Twój telefon z Androidem działa krótko na baterii? A może nagle pogorszył się czas jego pracy? Poznaj najbardziej prądożerne aplikacje i procesy, które mogą być przyczyną Twoich problemów. Ich dezaktywacja może sprawić, że Twój smartfon będzie pracował dłużej na jednym ładowaniu.
Bateria to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego telefonu. Wszyscy życzymy sobie jak najwięcej miliamperogodzin i jak najdłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu.
Niestety, czasami nasz smartfon działa wyraźnie krócej, niż powinien. Może to wynikać z wielu różnych czynników. Jednym z nich są prądożerne aplikacje i procesy, które potrafią drenować akumulatory w naszych urządzeniach mobilnych.
Które programy najbardziej drenują baterie? W sieci znalazłem dwa ciekawe badania na ten temat.
Badania wskazują aplikacje, które zużywają najwięcej baterii
Raport przygotowany przez pCloud wskazał 20 najbardziej wymagających aplikacji, które negatywnie wpływają na baterię:
Trochę inną metodologię zastosował serwis USWitch, więc także i wyniki się różnią:
Jak widzimy, w pierwszym przypadku największymi wrogami baterii w naszych smartfonach są programy Fitbit, Verizon oraz Uber, a w drugim Google, Facebook i Messenger. To sugeruje, że w przypadku polskich użytkowników to drugie badanie jest lepszym punktem odniesienia.
Mimo różnic widać też podobieństwa. W obu badaniach widzimy sporo aplikacji od Google i Meta. Nawet w obiegowej opinii słyną one ze sporego apetytu na energię i jak widać, coś w tym musi być.
Jakie procesy skracają czas pracy na baterii?
Poza aplikacjami także wybrane procesy i czynności powodują, że telefon rozładowuje się szybciej. Wskazać można na:
- ciągle aktywną nawigację GPS,
- intensywne fotografowanie i filmowanie,
- długie granie,
- strumieniowanie wideo,
- słaby zasięg, wymagający od telefonu ciągłego wyszukiwania sieci,
- pobieranie dużych plików z sieci.
Jak sprawdzić, które procesy i aplikacje zużywają najwięcej energii?
Chyba każdy telefon z systemem Android pozwala sprawdzić, które procesy i aplikacje zabierają nam najwięcej baterii. W zależności od nakładki sekcja w ustawieniach może nazywać się inaczej, ale zazwyczaj bardzo łatwo ją znaleźć.
Warto pamiętać o tym, że obecność danego programu w statystykach jest zupełnie naturalna, jeśli to z niego dużo korzystaliśmy z niego w ostatnim czasie.
Co innego, gdy jakaś aplikacja czy proces zużyły najwięcej baterii, a my nie jesteśmy tego w stanie wyjaśnić. Warto się wtedy przyjrzeć ich działaniu.
Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Kilka prostych rad, żeby nie „zajechać” telefonu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.