Twój smartfon od niedawna za szybko się rozładowuje i dziwnie nagrzewa? Sprawdź, czy winna nie jest czasem bardzo podstawowa aplikacja Androida.
Przegrzewanie smartfonów to, ekhm, gorący temat w 2022 roku. Na problemy z temperaturami cierpią w zasadzie wszystkie flagowce. W mniejszym lub większym stopniu są za to odpowiedzialne nakładki. Okazuje się jednak, że nawet podstawowe aplikacje są w stanie mocno podnieść temperaturę telefonu.
Nawet aplikacje systemowe potrafią nieźle nagrzać telefon
Zwykle wiemy, dlaczego telefon robi się wyraźnie ciepły. Dla przykładu, do testowania kultury pracy danego modelu korzystam zwykle z hotspotu, aplikacji wymagającej działania GPS (dla mnie to Pokemon Go, które zwykle wymusza też aktywowanie dodatkowego trybu dla gier) oraz podpięcia do ładowarki. To bardzo wymagający scenariusz dla chłodzenia. Czasami jednak wystarczy bardzo podstawowa sprawa.
Okazuje się, że podczas korzystania z Wiadomości Google, pojawia się interesujący bug. Sprawia, że aplikacja do SMSów cały czas działa w tle razem z aparatem. Aplikacja aparatu wymaga mnóstwo zasobów urządzenia. To alternatywna metoda do przegrzania urządzenia – wystarczy nagrywać w 4K w słoneczny dzień. Wskaźnik baterii w dół odwrotnie proporcjonalnie do temperatury urządzenia.
Można więc sobie łatwo wyobrazić, że taki proces ciągle działający w tle nagrzewa smartfona. Żeby było śmieszniej, wcale nie trzeba skorzystać z funkcji robienia zdjęć lub nagrywania wideo w Wiadomościach. Póki co jedyne rozwiązanie jest czysto manualne – zamknięcie komunikatora po każdej wysłanej wiadomości. Ewentualnie można cofnąć pozwolenie na korzystanie z aparatu przez komunikator. Tak, mamy 2022 rok.
Nie ma się co dziwić, że przy takiej ilości błędów wszyscy czekamy na Androida 13. Ma on rozwiązać problem, który systemowi Google towarzyszy od samego powstania.
Czekałem na to 13 lat. Android 13 przestanie nareszcie masowo ubijać aplikacje w tle!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.