Amerykański producent układów mobilnych został, nie pierwszy zresztą raz, ukarany przez Komisję Europejską za praktyki monopolistyczne. Choć wysoka kwota sugeruje powagę sytuacji, zabawne jest to, że dotyczy ona działań Qualcomma z lat sprzed 10 lat.
Qulacomm otrzymał właśnie karę pieniężną wysokości 1,27 proc. ubiegłorocznego obrotu. Mówimy o kwocie 242 mln euro, która jest jedynie niewielką częścią wcześniejszej grzywny nałożonej przez Komisję Europejską na firmę. Sprawdźmy, za co dokładnie oberwało się dostawcy mobilnych chipów.
Qualcomm zapłaci 242 mln euro grzywny
Sprawa dotyczy działalności firmy w latach od 2009 do 2012. Wtedy też Qualcomm „walczył” o miejsce na rynku między innymi z firmą Nvidia. Według członków KE Amerykanie oferowali swoje chipy z modemem 3G znacznie taniej od konkurencji (Huawei i ZTE). To rzekomo miało być umotywowane chęcią zepchnięcia rywala do pozycji nieznaczącego podmiotu.
Zakładając, że tak faktycznie malowały się motywy Qualcomma, dekadę temu w siedzibie producenta otwierano szampana… Nvidia, nie mogąc konkurować z Qualcommem, zwinęła zabawki i przeniosła się do innej piaskownicy. W opinii Komisji Europejskiej działania miały charakter typowo monopolistyczny, za co Qualcomm otrzymał właśnie karę wynoszącą 242 mln euro. Myślicie, że 1,27 proc. obrotu firmy z 2018 roku to dużo?
To zaledwie niewielka część tego, co przedsiębiorstwo musiało zapłacić w ubiegłym roku. Podobne nadużycia, tym razem w odniesieniu do chipsetów z pasmem LTE kosztowały Qualcomma aż 997 mln euro. Mało? Proszę bardzo — tajwańska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu nałożyła na firmę grzywnę 774 mln dolarów. Powodem, jak łatwo zgadnąć, ponownie były praktyki monopolistyczne.
Zasadność wysuwania oskarżeń o praktyki monopolistyczne należy do kwestii dyskusyjnych, mocno dyskusyjnych. W mojej opinii, jeśli dany podmiot nie przekroczył granic zdrowej rywalizacji rynkowej, kara grzywny, szczególnie tak wysoka, wygląda na przesadę.
Jak myślicie, czy Komisja Europejska słusznie punktuje firmy wykazujące działania monopolistyczne?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.