Chcesz wiedzieć, które produkty wyprodukowane są w Polsce? A może w ramach bojkotu konsumenckiego nie chcesz kupować produktów z wiadomego kraju? Z pomocą przyjdzie Ci darmowa aplikacja Pola. Sprawdź, jak działa i skąd pobrać ją za darmo.
Ostatnie wydarzenia tuż za naszą wschodnią granicą zmotywowały wielu Polaków (i nie tylko nas) do bojkotu konsumenckiego produktów pochodzących z Rosji lub od firm, które nie chcą wycofać się z działalności w tym kraju, często motywując swoje decyzje w bardzo słabym stylu.
Jeśli chcesz sobie ułatwić tego typu działalność, to wielką pomocą okaże się dla Ciebie polska aplikacja Pola.
Aplikacja Pola rozpoznaje kraj pochodzenia produktów
Pola to darmowa aplikacja przygotowana przez Klub Jagieloński. Możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Alternatywnie można korzystać także ze strony internetowej projektu.
Tylko ze sklepu Google Pola została pobrana ponad 750 tys. razy. Otrzymała już niemal 10 tys. ocen z imponującą średnią 4,8 punktu na 5 możliwych. Jak w opisie zaznaczają twórcy aplikacji:
Pola powie Ci, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu.
Jak działa aplikacja Pola?
Działanie Poli jest banalnie proste. Po odpaleniu aplikacji jesteśmy proszeni o pozwolenie na dostęp do aparatu. Przy jego pomocy skanujemy kod kreskowy produktu, a naszym oczom ukazują się najważniejsze informacje na temat jego pochodzenia oraz kilka ciekawostek o producencie.
Twórcy Poli przygotowali własny algorytm oceniający danego producenta:
- 35 punktów przyznawanych jest proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału,
- dodatkowe 10 punktów dostaje firma zarejestrowana w Polsce,
- na dalsze 30 punktów może liczyć producent wytwarzający dany produkt w naszym kraju,
- 15 punktów można zgarnąć za zatrudnianie w Polsce osób z działu badań i rozwoju,
- wisienką na torcie jest 10 punktów dla tych marek, które nie są częścią zagranicznych koncernów.
Oto dwa przykładowe skany do wglądu (kliknij, żeby powiększyć):
Na sam koniec wspomnę jeszcze, że kod źródłowy aplikacji Pola znajdziesz na GitHub. Osoby zainteresowane wsparciem twórców aplikacji odsyłam do specjalnej strony ze zbiórką funduszy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.