Wyświetlacz Xiaomi Mi 9T Pro jest dobrej jakości matrycą AMOLED, która bez wcięcia prezentuje się wyśmienicie. Pomimo niezłego obrazu ekran posiada odświeżanie na poziomie tylko 60 Hz – da się to zmienić.
Rok 2020 ekranami 90 Hz stoi – w tym zdaniu jest wiele prawdy, ale oczywiście nie cała. Na mobilnym rynku spotkamy przecież różne rodzaje wyświetlaczy, począwszy od standardowych 60 Hz, przez 90 Hz i 120 Hz, aż do matryc 144 Hz (np. w Nubii Red Magic).
Ekrany 90 Hz są tanie
To jednak wyświetlacze 90 Hz mogą być w tym roku najpowszechniejsze w tanich smartfonach. Zapewniają płynniejszy obraz dla oka i zatrzymują przy sobie widza, którego przewijanie stron internetowych po prostu cieszy.
Są przy tym całkiem tanie, ponieważ spotkamy je już w telefonach za 1099 złotych. Również Xiaomi chętnie korzysta z dobrodziejstw większej częstotliwości odświeżania ekranu – niestety, płynniejszych paneli nie znajdziemy w zeszłorocznych urządzeniach.
Mi 9T Pro z podkręconym ekranem
Do grona sprzętów, które mogłyby dobrze wykorzystać matrycę 90 Hz , należy Xiaomi Mi 9T Pro, stanowiący globalną wersję chińskiego Redmi K20 Pro. To właśnie Państwo Środka będzie najważniejsze w dzisiejszym temacie.
Jeden z chińskich deweloperów postanowił pobawić się swoim egzemplarzem Redmi K20 Pro i spróbował zwiększyć częstotliwość odświeżania 6,39-calowego ekranu AMOLED.
O dziwo udało mu się, a finalny efekt pozwolił na uzyskanie częstotliwości 75 Hz, czyli o 15 herców więcej niż dotychczas. Matryca odświeżania 75 razy na sekundę brzmi wprawdzie zachęcająco, ale to wciąż nie 90 Hz.
Ten eksperyment pozwolił jednak pokazać, że polepszenie ekranu jest możliwe. W tym przypadku zostało wykonane przez prywatnego dewelopera, więc jego metoda nie trafi do innych użytkowników, ale co, gdyby to Xiaomi zdecydowało się na aktualizację?
Xiaomi przygotuje aktualizację?
Xiaomi pokazało już, że jest w stanie podkręcić odświeżanie ekranu swojego smartfona, dlatego mogłoby pokusić się o poprawkę oprogramowania dla Mi 9T Pro.
Oczywiście zakładając, że ekran 75 Hz pracowałby stabilnie i zostałby wcześniej dobrze przetestowany – również pod kątem zużycia energii.
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie danie wyboru użytkownikom i przygotowanie aktualizacji, która wprowadzi prosty przełącznik pomiędzy częstotliwościami 60 i 75 lub nawet 90 Hz, o ile producentowi uda się podkręcić wyświetlacz do tej wartości.
Warto przeczytać:
Ceny Xiaomi Mi 9T Pro
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.