Kto lepiej radzi sobie za kółkiem – użytkownicy smartfonów z systemem iOS czy Android? Najświeższe badanie przybliża nam nieco danych – większość jest zatrważająca. Czy właściciele iPhone’ów częściej powodują wypadki?
Użytkownicy smartfonów z Androidem i iOS od lat toczą spory o to, który system jest lepszy. Ile jest osób, tyle i zdań na ten temat. Ja zaliczam się raczej do tych bezstronnych, którzy dostrzegają zalety i wady każdego z nich.
Nasze smartfonowe wybory często świadczą o naszych preferencjach czy potrzebach – a czy mówią też o nas coś więcej? Pewni badacze sprawdzili, jak za kółkiem radzą sobie posiadacze urządzeń z Androidem i iOS!
Na początek warto zaznaczyć, że badanie przeprowadzono na tysiącu ankietowanych. Pięciuset z nich na co dzień korzysta z urządzeń Apple, zaś druga połowa używa smartfonów z Androidem. Oczywiście to dość niewielka grupa badawcza – sprawdźmy jednak, co wyszło z takiego zestawienia.
Android kontra iOS – kto częściej łamie prawo?
Jak donoszą badacze, użytkownicy Androida są chętniejsi do przekraczania prędkości, choć różnica jest naprawdę minimalna – 73 konta 71% badanych.
Znak stopu częściej pomijają również Androidowcy (59%). Wśród użytkowników iOS robi to czasem 54% badanych (albo tylu się przyznaje).
A co z pasami bezpieczeństwa? Tu znów przodują posiadacze smartfonów z Androidem – 55% z nich zdarza się nie zapinać pasów, zaś wśród Sadowników wynik wynosi 50%. Swoją drogą ten wynik nieźle mnie zaskoczył – myślałam, że czasy olewania pasów mamy już dawno za sobą.
Sadownicy SMS-ują za kółkiem
Na ten moment walka jest wyrównana, choć wszędzie „zwyciężają” Androidowcy. Jest jednak jedna kategoria, w której prym wiodą posiadacze sprzętu Apple. Chodzi o pisanie SMS-ów w czasie jazdy. O zgrozo, robi to 57% użytkowników iOS i 55% posiadaczy sprzętów z Androidem…
Co ciekawe, okazuje się, że użytkownicy iOS mieli aż o 20% więcej wypadków z własnej winy. To spora różnica, której raczej nie spodziewałam się po przeczytaniu powyższych wyników ankiety. Powiedziałabym raczej, że szansa na wypadek mogłaby być równa (i wysoka).
Oczywiście ciężko oceniać umiejętności za kółkiem przez pryzmat posiadanego smartfona – to badanie jest tylko ciekawostką, która może wskazywać pewne drobne niuanse. Wyniki są jednak zatrważające – mi po przeczytaniu tych badań odechciało się wychodzić z domu…
Przeczytaj również
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.