Nieuchronny postęp technologiczny przyniósł nam kolorowe, a następnie dotykowe wyświetlacze o wyższych rozdzielczościach, rozmaite platformy mobilne, a także coraz to mocniejsze podzespoły, jak procesory,chipy graficzne i pamięć RAM, o czym na bieżąco informujemy Was na łamach naszego serwisu. Proces ten spowodował również daleko idącą ewolucję gier, dedykowanych urządzeniom mobilnym. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się jednym z najbardziej znanych tytułów, które w ciągu ostatnich kilku lub też kilkunastu lat rozwinęły się zachwycając swoich użytkowników na całym świecie.
Snake
Pierwszą grą, jaka powstała na telefony komórkowe był Snake, który zadebiutował wraz z Nokią 6110 w 1997 roku. Rozgrywka polegająca na sterowaniu wężem, który wraz z każdą zjedzoną kropką, wydłużał się o jeden segment (piksel), zyskała tak ogromną popularność, że do dnia dzisiejszego wiele osób nie wyobraża sobie mobilnej rozrywki bez Snake’a.
Kolejna odsłona tej kultowej gry pojawiła się w 2000 roku, kiedy to swoją premierę świętowała Nokia 3310. Wówczas wężyk nabył nowe zdolności, a grze pojawiły się przeszkody.
Prawdziwy przełom nastąpił jednak wraz z pojawieniem się tytułu Snake EX, który z racji dużego postępu technologicznego był kolorowy. Kolejnym ważny momentem w życiu gada był rok 2005, gdyż wersja gry, dedykowana Nokii N-Gage zyskała trzeci wymiar oraz możliwość rozgrywki wieloosobowej przez Bluetooth.
Od tego czasu minęło już 7 lat i powstało wiele jej odsłon, dzięki czumu każdy, niezależnie od posiadanego w telefonie systemu operacyjnego może się nią cieszyć.
Space Impact
Space Impact to kulkowa już gra, która od swojej premiery w 2000 roku, kiedy to do sprzedaży zawitała Nokia 3310, zdobyła sporą rzeszę fanów. Gracze wcielają się w pilota statku kosmicznego, a ich zadaniem jest powstrzymanie wrogich jednostek przed atakiem na Ziemię. Ta, jakże prosta strzelanka doczekała się kolejnych odsłon.
Teris
Kolejny, fenomenalny tytuł na komórki również pojawił się w 2000 roku, wraz z Ericssonem R320s. Po uruchomieniu tej gry logicznej telefon należało obrócić w prawą stronę, gdyż plansza była ułożona poziomo. Spadające klocki, zapoczątkowane przez Aleksieja Pażytnowa w 1985 roku w Związku Radzieckim, doczekały się niezliczonej ilości wersji i tworzone są po dziś dzień.
FIFA
Teraz pora przenieść się do roku 2004 roku, kiedy to jedną z bardziej popularnych gier przeznaczonych na telefonu komórkowe, był znany na całym świecie symulator piłki nożnej – FIFA – wydany przez jednego z największych producentów oraz wydawców gier komputerowych i wideo Electronic Arts.
Miłośnicy tego typu gier dobrze wiedzą jak tytuł prezentuje się obecnie. Dla osób, które nie przepadają za piłką nożną mała prezentacja.
Asphalt
Rok 2004 był również niezwykle ekscytujący dla fanów gier wyścigowych, gdyż wówczas zadebiutowała pierwsza odsłona produkcji Asphalt – Asphalt Urban GT, który mimo iż teraz razi pikselami po oczach i makabrycznie niską jak na dzisiejsze czasy rozdzielczością, zapoczątkował jedną z najbardziej grywalnych serii wyścigów.
Najnowsza produkcja – Asphalt 7: Heat to emanujące zawrotną prędkością prawdziwe dzieło współczesnej technologii, wgniatające w fotel.
A jakie gry na komórki pozostaną dla Was kultowymi? 😉
źródło: google play, youtube
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.