzną, to Xperia 10 Plus dobrze radzi sobie z tytułami dostępnymi w Google Play, zapewniając tym samym płynną i stabilną rozgrywkę.
Jeśli jednak macie zamiar zagrać w Asphalt 9: Legends, to muszę Was rozczarować – ten tytuł nie jest wyszukiwany w Google Play na tym urządzeniu.
Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 9 Pie z poziomem zabezpieczeń z 1 lutego 2019 roku. System został wzbogacony przez nakładkę producenta, która ma wszystko czego potrzeba, a ponadto został dobrze zoptymalizowany.
Domyślnie do poruszania się po interfejsie dedykowana została belka z gestami. Aby otworzyć ostatnio używane aplikacje wystarczy ją lekko przesunąć ku górze. Gdy zrobicie to za mocno otworzycie szufladę z aplikacjami. Jeśli przytrzymacie wirtualny przycisk otworzycie asystenta Google, a dotknięcie spowoduje przejście do ekranu głównego. Jeśli jest to natomiast konieczne pojawia się strzałka wstecz.
Bardzo dobrze prezentują się aplikacje oferujące obróbkę wideo oraz zdjęć. Przy ich wykorzystaniu można stworzyć pokaz slajdów, kolaże, a także filmiki z efektownymi przejściami oraz dobrym podkładem muzycznym. Jest spore pole do popisu, gdyż z poziomu aplikacji można pobrać dodatki.
Nie zabrakło również genialnego odtwarzacza muzyki. Jest nawet Netflix, Xperia Lounge, czy też asystent pomocy, prosty menadżer plików i program antywirusowy. Jest zatem wszystko.
Wyposażenie – kompletne
Na wyposażeniu jest podwójne złącze kart w standardzie nanoSIM, które przy wykorzystaniu modemu LTE oferuje szybką transmisję danych. Warto pamiętać, że jest to hybrydowy slot, a zatem nie macie możliwości rozszerzenia pamięci bez rezygnacji z funkcji dualSIM. Na dwóch slotach można wykorzystać w pełni możliwości transmisji danych (2G/3G/4G).
Do tego dochodzi dwuzakresowy moduł WiFi standardzie 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 i 5 GHz), który działa bardzo stabilnie. Nie zabrakło też Bluetooth 5.0 z Audio HD Qualcomm aptX (bez problemu współpracuje z przeróżnymi akcesoriami). Jest także GPS z GLONASS.
Smartfon nie gubi zasięgu, dźwięk jest odpowiednio głośny, a mikrofony dobrze zbierają głos. Standardowo testowałem na kartach sieci Orange i Plus.
Pamięci wewnętrznej jest 64GB. Dla użytkownika do dyspozycji pozostaje nieco ponad 49 GB. Port USB 2.0 typu C oferuje wsparcie dla OTG, dzięki czemu możliwe jest podłączenie zewnętrznych pamięci masowych.
Na wyposażeniu nie zabrakło NFC, przez co dokonywanie płatności zbliżeniowych jest możliwe. Jest nawet radio FM.
Głośnik multimedialny jest umieszczony na dolnej ramce po prawej stronie. Brzmi on przyzwoicie i jest na odpowiednim poziomie głośności, wystarczającym podczas grania, słuchania muzyki i oglądania filmów.
Dzięki jakości i formatowi High-Resolution Audio dźwięk, który odtworzysz na smartfonie będzie wyjątkowo bliski oryginalnemu nagraniu studyjnemu. Technologia DSEE HX zachowa oryginalną, wysoką jakość nawet skompresowanych plików. Jakości dźwięku na dedykowanym zestawie słuchawkowym nie byłem jednak w stanie sprawdzić, gdyż zestaw dostarczony do testów był niekompletny.
Jako formę zabezpieczenia Sony zastosowało czujnik biometryczny, który znajduje się na prawym boku, co zresztą wiecie już z opisu budowy. Do jego działania nie mam żadnych zastrzeżeń – jest precyzyjny, aczkolwiek nie najszybszy. Myślę jednak, że to żaden problem.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.