Jaki powinien być dobry laptop do pracy i zabawy w 2020 roku? Na pewno ładny, lekki i długo pracujący na baterii, a do tego oferujący dobry stosunek ceny do wydajności. Jakie ultrabooki do 3000, 5000 i 8000 złotych mogę polecić w 2020 roku?
Szukasz lekkiego laptopa do pracy i zabawy? Przygotowałem krótkie zestawienie ultrabooków z różnych półek cenowych, które idealnie sprawdzą się w tych zastosowaniach.
Jaki ultrabook do 3000 złotych? Huawei Matebook D14
Zacznijmy od taniego modelu do pracy. Wybrałem Huawei Matebook D14 ze względu na mobilność – laptop waży niecałe 1.4 kilograma i przy takich gabarytach nawet nie poczujesz go, nosząc codziennie w torbie czy plecaku. Mimo niskiego profilu producent nie pozbył się przydatnych złączy – mamy rzadkie w tej cenie USB-C, dwa pełnowymiarowe porty USB 3.1 i złącze HDMI. Miłym dodatkiem jest podświetlenie klawiatury.
Jeśli chodzi o moce obliczeniowe, to też jest dobrze. Huawei Matebook D14 pracuje na układzie AMD Ryzen 5 3500U z czterema rdzeniami. Towarzyszy mu 8 GB RAM (niestety, nie jesteś w stanie rozbudować jej samodzielnie, została wlutowana w płytę główną). Na dane użytkownika przeznaczono aż 512 GB przestrzeni na dysku SSD PCIe.
Taki wariant wiąże się z wydatkiem 2799 złotych i nie znalazłem żadnego innego laptopa, który oferowałby tak dobry stosunek ceny do jakości. Jeśli nie potrzebujesz tyle miejsca na dane, to wersję z 256 GB dyskiem kupisz za 2499 złotych.
Jaki ultrabook do 5000 złotych? LG GRAM 14
Czas na dobrze znaną ze świetnego czasu pracy z dala od gniazdka propozycję koreańskiego producenta. LG GRAM 14 w omawianej wersji kosztuje 4999 złotych i będzie świetnym wyborem dla tych, którzy szukają laptopa do pracy poza domem.
W przypadku LG GRAM 14 nazwa zobowiązuje – laptop waży mniej niż kilogram! Mimo tak niskiej wagi i nieco ponad 1.5 cm grubości producentowi udało się zmieścić całe zaplecze niezbędnych portów. Mamy 2 złącza USB 3.1, USB-C i HDMI, a każdy fotograf doceni czytnik kart pamięci. Za takie pieniądze możemy oczywiście liczyć na podświetlenie klawiatury, a ultrabook imponuje cieniutkimi ramkami wokół ekranu FullHD.
Koledzy z mobiManiaKa przetestowali 15-calową wersję LG GRAM i chwalili czas pracy na baterii. Wariant 14-calowy osiąga podobne rezultaty i cały dzień poza domem jest w Twoim zasięgu.
Mocy też nie zabraknie. Za wydajność odpowiada procesor Intel Core i5-8265U o czterordzeniowej architekturze. Pamięć RAM to 8 GB, a na dane użytkownika przeznaczono 256 GB na dysku SSD. Taki zestaw wystarczy, by swobodnie pracować na zdjęciach, grafikach i wideo – o ile nie zależy Ci na szybkim renderowaniu w 4K.
Jaki ultrabook do 8000 złotych? DELL XPS 15
Na koniec coś dla naprawdę wymagających. Legendarna już seria XPS od Della w nowym wydaniu to połączenie nowoczesności z tradycją marki. Kolejne generacje laptopa wyglądają niemal tak samo i nie ma w tym nic złego. Przed kilku laty Dell wgniótł konkurencję w ziemię i od tej pory ten design stał się wyznacznikiem w branży. Omawiany wariant kosztuje około 7 tysięcy złotych, ale dopłacając, możesz zwiększyć pamięć RAM i dysk do odpowiednio 16 i 512 GB i nadal zmieścić się w 8 tysiącach.
Niezależnie od tego zawsze dostaniesz dodatkową kartę graficzną GeForce GTX 1650, która swobodnie pozwoli nie tylko na pracę na programach inżynierskich, ale również granie w stosunkowo nowe tytuły AAA. W codziennej pracy nie ma prawa zabraknąć mu mocy. W omawianej cenie możesz też żonglować procesorami Intel Core i5 i Intel Core i7 – co ważne, nie będą to niskonapięciowe układy.
Dell XPS 15 waży nieco ponad 1.9 kilograma, ale to oczywiście nie tylko zasługa 15-calowej matrycy. Ultrabook został wyposażony w potężną baterię, która bez problemu przeprowadzi Cię przez cały dzień intensywnego użytkowania, a na wieczór jeszcze wystarczy energii na obejrzenie serialu na kanapie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.