Internet mobilny w Polsce nie należy do szczególnie drogich, a jego prędkości może nam pozazdrościć kilkadziesiąt krajów na świecie. Sprawdźmy, jak wypadamy w globalnym rankingu!
Internet mobilny w Polsce coraz bardziej zyskuje na jakości – dzięki temu nasz kraj zajmuje nieco wyższe pozycje w globalnych rankingach. W tym kwartale udało nam się nawet wyprzedzić Japonię! Przyjrzyjmy się wynikom Polski, a także światowym zwycięzcom.
Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle świata?
Według danych pochodzących od Ookla Polska w zestawieniu prędkości internetu mobilnego uplasowała się tym razem na 49. pozycji, czyli o pięć miejsc wyżej niż w październiku. Warto zaznaczyć, że to na tę chwilę najwyższa pozycja Polski w rankingu Speedtest.net.
Nasz kraj zanotował wynik 40,92 Mbps podczas pobierania danych. Podczas wysyłania to natomiast 9,13 Mbps, a ping wyniósł tym razem 26 ms. Dla porównania globalnie mediana prędkości pobierania wyniosła 33,97 Mbps, a wysyłania 9,34 Mbps. Ping ukształtował się na poziomie 28 ms.
Jeśli chodzi o szybkość internetu mobilnego w polskich miastach, najszybciej śmiga on w Warszawie i Krakowie.
Polsce daleko jednak do Kataru (z wynikiem 176,18 Mbps), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (139,41 Mbps) czy Norwegii (131,54 Mbps). Udało nam się za to po raz pierwszy wyprzedzić m.in. Japonię, która znalazła się na 50. pozycji, czyli tuż za nami.
Łączność 5G na świecie
Portal Speedtest.net podsumował również globalne prędkości sieci 5G w 2022 roku. Firma przeanalizowała dane z trzeciego kwartału 2022 roku, porównując je z wynikami sprzed 12 miesięcy, przy okazji sprawdzając, gdzie prędkości pobierania są najszybsze na poziomie krajowym.
Sytuacja związana z łącznością 5G coraz bardziej stabilizuje się na całym świecie – to już nie egzotyczna nowość, a powoli codzienność większości użytkowników.
Krajami, które w tym roku oferowały najszybszą łączność 5G są Korea Południowa oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie – mediana prędkości pobierania w sieci 5G kształtowała się tu kolejno na poziomie 516,15 Mbs i 511,70 Mbs w trzecim kwartale 2022. Dalej znalazły się Bułgaria, Katar, Arabia Saudyjska, Singapur, Kuwejt, Nowa Zelandia, Bahrajn i Brazylia.
Co ciekawe, Bułgaria, Singapur, Bahrajn i Brazylia po raz pierwszy trafiły do pierwszej dziesiątki, a takie kraje jak Norwegia, Szwecja, Chiny i Tajwan musiały ustąpić im miejsca.
Najgorzej sytuacja wygląda natomiast w takich krajach jak Białoruś, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Gwinea, Gujana, Madagaskar, Palestyna, Rwanda, Sudan Południowy, Tadżykistan, Togo i Turkmenistan. W tych krajach 5G jest najmniej dostępne – mimo wszystko również tu Speedtest zauważa wzrosty dostępności sieci na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Przeczytaj również
LastPass zhakowany. Hasła użytkowników w poważnym niebezpieczeństwie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.