Grasz sporo na smartfonie? Przetestowaliśmy HyperX ChargePlay Clutch, uchwyt do smartfonów z indukcyjnym ładowaniem i powerbankiem dla graczy. Czy warto go kupić?
Gry mobilne coraz częściej kojarzone są klasycznymi graczami, którzy po prostu lubią mieć ulubioną formę rozrywki zawsze przy sobie. Mimo tego, granie na telefonie często jest dość niekomfortowe przez sam kształt telefonu, a także zbyt dużą powierzchnię ekranu, która zasłonięta jest przez palce.
Kilka tygodni temu do naszej redaKcji przyjechał uchwyt do telefonu HyperX ChargePlay Clutch, który miałem okazję użytkować przez ostatnie tygodnie. Czy warto kupić ten uchwyt, w jakich grach najlepiej się sprawdzi, czy dołączany powerbank pomaga, czy wręcz przeciwnie?
Tego dowiecie się z testu HyperX ChargePlay Clutch, kosztującego 299 złotych.
Design
HyperX ChargePlayClutch prezentuje się bardzo dobrze – model kojarzyć się może nieco z padem od PS4. Front, na którym opieramy kciuki, jest wykonany z gładkiego plastiku, z kolei tył urządzenia, który podtrzymujemy, ma delikatnie chropowatą fakturę, dzięki czemu poprawia chwyt i powoduje, że urządzenie nie ślizga się po kilkunastu minutach, kiedy ręce mogą się trochę sposcić.
Boki urządzenia możemy rozsunąć na boki, dlatego pomiędzy uchwytami możemy zmieścić nawet długi smartfon. W porównaniu do testowanego kontrolera Razer Kishi uważam, że rozwiązanie zastosowane w HyperX ChargePlay Clutch jest dużo bardziej funkcjonalne, choć mniej estetyczne. W bocznych uchwytach są wyżłobione prześwity, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do portów na bokach smartfona.
Urządzenie Razera swoje niewielkie kształty zawdzięczało miękkim rozciągającym się paskom- w przypadku tytułowego sprzętu całość jest po prostu sztywna i działa na zasadzie szyny. Ergonomia użytkowania zdecydowanie na plus dla HyperX, natomiast muszę wspomnieć o tym, że nie złożymy go to tak kompaktowych rozmiarów.
Środek urządzenia zagospodarowany został przez ładowarkę indukcyjną, z jedną diodą LED i złączem USB-C. Do plecków urządzenia możemy dołączyć nieco ciężki powerbank, który zawarty jest w zestawie. Sam powerbank posiada złącze USB, USB-C, przycisk od włączenia i 4 diody LED, które sygnalizują poziom naładowania urządzenia.
Co ciekawe powerbank możemy w łatwy sposób przypiąć/ odpiąć za pomocą magnesów, na których się trzyma. Są one na tyle mocne, że nie ma szans, aby samoistnie odpadł w trakcie rozgrywki, natomiast, jeśli chcemy go odpiąć, to nie stanowi większego problemu.
Granie z HyperX ChargePlay Clutch
HyperX ChargePlay Clutch współpracuje ze zdecydowaną większością telefonów o przekątnych ekranu od 5,1 cala – 6,75 cala. W trakcie testów przez cały czas używałem go w połączeniu z Samsungiem Galaxy S9, a szyny miały jeszcze sporo zapasu, na wypadek, gdybym zmienił telefon na większy.
Samo dodanie HyperX ChargePlay Clutch w żaden sposób nie wpływa na lepszą wydajność gier, natomiast nie to jest celem tego urządzenia. Najważniejszy jest komfort użytkowania, a ten moge ocenić jak najbardziej pozytywnie.
Za każdym razem biorąc w dłonie testowany uchwyt z zamontowanym w środku telefonem, miałem wrażenie z obcowania z przenośną konsolą. Z uwagi na rozsunięcie dłoni na boki duża część ekranu została odkryta, dzięki czemu mogłem lepiej i wygodniej sterować w grach kciukami.
Urządzenie najlepiej sprawdzi się w grach o orientacji poziomej, w które możemy grać przy użyciu ekranowego sterowania. Cokolwiek wymagającego pada jak np. sporo gier z GeForce NOW, na HyperX ChargePlay Clutch będzie niegrywalnych.
Niestety, jest jeden mankament, który można przeskoczyć, jednak z dodatkową stratą żywotności baterii. Wiele gier wskazuje, że słuchawki są wskazane dla lepszy wrażeń. W przypadku grania na ChargePlay Clutch podłączenie słuchawek przewodowych (przez zgrabną, pustą przestrzeń) praktycznie eliminuje możliwość pewnego chwytu. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku chęci naładowania telefonu przez port USB.
Skoro o ładowaniu mowa – HyperX ChargePlay Clutch nie byłby tak ciekawym urządzeniem, gdyby nie wspomniany powerbank o pojemności 3000 mAh. To właśnie on potrafi w znaczny sposób wydłużyć granie, a o stanie baterii informują nas cztery diody.
Uruchamiając Genshin Impact i korzystając jednocześnie z bezprzewodowego ładowania (przy janości ok. 50%) bateria ani nie spadła ani nie wzrosła. Przez ok. 30 minut stała w miejscu. W przypadku zmniejszenia jasności ekranu i wybrania mniej „prądożernej” gry, bez kłopotu zauważyłem, że poziom baterii telefonu powoli wzrastał. Ładowanie działa naprawdę sprawnie.
W celu bezprzewodowego naładowania powerbanka skorzystasz z technologii QI charging, a w trakcie gry możesz do ChargePlay Clutch podpiąć ładowarkę. Jeżeli grasz w domu, to zasilania w telefonie na wirtualne przygody nie powinno zabraknąć.
Czy warto kupić HyperX ChargePlay Clutch?
HyperX ChargePlay Clutch to uchwyt do telefonu- nie jest to urządzenie rewolucyjne, na rynku znajdziemy kilka różnych tego typu uchwytów do telefonu. Mimo tego wyróżnia się solidnym designem, powerbankiem i ładowaniem indukcyjnym, dzięki czemu jest w stanie przedłużyć rozgrywkę nawet do 2 godzin, jeśli oczywiście nie gramy w bardzo wymagające tytuły przy obniżonej jasności ekranu.
Jeśli ktoś jest fanem grania na telefonie i nie przeszkadza mu sterowanie za pomocą dotyku to mogę polecić HyperX Charge Play Clutch. To bardzo solidny uchwyt do telefonu, który nieźle nadaje się w podróż z uwagi na dodatkowy akumulator.
Jestem zdecydowanym fanem samej konstrukcji, która jest sztywna, dzięki czemu telefon jest solidnie zatopiony w urządzeniu i nie ma problemu z komfortowym graniem. Dodatkowo faktura znajdująca się pod palcami po bokach urządzenia wspiera pewny chwyt i brak ślizgania się przez spocone od grania ręce.
Niestety brakowało mi dodatkowych kontrolerów, które byłyby idealnym dopełnieniem tak fajnego urządzenia. Pewnym minusem jest także dostęp do portów na spodzie telefonu, do których dostęp teoretycznie jest, natomiast jest on w zasadzie bezużyteczny, ponieważ podłączając cokolwiek do telefonu, skutecznie eliminujemy możliwość chwycenia zestawu.
HyperX ChargePlay Clutch kosztuje 299 zł – to całkiem sporo jak na uchwyt do telefonu, dlatego poleciłbym go przede wszystkim osobom, które szukają konkretnie urządzenia tego typu. Nie jest ono zbyt kompaktowe, dlatego biorąc je w podróż, trzeba mieć trochę więcej miejsca, co nie każdemu może odpowiadać.
Mimo tego to ciekawy holder do telefonu, który może zmienić telefon w „mini-konsolę”, szczególnie biorąc pod uwagę coraz bardziej zaawansowane gry, które możemy ogrywać na urządzeniach mobilnych.
ZALETY
|
WADY
|
Ceny HyperX ChargePlay Clutch
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.