OPPO chce znaleźć nową, polską nazwę kategorii składanego pionowo smartfona, określanego często typem flip. W tym celu marka zaprosiła do współpracy nas, ale też inne czołowe redakcje technologiczne oraz znanych YouTuberów technologicznych, popularyzatora wiedzy o języku polskim oraz pisarza science fiction. W ramach niej, właśnie dzisiaj startujemy z konkursem! Wykaż się umiejętnościami językowymi i wymyśl polską nazwę kategorii pionowo składanych telefonów… a Twoja kreatywność zostanie nagrodzona.
Artykuł sponsorowany
Konkurs został zakończony – znamy już wyniki!
Pięknie dziękujemy za wspólną zabawę – spłynęło do nas blisko 570 zgłoszeń, z których wyłoniliśmy trzy słowa, które naszym zdaniem najlepiej pasują do kategorii składanych pionowo smartfonów. Oto one:
- Zginak
- Składer
- Klapi
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy – wkrótce dostaniecie od nas szczegółowe informacje dotyczące wysyłki nagród.
Tak wyglądał nasz konkurs
Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Wydaje mi się, że w świecie mobilnych technologii, zdominowanym przez anglicyzmy, te słynne słowa Mikołaja Reja powinny częściej znajdować zastosowanie.
Do podobnego wniosku doszło OPPO, które, aktywizując użytkowników Internetu, fanów marki i nowych technologii, szuka polskiej nazwy kategorii składanego pionowo smartfona. Przedstawicielem tej rodziny jest m.in. OPPO Find N2 Flip, który trafi niedługo do Polski. Nie zmienisz nazwy wspomnianego smartfona OPPO, ale w konkursie organizowanym przez nas, we współpracy z OPPO, możesz zmienić nazwę całej kategorii produktowej, w jakiej znajdzie się to i podobne urządzenia!
OPPO do wzięcia udziału w projekcie zaprosiło Macieja Makselona – popularyzatora wiedzy o języku polskim, nauczyciela akademickiego, mówcę TEDx oraz Michała Cholewę – pisarza science fiction, dwukrotnego Laureata Nagrody im. Janusza Zajdla za „Fortę” (2015r.) oraz opowiadanie „Ucieczka” (2022 r.).
„….rzeczywistość, która nas otacza, którą współtworzymy, cały czas się zmienia. A to, co się pojawia, wymaga nazwania. A robić możemy to naprawdę na mnóstwo sposobów. Czasem wraz z nowością przychodzi obca nazwa, którą po prostu gościmy tak długo, że staje się częścią rodzimego słownika„ – pisze w swoim felietonie, przygotowanym specjalnie dla OPPO, Maciej Makselon. „Oczywiście w „komputerze” i w ogóle zapożyczeniach z języka angielskiego nie ma nic złego. Nie ma żadnych powodów, byśmy nie oddali się językowej rozpuście i – jeżeli tylko mamy ochotę – oswajali rodzimym słowem to, co obce.” – dodaje.
Podobnego zdania jest drugi z zaproszonych przez OPPO gości specjalnych, Michał Cholewa – autor sześciu powieści z cyklu SF Algorytm Wojny, zbioru opowiadań SF Echa oraz kilkunastu niezależnych opowiadań w antologiach i periodykach.
„Język używany jest codziennie przez masę ludzi — tak rzeczywistych, jak i bohaterów tekstów literackich — i cechują go dwie rzeczy. Po pierwsze na ogół zmierza do prostoty. Jeżeli jakieś słowo będzie trudne, zapewne zostanie szybko uproszczone, tak jak prawie nikt dziś nie mówi „automobil” czy „aeroplan”. Po drugie przekazuje treść, powinien być więc z grubsza zrozumiały dla odbiorcy.” – pisze w przygotowanym dla OPPO felietonie Michał Cholewa, wspominając również, że „…odbiorcą języka w literaturze nie jest tylko inna postać, do której słowa są skierowane, ale i czytelnik i to on powinien zrozumieć, co właściwie zostało powiedziane.”
W kolejnym etapie OPPO, spośród propozycji nadesłanych w ramach konkursów organizowanych przez nas, pozostałe redakcje oraz YouTuberów, konsultując się z Maciejem Makselonem oraz Michałem Cholewą, wybierze trzy propozycje. Ostateczna decyzja będzie należeć do użytkowników Internetu! Marka na swoim Facebook’u zorganizuje głosowanie na nową nazwę kategorii pionowo składanych telefonów. Kto wie, może to właśnie Twoje określenie uznane zostanie za najciekawsze.
Jeśli lubisz bawić się słowem, to zachęcam Cię do udziału w naszym maniaKalnym konkursie. Weź udział w zabawie i wymyśl polską nazwę kategorii składanych pionowo telefonów, której potem użyjemy w sklepie, pytając sprzedawcę np. o OPPO Find N2 Flip. Czy nie brzmi to genialnie? 🙂
Pytanie konkursowe oczywiście brzmi:
„Jak po polsku nazwiesz kategorię składanego telefonu typu Flip?”
Przeciętny Polak zna 30 tys. słów. To 30 tys. możliwości na nowe określenie kategorii składanych pionowo telefonów. Może i więcej, jak połączymy słowotwórstwo z kreatywnością naszych ManiaKów.
Dlaczego bowiem mielibyśmy zostawać przy zapożyczonym z języka obcego flipie, skoro w naszym rodzimym języku bez trudu znajdziemy sporo ciekawszych i bardziej swojskich określeń, które starego flipa wyślą na lingwistyczną emeryturę?
Jakich? Tu już zdajemy się na Was, naszych niezawodnych, maniaKalnych Czytelników! W końcu jak pisze Maciej Makselon, „……świadoma zabawa w poszukiwanie rodzimych nazw, które oddawać będą znaczenie, brzmienie lub budowę konkretnej frazy, może być nie tylko wspaniałą gimnastyką dla umysłu, lecz też może uświadomić nam, jakie bogactwo kryje się w ojczystej mowie”.
Od siebie natomiast tylko powtórzymy, że szukamy nazwy dla kategorii składanych pionowo smartfonów, w stylu dawnych telefonów z klapką.
Ten konKurs już się zakończył.
Data i godzina zakończenia: 2023-02-23 09:00:00
Co możesz wygrać?
Trzy najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy fajnymi zestawami nagród.
- za 1. miejsce: słuchawki OPPO Enco Air2 Pro , audiobook „Gambit” Michała Cholewy*, zbiór opowiadań „Echa” tego samego autora z dedykacją;
- za 2. miejsce: słuchawki OPPO Enco Buds2 , audiobook „Gambit” Michała Cholewy*, zbiór opowiadań „Echa” tego samego autora z dedykacją;
- za 3. miejsce: audiobook „Gambit” Michała Cholewy*, zbiór opowiadań „Echa” tego samego autora z dedykacją.
* audiobook „Gambit” Michała Cholewy zostanie dostarczony w formie kodu, do wykorzystania do 30.06.2023 roku na platformie Audioteka.com.
Szczegółowe zasady konKursu
- Odpowiedzi nadsyłasz do 23 lutego 2023 roku, do godz. 9:00.
- W konkursie możesz wziąć udział tylko jeden raz.
- Zasady obowiązują zgodnie z Regulaminem Ogólnym Konkursu.
Płatna współpraca z marką OPPO
Ceny Oppo Find N2 Flip
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.