iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura otrzymają wyjątkowy, ekstremalny tryb, który zadba o nasze bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Ma chronić nawet przed spersonalizowanymi cyberatakami. To rozwiązanie tylko dla wybranych – sprawdź, komu się przyda.
Zagrożeń w naszej cyfrowej rzeczywistości przybywa coraz więcej. Producenci smartfonów starają się nas przed nimi ochronić – niektórym wychodzi to lepiej, innym znacznie gorzej. Bez wątpienia Apple znajduje się w czołówce tych, którym bezpieczeństwo użytkowników nie jest obce. Z tego względu gigant stawia na nowe, jeszcze lepsze zabezpieczenia w nadchodzących systemach.
iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura otrzymają specjalny, najwyższy tryb ochrony użytkownika (lockdown mode), który zatroszczy się o użytkowników narażonych na cyberataki.
Tryb blokady to przełomowa funkcja, która odzwierciedla nasze zaangażowanie w ochronę użytkowników przed nawet najrzadszymi, najbardziej wyrafinowanymi atakami. Chociaż zdecydowana większość użytkowników nigdy nie padnie ofiarą wysoce ukierunkowanych cyberataków, będziemy nieustannie pracować nad ochroną tej niewielkiej liczby użytkowników
– komentuje Ivan Krstić, szef inżynierii bezpieczeństwa Apple.
Jak chroni ekstremalny tryb bezpieczeństwa w iOS 16?
Według Apple nowy tryb umożliwia ekstremalny poziom bezpieczeństwa, ściśle ograniczając lub wyłączając funkcjonalność aplikacji, stron internetowych czy funkcji sprzętu.
W momencie premiery tryb blokady będzie zawierał następujące zabezpieczenia:
- Wiadomości: większość typów załączników innych niż obrazy jest zablokowana. Niektóre funkcje, takie jak podgląd linków, są niedostępne,
- Przeglądanie stron internetowych: niektóre złożone technologie internetowe, takie jak kompilacja JavaScript just-in-time (JIT), są wyłączone, chyba że użytkownik wykluczy zaufaną witrynę z trybu blokady,
- Usługi Apple: przychodzące zaproszenia i zgłoszenia serwisowe, w tym połączenia FaceTime, są blokowane, jeśli użytkownik nie wysłał wcześniej inicjatorowi połączenia lub prośby,
- Połączenia przewodowe z komputerem lub akcesorium są blokowane, gdy iPhone jest zablokowany,
- Nie można zainstalować profili konfiguracji, a urządzenie nie może zarejestrować się w zarządzaniu urządzeniami mobilnymi (MDM), gdy włączony jest tryb blokady.
Nowość będzie dostępna dla wszystkich użytkowników już jesienią. Skorzystają z niej najpewniej jednak wybrani posiadacze sprzętów Apple – większości takie rozwiązanie na szczęście nie będzie potrzebne.
Tryb Lockdown mode włączymy w ustawieniach w sekcji Prywatności i bezpieczeństwa. Włączenie lub wyłączenie trybu blokady wymaga ponownego uruchomienia urządzenia i wprowadzenia hasła zabezpieczającego.
Przeczytaj również
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.