Samsung w maju wydał ostatnią łatkę zabezpieczeń na urządzenia z serii Galaxy, jednak okazała się nieszczelna. Czy nowa aktualizacja poprawi niedociągnięcia?
Koreański producent niedawno wypuścił nową łatkę zabezpieczeń, która okazała się być dziurawa jak ser szwajcarski.
Czy można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie, jeśli dochodziło do złamań zabezpieczeń, które pozwalały na zdalne przejęcie kontroli nad urządzeniem?
Czerwcowa aktualizacja zabezpieczeń w pigułce
Problem wadliwych zabezpieczeń dotyczył użytkowników serii Galaxy S22, które działały na Androidzie 12 z wersją kernela 5.8 lub wyższą. Samsung w oświadczeniu obiecał poprawę poziomu zabezpieczeń, która ma objąć 65 urządzeń producenta.
Rozwiązania obejmą niekontrolowany dostęp do danych na karcie SIM, a także bezpośredni dostęp do aparatu, uniemożliwiając zdalne przejęcie kontroli nad urządzeniem. Poprawie ulegnie również łączność bluetooth oraz Wi-Fi.
Wiele urządzeń, wciąż oczekuje aktualizacji do One UI 4.1, która miała być usprawnieniem funkcji dedykowany na flagowe urządzenia Samsunga.
Najprawdopodobniej doczekamy się zapożyczeń z flagowców na średniakach, gdyż wersja 4.1 nakładki ma trafić na wybrane urządzenia z niższego segmentu.
Lista urządzeń objęta aktualizacją
Poniżej zamieszczona została lista urządzeń, która objęta będzie poprawą zabezpieczeń. Całkiem ładnie ze strony Samsunga, widać, że koreański kolos chce odpokutować za swoje błędy, gdyż lista jest naprawdę długa.
Seria Samsung Galaxy S
Flagowa seria najwydajniejszych smartfonów od Samsunga. Aktualizacja objęła nawet wiekowe modele z rodziny Galaxy S10, więc można mówić, że jest dobrze.
- Galaxy S10e
- Galaxy S10
- Galaxy S10+
- Galaxy S20
- Galaxy S20+
- Galaxy S20 Ultra
- Galaxy S20 FE
- Galaxy S20 FE 5G
- Galaxy S21
- Galaxy S21+
- Galaxy S21 Ultra
- Galaxy S21 FE
- Galaxy S22
- Galaxy S22+
- Galaxy S22 Ultra
Seria Samsung Galaxy Note
Ostatnim Notem, jakiego dane było nam zobaczyć był, Galaxy Note 20. Producent postanowił obrać nowy kurs i wyposażył sztandarowe urządzenie z serii S (S22 Ultra) w dotychczas znany z Note’a rysik s-pen.
- Galaxy Note 10
- Galaxy Note 10+
- Galaxy Note 10 Lite
Seria Samsung Galaxy Fold
Seria składanych smartfonów od Samsunga miała być wynalazkiem nieco eksperymentalnym. Jak możemy zauważyć, Samsung wydał na świat już 3 urządzenia z tej serii.
- Galaxy Z Fold 2
- Galaxy Z Fold 3
Seria Samsung Galaxy Flip
Bardziej dostępny od Folda składany smartfon Samsunga, czyli Galaxy Flip. Producent uznał, że tylko jeden z nich potrzebuje aktualizacji, czyli Samsung Galaxy Z Flip 3.
Seria Samsung Galaxy A
Seria A, czyli jeden z najpopularniejszych smartfonów na świecie. Świetny budżetowiec, skrojony na każdą kieszeń.
- Galaxy A12
- Galaxy A21
- Galaxy A32 5G
- Galaxy A52
- Galaxy A52 5G
- Galaxy A52s 5G
- Galaxy A71
- Galaxy A73
Seria Samsung Galaxy M
- Galaxy M23
- Galaxy M33
Seria M stworzona z myślą o rynku indyjskim, podbiła serca całego świata ze względu na swoją potężną baterię oraz szeroki wyświetlacz.
Seria Samsung Gakaxy Tab
Tablety objęte aktualizacją to kilka modeli, a w tym:
- Galaxy Tab A7 10.4 (2020)
- Galaxy Tab A10.1
- Galaxy Tab S7+ 5G
- Galaxy Tab S7 FE 5G
- Galaxy Tab Active Pro
- Galaxy Tab Active Pro (LTE)
Można mieć mieszane uczucia, że taki poważny gracz jak Samsung zafundował swoim użytkownikom sporą dozę rozczarowania, dał im poczucie braku bezpieczeństwa, czasem jego niedopatrzenie było winowajcą hakowania mobilnych urządzeń swoich klientów.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.