Unia Europejska chce wpłynąć na producentów telefonów. Według źródła prawdopodobnie otrzymają oni zakaz używania kleju, a otworzenie i wymiana baterii nie będzie wymagała specjalnych narzędzi ani szkolenia.
Od dawna mówiono o tym, że proces wymiany baterii w telefonie powinien być w miarę prosty. Sam wielokrotnie wspominam czasy, w których to naprawa telefonu wymagała wyjęcia i ponownego włożenia baterii.
Jednak z biegiem czasu wiele się zmieniło, a producenci telefonów postanowili zabrać klientom dostęp do samodzielnego wyjmowania baterii.
Powrót do prostej wymiany baterii? Parlament Europejski głosuje za ustawą
Parlament Europejski pracuje nad nowym prawem, tym samym pojawiły się pierwsze szczegóły. Zmiany mają zachęcić do wymiany baterii, w ten sposób (według Parlamentu) sama bateria będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Powstały dyskusje na temat zakazu używania kleju w telefonach.
Moim zdaniem może okazać się, że wiele osób zdecyduje się na wymianę baterii niż na zakup nowego modelu telefonu. Często decyzja o wymianie smartfonu dotyczy właśnie krótkiej pracy na baterii lub powolnego działania systemu.
Jest jeszcze jedno wyzwanie, które stoi przed producentami telefonów. Prawdopodobnie będą musieli dostosować się do tego rozwiązania, tak aby otwarcie urządzenia nie wymagało specjalnych narzędzi czy szkolenia.
Droga do wdrożenia tej ustawy może być długa. Możliwe, że będzie to co najmniej 2027 rok. Przed wprowadzeniem prawa, Rada musi formalnie zatwierdzić tekst ustawy, a następnie opublikować go w Dzienniku Urzędowym UE.
Interesujące jest to, jak potencjalny zakaz kleju mógłby wpłynąć na inne elementy smartfonów. Nie znamy jeszcze pełnej treści ustawy, ale jest możliwe, że różne scenariusze zostaną uwzględnione podczas dalszych prac.
Przy okazji warto przypomnieć, że Unia podjęła decyzję, że do jesieni 2024 roku wszystkie telefony będą wyposażone w standardowe gniazdo ładowania USB-C.
Daj znać co myślisz o zmianach!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.