Samsung Galaxy S III został oficjalnie zaprezentowany już tydzień temu, a wraz z nim ujawniona została pełna lista zaimplementowanych podzespołów, jakich użyto do jego produkcji. Wśród nich znalazł się również 4,8-calowy wyświetlacz Super AMOLED HD720p, który wyświetla kolory wykorzystując technologię PenTile, zamiast bardziej powszechnej technologii RGB. Dlaczego Samsung zdecydował się na taki krok i jaki ma to wpływ na nasze doznania wzrokowe?
Krótka historia AMOLED RGB oraz jego problemy
Smartfony wykorzystujące ekrany AMOLED na rynku obecne są od 2010 roku, kiedy to zaprezentowany został Galaxy S czy HTC Nexus One. Zwykle są one oznaczone jako Super AMOLED lub Super AMOLED Plus, które dla konsumentów są jednymi z najlepszych jakie występują w urządzeniach mobilnych. Charakteryzują się bardzo dużym kontrastem, nasyceniem barw, żywymi kolorami oraz szerokimi kątami widzenia. Pierwszy kontakt z takim ekranem robi naprawdę pozytywne wrażenie, a ich jakość potwierdza fakt, iż są w dalszym ciągu stosowane w terminalach Samsunga.
Jednak nie ma róży bez kolców i tak też jest w przypadku owych wyświetlaczy, gdyż mają jedną brzydką cechę – najnormalniej w świecie albo przestają działać albo pogarsza się ich jakość wyświetlania. Aby potwierdzić to nie trzeba zbyt daleko patrzeć w przeszłość. Wspomniany na początku Nexus, który wyposażony został w ekran AMOLED, już po kilku miesiącach dostarczył użytkownikom powodów do skarg na pogorszenie obrazu lub całkowite uszkodzenie wyświetlacza. W ostateczności zrezygnowano z tej technologii na rzecz S-LCD.
PenTile a RGB
Jak się okazuje koncern Samsung potwierdza, iż niebieski subpiksel w wyświetlacza AMOLED pogarsza się dużo szybciej, niż czerwony lub zielony w przypadku technologii RGB. W ekranach PenTile natomiast subpisele rozkładają się w sposób, który pozwala na zastosowanie dodatkowej ilości zielonego subpiksela. W konsekwencji pozwoliło to na uzyskanie dłuższej żywotności, niż w przypadku wykorzystania układu subpikseli RGB. Producent zapewnia, że w całym okresie eksploatacji sprzętu ekran będzie oferował najwyższą wydajność, dlatego w Galaxy SIII otrzymamy AMOLED PenTile.
Jednak PenTile nie jest też bez wad i posiadacze owych ekranów zwykle narzekają na zbyt słabą ostrość prezentowanego obrazu lub na dziwne obramowanie wokół niego. Takie przypadki odnotowane są tylko w niższych rozdzielczościach, jak QHD lub WVGA. Przy wyższych problem ten po prostu znika, gdyż jest to związane z gęstością pikseli na ekranie wyświetlacza. A jak wiemy Samsung Galaxy S III posiada rozdzielczość ekranu 1280 x 720 pikseli, co pozwoliło na uzyskanie gęstości na poziomie 306ppi. Dlatego też w pierwszej generacji flagowych modeli Galaxy zastosowano układ RGB.
Czy mamy się czego obawiać?
Osobiście uważam, że nie musimy martwić się zastosowaniem innej, jednak nie nowej technologii w najnowszej słuchawce Samsunga. Chodzi przecież o to, aby dostarczone smartfony oferowały jak najdłuższą żywotność i były bezawaryjne. Jeżeli wyższa rozdzielczość eliminuje wspominane problemy to możemy spać spokojnie i czekać na wprowadzenie sprzętu na rynek.
źródło: talk android
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.