MediaTek pochwalił się swoim najnowszym sztandarowym układem Helio P95. Zawarta w nim technologia HyperEngine zapewni stabilność sieci, lepszą jakość obrazu oraz sprawniejsze zarządzanie wydajnością, zaś APU 2.0 wesprze przetwarzanie obliczeń potrzebnych w rozwiązaniach ze sztuczną inteligencją. Zapowiada się miodnie.
Sprawdzamy, co takiego zaserwował nam MediaTek w najnowszym układzie Helio P95 wykorzystującym technologie APU 2.0 oraz HyperEngine.
MediaTek Helio P95 — potężna wydajność AI i zwiększone doznania dla graczy
Układy MediaTeka nie budzą takich emocji, jak nowe Snapdragony od Qualcomma, jednak często warto dać im szansę. Mimo że tańsze od rozwiązań konkurencji, procesory tytułowego producenta potrafią zaskoczyć i to pozytywnie. Czy to samo będzie można powiedzieć o Helio P95? Na odpowiedź jest jeszcze zbyt wcześnie, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstępnie ocenić chip przez pryzmat dostępnej specyfikacji technicznej.
Zacznijmy od najważniejszego, czyli od liczb, gdyż to one często opisują lepiej układ, niż mniej lub bardziej przyciągająco nazwane technologie. Otóż w chipie Helio P95 znajdziemy 8-rdzeni, na które składając się — dwa rdzenie ARM Cortex-A75 o taktowaniu 2,2 GHz oraz sześć rdzeni ARM Cortex-A55 z zegarem taktowanym częstotliwości 2,0 GHz. Maksymalna pamięć RAM LPDDR4x to 8GB, zaś pamięć na dane to UFS 2.1. Nie można zapomnieć o wsparciu układu graficznego PowerVR GM 9446 obsługującego kodeki H.264, H.265 / HEVC oraz rodzielczość wyświetlacza do 2520 x 1080 Mpix.
Układ MediaTek Helio P95 został wyposażony w APU 2.1 (AI Processing Unit), który pozwala na 10 proc. wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji. Producent chwali się tym, że jest to jeden z najmocniejszych silników AI dla smartfonów z siecią 4G. Warto wspomnieć również o HyperEngine, który docenią przede wszystkim gracze. Technologia ta ma bowiem uczynić rozgrywkę płynną i naprawdę wydajną.
Jak nietrudno zgadnąć Helio P95 wspiera istotne moduły łączności takie jak LTE Cat 12, Bluetooth 5.0 , Wi-Fi ac oraz Beidou, Galileo, Glonass i GPS. Niestety, producent nie pochwalił się jeszcze tym, kiedy zostaną ogłoszone pierwsze smartfony wykorzystujące rzeczony SoC.
Qualcomm Snapdragon 865 — lista smartfonów, również tych niezaprezentowanych
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.