Przewijane lub jak kto woli — rozwijane zrzuty ekranowe nie są nowością w świecie Androida. Funkcję znajdziemy w nakładkach producentów oraz jako oprogramowanie firm trzecich, jednak próżno szukać jej w czystym Androidzie. Zmieni się to dopiero przy okazji premiery Androida R.
Android, dodam — czysty Android rządzi się swoimi prawami i nie można nazwać go w stu procentach innowacyjnym. W zasadzie każde kolejne iteracje Zielonego Robota dodają do oprogramowania nowości, które już wcześniej widzieliśmy, czy to w nakładce, czy jako osobna aplikacja. Nie inaczej jest z opcją pozwalającą na wykonanie przewijanych zrzutów ekranu. Niestety, na implementację rozwiązania będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, jak wynika z tweeta Dave’a Burke’a z Google.
Android Q bez wyczekiwanej „nowości”
Nie jest to killer ficzer, jednak nie da się ukryć, że w przypadku treści prezentowanych na urządzeniach mobilnych tego typu zrzuty ekranowe mogą okazać się pomocne. Wiedzą o tym producenci urządzeń oraz twórcy aplikacji, którzy takowe usprawnienia opracowali i wdrożyli do swoich „tworów”. Najwyraźniej Googlersi uznali opcję za atrakcyjną, gdyż trafi ona do jednej z przyszłych wersji Androida. Nie, nie mam na myśli Androida Q…
We've added scrollable screenshots to the hopper for Android R and hopefully can land it in that release. Make it so @dsandler 🙂
— Dave Burke (@davey_burke) May 17, 2019
Dave Burke, człowiek odpowiedzialny za inżynieryjną stronę Androida poinformował za pośrednictwem Twittera, że przewijane zrzuty ekranu pojawią się najprawdopodobniej w Androidzie R, czyli przyszłorocznej wersji systemu. Najwyraźniej wdrożenie narzędzia nie jest tak prostą sprawą, na jaką się wydaje. Inaczej nowość zostałaby sfinalizowana w aktualnie testowanym Androidzie Q.
Świetnie zdaję sobie sprawę z tego, że takowa funkcja działa w smartfonach Xiaomi, Samsunga, OnePlusa, a nawet w Motorolach i część z was może być zawiedziona tym, że brakuje jej w czystym Androidzie. Weźmy jednak pod uwagę jedną ważną sprawę. Otóż firma traktuje „Pure Android” jako byt referencyjny, pokazujący, jak może i powinien pracować sprzęt. Nie znajdziemy tutaj ogromu dodatków programowych, ale funkcje będące częścią OS-u działają naprawdę dobrze.
Dark Mode widoczny u niektórych użytkowników kolejnej aplikacji Google
Reasumując — kiedy ficzer trafi już do wzorcowej wersji Androida, możemy być pewni, że jego działanie będzie więcej niż stabilne.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.