Część użytkowników smartfonów i innych urządzeń z systemem Android ma problem z programem sklep Google Play. Nie pobiera ona aktualizacji aplikacji ani ich samych. Sam też miałem ten problem. Wiem, jak można sobie z nim tymczasowo poradzić.
Nie ma rzeczy idealnych. Dotyczy to także świata smartfonów i systemów operacyjnych. Wbrew obiegowej opinii, nawet iOS i smartfony Apple mają swoje za uszami, jednak tym razem to znowu Google nabroiło.
Sklep Google Play z problemami
Mniej więcej od dwóch dni zauważyłem, że nie chcą mi się aktualizować aplikacje ze sklepu Google Play. Działo się to na różnych telefonach i różnych kontach Google. Co ciekawe, czasami udawało się zaktualizować lub pobrać coś przez sieć komórkową (lecz nie na każdym sprzęcie), ale przy Wi-Fi ciągle był jakiś problem (P.S. dziwnie zamula też YouTube na początku odtwarzania).
Początkowo myślałem, że to wina mojego operatora, ale testy sprawdzające prędkość sieci wskazywały zupełnie normalne wyniki. Przejrzałem sieć i na downdetector rzuciły mi się raporty i komentarze sprzed kilku dni, narzekające na problem z logowaniem na koncie Google. Tego samego doświadczyłem sam, ale tylko jednorazowo.
Potem natrafiłem na różne artykuły, choćby ten serwisu źródłowego. Znalazło się tam więcej przypadków narzekających na działanie Google Play. W zależności od użytkownika problemy były bardziej lub mniej poważne.
Nie wiadomo, co się konkretnie dzieje. Jedna pewna rzecz jest taka, że kłopoty mają wybrani klienci z rynków Unii Europejskiej (ale nie np. Wielkiej Brytanii). To pozwoliło na znalezienie rozwiązania tych problemów.
Co można zrobić, by zaktualizować/pobrać aplikacje z Google Play?
By ponownie móc pobierać bezproblemowo aktualizacje i nowe aplikacje, wystarczy postawić VPN na Stany Zjednoczone lub Wielką Brytanię. Gorzej sprawa wygląda, gdy żaden nie chce się pobrać z wiadomego powodu.
Ja miałem to szczęście, że na jednym z telefonów Xiaomi po dłuższym czasie kręcenia się w kółko udało się pobrać Turbo VPN – Free VPN Proxy Server & Secure Service. Później udostępniłem plik apk na inne urządzenia, bo MIUI pozwala na udostępnianie zainstalowanych programów.
Gdy już pobierzemy VPN, należy najpierw wyczyścić pamięć podręczną i dane sklepu Google Play, następnie włączyć VPN i udać się do sklepu (niektórzy musieli też wylogować i zalogować się na konto Google). Początkowo wszystkie aplikacje wydają się zaktualizowane, ale prędzej czy później lista się wydłuży. Zabieg ten pozwolił mi na zaktualizowanie programów na każdym z urządzeń.
Oczywiście takie zabawy trudno uznać za wygodne na dłuższą metę. Miejmy więc nadzieję, że sprawa zostanie szybko naprawiona i miejmy nadzieję wyjaśniona. Daj też znać, czy u Ciebie pojawiły się wyżej opisane zjawiska.
Źródło, własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.