W 2019 roku Android trafił na szczyt listy najsłabiej zabezpieczonych systemów operacyjnych. W oprogramowaniu znaleziono aż 414 luk, jednak sprawa nie jest czarno-biała i należy wziąć pod uwagę jeden ważny czynnik niezależny od samego Google.
Raport TheVestVPN podsumowuje, jak wyglądała liczba wykrytych luk w systemach operacyjnych w 2019 roku. Najgorzej wypadły w tym względzie Android, Debian oraz Windows Serwer 2016. Oberwało się również Windowsowi 10. Choć w ubiegłorocznym zestawieniu zabrakło systemów Apple, ujęto je w części dokumentu odnoszącej się do ostatniego dwudziestolecia. Ten, kto uważa iOS i macOS (dawniej iPhone OS i Mac OS X) za bezpieczne, powinien rzucić okiem na tytułowy raport.
Android z największą liczbą luk w oprogramowaniu
W ubiegłym roku w Androidzie wykryto aż 414 luk, w Debianie 360, w Windows Serwer i Windows 10 było ich równo 357. Oznacza to, że według raportu TheVestVPN Zielony Robot nie należy do najbezpieczniejszych platform. Wynik ten nie powinien jednak nikogo zaskakiwać. Mamy w końcu do czynienia z potęgą. Pod kontrolą Androida pracuje dziś nieprzyzwoita wręcz liczba urządzeń i lwia ich część jest już pozbawiona wsparcia. Producenci zapewniają je tylko przez określony czas. Firmy przyczyniają się do niskiego poziomu bezpieczeństwa smartfonów jeszcze w jeden sposób.
Otóż w nakładkach systemowych fabrycznie instalowane są przeróżne dodatki programowe oraz aplikacje. Niektóre z nich mogą powodować błędy i stwarzać ryzyko związane z bezpieczeństwem. Jest to niezależne od samego Google, w związku, z czym obwinianie o taki stan rzeczy gigant z Mountain View wydaje się pozbawione sensu. Dodatkowo, jeśli wybierając urządzenie z Androidem, celujemy w smartfony z serii Google Pixel, możemy być pewni wyższego poziomu bezpieczeństwa. Poprawki trafiają tu bowiem bezpośrednio.
Jak więc wypada Android w ujęciu dwudziestoletnim? Tutaj również nie jest dobrze, gdyż system zajął drugie miejsce na liście oprogramowania z największą liczbą luk. Wykryto ich aż 2563. Gorszy był jedynie Debian z wynikiem 3067 luk. Co z iOS, który wcześniej nosił nazwę iPhone OS? Otóż w rzeczonym systemie odnaleziono aż 1655 luk, co nieco obala mit o nieprzeciętnym dopracowaniu platformy. Oczywiście tylko, jeśli patrzymy na sprawę szerzej aniżeli rok, dwa czy trzy lata.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.