Jeżeli korzystacie ze smartfonów z Androidem, procesor Qualcomm Snapdragon 865 jest układem, na którego koniecznie musicie zwrócić uwagę. Z nowych informacji wynika, iż zostanie on wytworzony w nowoczesnym procesie i zaoferuje piekielnie mocną wydajność – oto wyniki w Geekbench.
Qualcomm rozwija się coraz prężniej, prezentując rocznie już nie jeden, a nawet dwa flagowe układy SoC – w tym roku smartfony z Androidem korzystają z dwóch dostępnych modeli: Snapdragona 855 lub jego ulepszonej wersji 855+. W przyszłym roku sytuacja może wyglądać nieco podobnie, gdyż na horyzoncie już ukazał się Snapdragon 865.
Według informacji z różnych źródeł na premierę układu nie będziemy musieli czekać aż do przyszłego roku – nowy SoC może zadebiutować jeszcze w listopadzie, a jego częściową specyfikację ujawnił wiarygodny leakster IceUniverse.
Co wiemy o Snapdragonie 865?
Snapdragon 865 zostanie wykonany w procesie litograficznym EUV, który w marketingu często jest oznaczany jako 7 nm+. Tak naprawdę wciąż mamy do czynienia z procesem 7-nanometrowym, ale dzięki litografii „ekstremalnego ultrafioletu” możliwe jest zwiększenie liczby i gęstości umieszczenia tranzystorów o nawet 20%. Pozwala to na zmniejszenie rozmiarów procesora oraz jeszcze lepszą energooszczędność.
Qualcomm snapdragon 865 Geekbench4
4250/13300, 7nm EUV— Ice universe (@UniverseIce) October 11, 2019
IceUniverse podał do wiadomości także wydajność Snapdragona 865 w Geekbench. W czwartej wersji testu benchmarkowego układ ma osiągać 4250 punktów w teście jednego rdzenia oraz 13300 punktów w ogólnym rozrachunku. To świetne wyniki – szczególnie w przypadku jednego rdzenia, który zazwyczaj odstaje mocą od procesorów Exynos i Apple Bionic.
Qualcomm może zatem walczyć z najnowszym chipsetem Apple A13 Bionic, który zasila wszystkie iPhone’y 11. Wyniki układu koncernu z Cupertino są zaskakująco wysokie w przypadku mocy pojedynczego rdzenia, który zdobywa w Geekbench około 5400 punktów. Ogólną moc wszystkich rdzeni określa się na 13 tysięcy punktów.
W walce o najlepszą wydajność znajduje się także Samsung, który produkuje procesory pod własną marką Exynos. W tym roku koreański moloch także stworzył dwa chipsety: Exynos 9820 oraz Exynos 9825. Wygląda więc na to, iż era jednego procesora na rok dobiega końca.
Nowe procesory to dobra wiadomość nie tylko dla użytkowników smartfonów, ale także dla posiadaczy tabletów z Androidem. To właśnie wydajność jest najsłabszym punktem tego typu sprzętów, chociaż w tabletach najnowszej generacji sytuacja jest już o niebo lepsza, gdyż stosuje się w nich Snapdragony z najwyższej półki. To pozwala tabletom dosłownie „śmigać”.
Polecamy:
Snapdragon 865 – pierwsze informacje o najważniejszym układzie na 2020 rok
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.