Internet mobilny 5G zapewnia użytkownikom stabilne połączenie z siecią i prędkość pobierania oraz wysyłania na dotychczas nieosiągalnym poziomie. Jakie są zalety tej technologii i czy na pewno jest ona bezpieczna dla zdrowia? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.
Artykuł sponsorowany
Czym jest Internet 5G?
Internet 5G to sieć mobilna piątej generacji, która stanowi obecnie najnowocześniejszą opcję na światowym rynku i docelowo ma zastąpić obecny standard, czyli LTE/4G. Jego wprowadzenie jest związane ze zmianami, jakie zaszły w stylu życia współczesnych użytkowników Internetu, których liczba z roku na rok rośnie. Zasada działania jest tutaj podobna w przypadku obu standardów, gdyż i tutaj wykorzystywane są fale radiowe emitowane przez stacje bazowe i odbierane przez dowolne urządzenia mobilne. W Polsce sieć 5G działa obecnie na pasmach 3,4–3,8 GHz, co przekłada się na stabilność połączenia internetowego.
Do sieci 5G może podpiąć się równocześnie nawet do miliona urządzeń mobilnych na kilometr kwadratowy, podczas gdy w przypadku LTE jest to milion na 500 km. Rozwiązuje to problem z dostępnością sieci w miejscach, w których duża liczba osób spotyka się na małym obszarze, np. w bardzo gęsto zabudowanych obszarach miejskich lub w galeriach handlowych. W takiej sytuacji Internet LTE czasem zwalnia do poziomu, który nie satysfakcjonuje dzisiejszego użytkownika. W przypadku 5G spowolnienie może okazać się niemal nieodczuwalne.
5G nie jest jeszcze standardem oferowanym przez wszystkich dostawców Internetu mobilnego. Jednym z pierwszych usługodawców, którzy włączyli go do oferty, była OTVARTA. Do wyboru mamy kilka pakietów ze stałym lub dynamicznym IP, które sprawdzą się zarówno jako Internet do domu, jak i do pracy.
Internet mobilny 5G vs Internet LTE – porównanie
Technologia 5G dysponuje wieloma atutami, które są najbardziej widoczne wtedy, gdy zestawi się je z jej poprzedniczką, czyli LTE/4G. Największa różnica to bez wątpienia prędkość przesyłu danych, która w przypadku LTE osiągała maksimum możliwości na poziomie 220-300 Mb/s. Standard 5G znacznie przekroczył tę granicę, gdyż może sięgać nawet 600 Mb/s i więcej.
Z powyższym wiąże się też zminimalizowanie opóźnienia w przesyłaniu i odbieraniu danych. Dla LTE normą było opóźnienie równe ok. 20–40 ms. Internet mobilny 5G zapewnia tę wartość na poziomie ok. 4 ms, a w sprzyjających warunkach nawet 1 ms. To z kolei oznacza, że ludzkie oko nie będzie w stanie zarejestrować opóźnienia.
Internet mobilny bez limitu – sieć 5G w praktyce
Celem wprowadzenia Internetu 5G jako rynkowego standardu jest rozpowszechnienie sieci nawet na te obszary, które znajdują się obecnie poza jej zasięgiem. Wyżej wymienione zalety na pewno zostaną docenione przez użytkowników korzystających z sieci w standardowy sposób – do pracy, nauki i rozrywki.
W gruncie rzeczy właściwości Internetu mobilnego 5G pozwalają mu jednak konkurować ze światłowodem nawet w przypadku tak wymagających grup klientów, jak np. gracze. W ich przypadku duża prędkość i małe opóźnienia przekładają się na lepsze wyniki w grach typu multiplayer. O ile jeszcze kilkanaście lat temu używanie mobilnej sieci do gier było nie do pomyślenia, dziś gracze coraz częściej rozważają przeniesienie się na to rozwiązanie.
Ten standard sieci wydaje się również idealny do budowania tzw. Internetu rzeczy, czyli sieci cyfrowej łączącej ze sobą różne przedmioty codziennego użytku w celu zbudowania inteligentnego domu – a w przyszłości również inteligentnych miast. W teorii upowszechnienie Internetu 5G może rozwinąć również takie technologie, jak sterowanie autonomicznymi samochodami czy maszynami budowlanymi, a nawet robotami medycznymi. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to standard przyszłości, który wręcz przekracza potrzeby przeciętnego użytkownika Internetu.
Czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia?
Wraz z wprowadzeniem technologii 5G na rynek pojawiło się mnóstwo głosów dotyczących jej rzekomej szkodliwości dla zdrowia – i to na całym świecie. W rzeczywistości bazuje ona na wcześniejszym standardzie, czyli LTE, z którym mamy do czynienia od lat. Wszystkie rozwiązania technologiczne służące do obsługi sieci 5G są też poddawane specjalnym testom mającym na celu sprawdzenie, czy spełniają przepisy prawa dotyczące promieniowania elektromagnetycznego – i przechodzą je z pozytywnym rezultatem. Nic nie wskazuje zatem na to, by Internet 5G miał jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Internet 5G dla każdego – podsumowanie
Stabilny, szybki, dostępny na szerokim obszarze – Internet mobilny 5G ma szansę spełnić oczekiwania użytkowników korzystających z sieci do różnych celów. Doskonale sprawdzi się w pracy zdalnej, umożliwiając wygodną wideokomunikację bez opóźnień. Zadowoli graczy, którzy docenią niski ping i małe ryzyko pojawienia się lagów. Wreszcie, spotka się z uznaniem osób, które aktywnie korzystają z Internetu rzeczy, czyli np. z komunikacji pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład Smart Home
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.