Jak powstało Xiaomi? Przypominam najważniejsze wydarzenia z historii marki, która zmieniła świat smartfonów. Wskazuję też najważniejsze moim zdaniem urządzenia Xiaomi, które przez lata trafiłī na rynek.
Xiaomi. Zapraszam na podróż przez historię marki, która od niewiele znaczącego chińskiego producenta wdarła się do świadomości użytkowników jako najlepszy stosunek ceny do jakości, jaki możemy obecnie spotkać na mobilnym rynku. Jak to wszystko się zaczęło? Jaka jest historia światowego fenomenu Xiaomi?
Xiaomi jako producent smartfonów obchodziło swoje urodziny wczoraj, czyli 6 kwietnia. Dokładnie 9 lat temu, w 2010 roku, 22 ludzi (8 założycieli i 14 pracowników) podjęło wysiłki stworzenia nowej marki na i tak przecież zatłoczonym rynku. Grono założycieli stanowili ludzie w wieku pomiędzy 30 a 40 lat. Tutaj ciekawostka, która zginęła gdzieś w odmętach historii. Logo Mi to skrót od „Mobile Internet”. Wiedzieliście? Ja zdążyłem o tym zapomnieć.
https://www.gsmmaniak.pl/1207111/jaki-smartfon-xiaomi-kupic-2021/
W 2010 roku firma nie pokazała smartfona – zaprezentowano jedynie autorską nakładkę, która do dzisiaj znamy pod nazwą MIUI. Na pierwsze urządzenie przyszło poczekać do 16 sierpnia 2011 roku. Tym smartfonem był Xiaomi Mi 1, oparty na dwurdzeniowym procesorze. Co ciekawe, był sprzedawany jedynie online i tylko w październiku podczas jednej wyprzedaży. Kosztował 1999 juanów i raczej nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii rynku.
Przełom nadszedł rok później, w 2012 roku. Wtedy do sprzedaży trafił Xiaomi Mi 2. Był to smartfon oparty na Snapdragonie S4 i cieszył się naprawdę dużą popularnością w Chinach. Łączna ilość sprzedanych egzemplarzy w 2012 roku sięgnęła ponad 7 milionów. 2013 rok przyniósł ze sobą premierę Xiaomi Mi 3 (w dwóch wersjach – Snapdragon 800 lub NVIDIA Tegra) i prawdziwy hit w budżetowej stawce, czyli Redmi 1. Był to tani smartfon oparty o procesor MediaTek MT6789T i 1 GB RAM. W tym roku na rynek trafiło ponad 18 milionów urządzeń, wzrost sprzedaży był więc błyskawiczny.
W 2014 roku Xiaomi zdecydowało się na wyjście poza Chiny. Singapur i Filipiny poszły na pierwszy ogień, następnie Indie z flagowym Mi 3. Tutaj kolejna ciekawostka – wykup witryny Mi.com był w tym momencie najdroższym w historii tego kraju, kosztował Xiaomi niebagatelne 3.6 miliona dolarów. Dzięki wyjściu na inne rynki i premierze Xiaomi Redmi Note 1, sprzedaż poszybowała w górę do ponad 60 milionów.
2015 rok to już dosyć znany Xiaomi Mi 4i i próba podbicia Brazylii. Nie udało się, a cel sprzedażowy na poziomie 100 milionów nie został osiągnięty. Rok zakończyli z drobnym wzrostem do 70 milionów sprzedanych egzemplarzy. W 2016 Xiaomi zdecydowało się wycofać z brazylijskiego rynku. Nawiązują za to współpracę w Europie, ze znanym skądinąd ABC Data. Tego samego roku na rynek trafiają Xiaomi Mi Mix, Xiaomi Mi Max oraz prawdziwy hit – Xiaomi Redmi Note 3. Mimo tego, po raz pierwszy w historii, firma notuje spadek i zalicza „jedynie” ponad 50 milionów sprzedanych smartfonów.
Rok 2017 to rok przełomowy dla tego producenta. Wtedy do firma zdecydowała się na otwarcie sklepów stacjonarnych na terenie Chin, a CEO Xiaomi zapowiada 200 takich placówek do końca roku. W tym samym roku na rynek trafia Xiaomi Mi A1 – świetny średniak z czystym Androidem. Efekt? Ponowne odbicie się od dna i 92 miliony sprzedanych urządzeń na całym świecie.
W 2018 roku było już z górki. Xiaomi Mi Mix 2S pokazuje, że Xiaomi „umie w zdjęcia”, wchodząc tym samym do fotograficznej czołówki. 122 miliony sprzedanych smartfonów robiło wrażenie na wszystkich. Nie można też zapominać o wyjątkowo udanym Xiaomi POCOPHONE F1, który był tak dobry, że przez kilka miesięcy sam korzystałem z niego jako prywatnego urządzenia. Dzisiaj Xiaomi to ponad 18 tysięcy pracowników, a ich smartfony i inne sprzęty sprzedawane są w ponad 70 krajach świata.
2019 roku nie muszę chyba przypominać. Wyodrębnienie marki Redmi i debiut świetnego i zabójczo taniego Xiaomi Mi 9 ugruntowało pozycję marki. Teraz czas na przypomnienie sobie najciekawszych i najbardziej przełomowych moim zdaniem smartfonów w historii tego producenta.
To tylko wspomnienie honorowe, jako pierwszy model w historii, bo tak naprawdę nie miał nic ciekawego do zaprezentowania na tle chińskiej konkurencji. Słaby procesor i niezbyt atrakcyjny wygląd sprawiły, że zaginął w tłumie. Zdecydowałem jednak, że jako pierwszemu należy mu się miejsce w tym zestawieniu.
To pierwszy smartfon, który Xiaomi przebiło się do szerokiej świadomości użytkowników. 5-calowy ekran, niezły procesor i atrakcyjny wygląd przemówiły do wielu użytkowników. Oczywiście – był też tani, co przez lata stało się synonimem dla flagowych urządzeń od Xiaomi. Czy Wam też jego design kojarzy się z iPhone’m 5C?
Czas na prawdziwy hit, który dało się zauważyć również w Polsce. Do naszego kraju trafiła wersja oparta o Snapdragona, ale popularnością na świecie cieszył się raczej model działający na SoC MediaTeka. Duży ekran, dobre podzespoły i niska cena. To wszystko, czego było potrzeba, by tysiące ludzi pokochało Redmi Note 3. Oraz każdą kolejną jego wersję, aż do Redmi Note 7, którą Damian nazwał najlepszym smartfonem do 1000 złotych.
Pierwszy bezramkowiec. Ten tytuł bezapelacyjnie należy się Xiaomi Mi Mix. Śmiało można powiedzieć, że ten model zrewolucjonizował smartfony, jakie znamy dzisiaj. Nie był bez wad, ale wnosił niesamowity w swoich czasach screen-to-body ratio i piękny design. Ogromny na tamten rok, 6.4-calowy ekran z trzech stron pozbawiony ramek robi wrażenie do dzisiaj. Dziurki, notch? Podziękujmy, ten wygląd w zasadzie się nie zestarzał.
Flagowiec, który w świadomości wielu odbił się głębokim echem. Świetna wydajność, bardzo dobra bateria, niezłe zaplecze fotograficzne i atrakcyjny wygląd sprawiły, że cieszył się on naprawdę dużą popularnością. Był tak dobry, że mój redakcyjny kolega Damian uczynił z niego swoje prywatne urządzenie – a to wyjątkowo wybredny użytkownik.
Czas na coś bardziej współczesnego. Choć takie określenie na slidera w 2019 roku może wydawać się przewrotne, to tego typu konstrukcje wracają do łask. Xiaomi Mi Mix 3 zapewnia świetny aparat, bardzo cienkie ramki dookoła ekranu i absolutnie topową wydajność. Czego chcieć więcej? Może niższej ceny, bo obecnie w Polsce zapłacisz za niego około 2450 złotych. Czy warto? Po odpowiedź na to pytanie zapraszam do naszej recenzji Xiaomi Mi Mix 3 (spojler – pewnie, że warto).
Na koniec zostawiłem nowość, którą dopiero testujemy. Xiaomi wraz z modelem Mi 9 po raz kolejny pokazało, że nie ma sobie równych jako producent tanich flagowców. Wydajność jest oszałamiająca, niczego nie można też zarzucić kwestiom designu. Wyraźny postęp widoczny jest też w aparacie, a stosunkowo mała bateria zadziwia optymalizacją. Jeśli obecnie masz do wydania na smartfon 1899 złotych, to wybór jest tylko jeden.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…