Jakie nowe funkcje trafią do Twojego telefonu wraz z aktualizacją do Androida 12? Na ponad pół roku przed oficjalną premierą w tym tekście znajdziesz wszystkie nowości, które do tej pory trafiły do sieci. Lepsza personalizacja, ułatwienia dostępu, lepsza wielozadaniowość, a może gesty na obudowie – która jest Twoją ulubioną?
Android 12 to kolejna odsłona systemu operacyjnego od Google, która będzie zaprezentowana we wrześniu 2021 roku. Już dzisiaj – na pół roku przed oficjalną premierą – wiemy całkiem sporo o nowych funkcjach, które trafią na nasze smartfony wraz z Androidem 12. Jest na co czekać?
Więcej opcji motywu interfejsu
Zacznijmy od możliwości personalizacji motywów. Obecnie możesz wybrać pomiędzy trzema opcjami – jasną, ciemną oraz adaptacyjną. Android 12 ma pozwolić na znacznie głębsze zarządzanie paletą kolorów na wszystkich poziomach menu. Ciekawi mnie, jak producenci zgrają to ze swoimi nakładkami.
Więcej na temat możliwości personalizacji interfejsu smartfona, które przyniesie Android 12, znajdziesz w poniższym tekście:
Tryb ciemny do lamusa? Android 12 wprowadzi fascynującą funkcję
Aktualizowanie systemu z poziomu Sklepu Play
Android 12 ma też przynieść zmiany w sposobie, w jaki aktualizuje nasze smartfony. To rozwinięcie idei Project Mainline, która ma uprościć całą procedurę. W zamyśle system mielibyśmy aktualizować bezpośrednio z poziomu Sklepu Play – zupełnie tak samo, jak wszystkie inne aplikacje na naszym telefonie.
Teoretycznie mogłoby to oznaczać aktualizacje systemu prosto od Google, z pominięciem producentów telefonów. Wszyscy wiemy, że przełożyłoby się to na znacznie szybsze wypuszczanie poprawek zabezpieczeń.
Wielozadaniowość wejdzie na nowy poziom
Android 12 ma pozwolić na wydajniejszą wielozadaniowość. Funkcja ma nazywać się App Pairs i – jak nazwa wskazuje – z poziomu menu wielozadaniowości pozwalać na otwieranie par aplikacji. Wygląda to na ukłon w stronę składanych smartfonów. Podobne rozwiązanie obecnie oferuje już Samsung, Microsft w Surface Duo oraz LG w modelach, które obsługują akcesorium DualScreen.
Przyznawanie uprawnień do połączenia z siecią dla poszczególnych aplikacji
Obecnie w swoim smartfonie możesz decydować, czy i kiedy aplikacja otrzyma dostęp do Twojej lokalizacji – na przykład wyłącznie podczas korzystania. Android 11 dodaje do tego kilka dodatkowych opcji, wręcz wymuszając brak dostępu w innych scenariuszach. Kolejna wersja pozwoli też decydować o tym, czy i kiedy aplikacje łączą się z siecią.
Lepsze wsparcie dla kontrolerów do gier
Jeśli coś ma pchnąć do przodu rozwój mobilnego gamingu, to na pewno jest to lepsza obsługa kontrolerów. Granie na dotykowym ekranie nie wszystkim przypada do gustu i niektórzy wolą starego, dobrego pada. Obecnie nie ma z tym problemów, ale te pojawiają się przy wibracjach. Deweloperzy nie mogą ustalać wzorców, według których w grach wibracje mają się pojawiać – czuć to chociażby przy wyścigach.
W połączeniu z rosnącą popularnością serwisów streamingowych dla graczy 2021 rok może być przełomowy dla mobilnego gamingu.
Podwójne puknięcie jako gest oraz proste udostępnianie WiFi
Obecnie udostępnienie dostępu do WiFi na większości telefonów z Androidem nie stanowi żadnego problemu. Potrzebny jest jednak do tego kod QR, a Google w Androidzie 12 chce uprościć sprawę. Posłuży do tego popularna opcja Udostępnianie w pobliżu, czyli taki AirDrop na Androida.
Puk, puk? Czy to najfajniejsza funkcja, która trafi na nasze smartfony wraz z Androidem 12?
Ostatnią z „dużych” nowości mają być gesty na obudowie. Na obecnym etapie wiemy o planowanym wprowadzeniu podwójnego puknięcia w obudowę, które może posłużyć do wywołania danej opcji. To fajna sprawa – nie zawsze trzymamy telefon w pozycji, która pozwala na łatwe sięgnięcie do przycisków.
Na koniec ciekawostka: wiedziałeś, że już dzisiaj możesz korzystać z aplikacji z Androida na swoim komputerze z Windows? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego poradnika:
Źródło, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.