Wysyp aktualizacji od Apple. Uaktualnienia otrzymały właściwie wszystkie urządzenia. Co nowego pojawiło się w iPadOS i iOS 13.3.1, iOS 12.4.5, watchOS 6.1.2 oraz macOS 10.15.3? Sprawdźcie.
Co nowego w oprogramowaniu Apple?
Apple udostępniło dzisiaj pełne spektrum aktualizacji swojego oprogramowania. Wydanie nowych uaktualnień miało miejsce po ostatnich tygodniach testowania poprawek. W każdym przypadku mowa jest właściwie o drobnych usprawnieniach i naprawach błędów.
Dla przykładu – aktualizacja iOS dla iPhone’a XS waży około 277 MB. Optymalizacje jednak wydają się być na tyle istotne, że warto zaktualizować swoje oprogramowanie na urządzeniach. Dzięki temu zwiększa się niezawodność, stabilność oraz bezpieczeństwo.
Apple jednocześnie wydało iOS 12.4.5 dla starszych urządzeń, które nie są już kompatybilne z iOS 13.
iOS 13 solą w oku reklamodawców. Wszystko przez jedną funkcję
iPadOS i iOS 13.3.1 – pełna lista zmian
Warto zaznaczyć, że lista poprawek dla iPada jest identyczna, oprócz elementów związanych z iPhone’ami. Uaktualnienie iOS 13.3.1 zawiera poprawki błędów i udoskonalenia, w tym:
- usuwa problem dotyczący limitów komunikacji, który mógł umożliwiać dodawanie kontaktów bez podawania kodu funkcji Czas przed ekranem;
- dodaje ustawienie pozwalające kontrolować użycie usług lokalizacji przez układ ultraszerokopasmowy U1;
- usuwa problem, który mógł powodować krótkie opóźnienie przed rozpoczęciem edycji zdjęcia Deep Fusion zrobionego iPhone’em 11 lub iPhone’em 11 Pro;
- rozwiązuje problem z aplikacją Mail, przez który obrazy zdalne mogły być wczytywane mimo wyłączenia ustawienia Pobieraj obrazy zdalne;
- usuwa problem, w wyniku którego aplikacja Mail mogła wyświetlać wiele okien dialogowych cofania czynności;
- usuwa problem, przez który aplikacja FaceTime mogła używać tylnego aparatu ultraszerokokątnego zamiast szerokokątnego;
- rozwiązuje problem, który mógł blokować dostarczanie powiadomień push przez sieć Wi‑Fi;
- usuwa problem z aplikacją CarPlay w niektórych samochodach, przez który dźwięk w połączeniach telefonicznych mógł być zniekształcony;
- dodaje do Siri na HomePodzie obsługę indyjskiej odmiany języka angielskiego.
Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem:
https://support.apple.com/kb/HT201222
watchOS 6.1.2 i macOS Catalina 10.15.3 – co nowego?
Tym razem watchOS nie przynosi również znaczących zmian. Apple podaje, że ta aktualizacja zawiera jednak ważne poprawki zabezpieczeń i zalecana jest dla wszystkich użytkowników. Aktualizacja waży 115 MB.
Z kolei jeśli chodzi o oprogramowanie na komputery macOS to tutaj mowa jest o trzeciej poprawce aktualizacyjnej wydanej do systemu Catalina. Ten debiutował w październiku 2019 roku. Uaktualnienie pojawia się po miesiącu od wersji z numerkiem 10.15.2.
Podobno macOS Catalina 10.15.3 posiada kod sugerujący nowy tryb Pro, nad którym Apple już pracuje. Tzw. Pro Mode byłby opcjonalnym ustawieniem, które nadpisywałoby domyślne limity zużycia energii czy pracy wiatraków chłodzących układ, dzięki któremu aplikacje miałyby działać szybciej. Wszystko w ramach wyższej wydajności, kosztem ciszy i energii.
W notatkach aktualizacyjnych Apple jednak nie podaje, że Pro Mode jest już dostępny. Wersja oznaczona numerkiem 10.15.3 przynosi usprawnienia w zakresie stabilizacji, niezawodności działania czy zabezpieczeń i jest rekomendowana dla wszystkich użytkowników.
Ponadto, uaktualnienie przynosi optymalizacje dla monitorów Pro Display XDR i poprawia wydajność wielostrumieniowej edycji wideo 4K.
macOS Catalina 10.15.3 – pełna lista zmian
To uaktualnienie:
- Optymalizuje obsługę parametru gamma przy niskich poziomach szarości na monitorze Pro Display XDR podczas używania kolejek SDR na macOS.
- Poprawia wydajność wielostrumieniowej edycji materiału wideo 4K zakodowanego przy użyciu kodeków HEVC lub H.264 na 16‑calowym MacBooku Pro (2019).
Więcej szczegółowych informacji na temat tego uaktualnienia można znaleźć pod adresem support.apple.com/kb/HT210642.
Szczegółowe informacje na temat zawartości tego uaktualnienia związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem support.apple.com/kb/HT201222.
Źródło własne, Apple
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.