Qualcomm ma zamiar skutecznie odpowiedzieć na coraz większe zainteresowanie smartfonami ze średniej półki. Firma zaprezentowała bowiem aż trzy nowe układy mobilne, które pozwolą zwiększyć możliwości w zakresie gamingu czy też fotografii.
Po prezentacji najnowszego flagowego układu, a więc Snapdragona 855, czas teraz na nieco mniej wydajne, acz bardzo ciekawe propozycje skierowane do producentów, którzy zamierzają wypuścić nowe modele ze średniej półki cenowej. Do urządzeń mobilnych już niebawem trafią aż trzy nowe SoC: Snapdragon 665, 730 oraz 730G.
Snapdragon 665 – ciekawy i znacznie szybszy następca 660-tki
Oczywiście najmniej potężny jest jest ten pierwszy, a więc Snapdragon 665. To następca popularnej 660-tki, wykonany w 11-nanometrowym procesie produkcyjnym. Układ składa się z ośmiu rdzeni Kryo 260 taktowanych z maksymalną częstotliwością 2,0 GHz oraz układu graficznego Adreno 610. SoC obsłuży maksymalnie 8 GB pamięci RAM typu LPDDR4X, a na pokładzie znajdzie się także miejsce dla modemu LTE Snapdragon X12, obsługującego pobieranie do 600 Mb/s i wysyłanie do 150 MB/s.
Snapdragon 665 gwarantuje wsparcie dla rozdzielczości FullHD+ (maksymalnie 2520×1080 pikseli) przy formacie 21:9. Producent chwali się zastosowaniem Qualcomm AI Engine trzeciej generacji, dzięki czemu korzystanie z funkcji sztucznej inteligencji ma być dwa razy szybsze niż w poprzedniku.
Układ będzie także w stanie obsłużyć aparaty złożone z trzech obiektywów lub jednego o maksymalnej rozdzielczości 48 MP. Możliwości fotograficzne będą zresztą dużo większe, bowiem pojawi się obsługa nagrywania materiałów 4K w 30 klatkach na sekundę, tryb slow-motion 240 kl./s w rozdzielczości 720p, ulepszony tryb HDR oraz moduł 3D Face Unlock.
Snapdragon 730 – 8 nm i spore usprawnienia fotograficzne
Snapdragon 730 to już z kolei układ stworzonym w 8 nanometrach, a więc bardziej oszczędny pod względem konsumpcji energii. Pod względem specyfikacji technicznej jest on bardzo zbliżony do ubiegłorocznego flagowego SoC, a więc Snapdragona 845. We wnętrzu znajdziemy osiem rdzeni Kryo 470 o taktowaniu 2,2 GHz oraz grafikę Adreno 618, a pod względem pamięci RAM będziemy mogli liczyć maksymalnie na 8 GB LPDDR4X.
Zastosowano tutaj także modem Snapdragon X15 zwiększający prędkość pobierania do maksymalnie 800 Mb/s. SoC obsłuży także dowolny wariant potrójnego aparatu i wprowadzi bardziej wydajny tryb fotografowania 4K HDR wraz z trybem portretowym, a także obsłuży aparaty o maksymalnej rozdzielczości 192 MP.
Snapdragon 730G – rzecz dla miłośników mobilnego gamingu
Dodatkowo na rynku pojawi się także układ Qualcomm Snapdragon 730G, który wedle zapewnień producenta jest najwydajniejszym modelem poza serią 800. Ma być on o około 15% szybszy od modelu pozbawionego literki „G”, co uda się osiągnąć dzięki fabrycznemu podkręceniu grafiki Adreno 618. Jest to SoC skoncentrowany głównie na temacie gamingu, na co wskazuje szereg usprawnień przydatnych dla graczy.
Można tutaj wspomnieć o optymalizacji działania połączenia Wi-Fi, a także narzędziu przeciwdziałającemu cheaterom, choć na razie nie wiadomo, jak faktycznie miałoby ono funkcjonować. Pojawi się także specjalna funkcja o nazwie Junk Reducer, która zapobiegnie nieoczekiwanym spadkom płynności rozgrywki poniżej podstawowego progu 30 klatek na sekundę. Będzie także coś dla miłośników fotografii – chip obsłuży bowiem technologię slow-motion aż do 960 klatek na sekundę.
Kiedy pojawią się pierwsze smartfony wykorzystujące te układy? Cóż – to bardzo dobre pytanie. Wydaje się jednak, że nie stanie się to wcześniej, niż w drugiej połowie tego roku. Jedno jest pewne – sprzęty ze średniej półki mogą dostać solidnego kopa, zwłaszcza w kontekście wydajności w grach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.