Chcesz wiedzieć, jaki smartfon do zdjęć wybrać? Oto 10 czynników, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego telefonu z dobrym aparatem. Dzięki naszym wskazówkom dokonasz świadomego wyboru!
Smartfony zyskały ogromną popularność jako przenośne aparaty fotograficzne. Obecnie wiele osób korzysta ze smartfonów fotograficznych do robienia zdjęć codziennych sytuacji, podróży czy też specjalnych wydarzeń.
Jeśli jesteś pasjonatem fotografii i szukasz smartfona, który zapewni Ci doskonałą jakość zdjęć, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni smartfon do fotografii.
1. Rozmiar (matrycy) ma znaczenie
Zapomnij o megapikselach. Ich liczba wpływa głównie na to, w jak dużym formacie możesz wydrukować zdjęcie, ewentualnie, jak mocno możesz je wykadrować. Większe znaczenie dla jakości ma wielkość samej matrycy w aparacie.
Większa matryca pozwala na lepsze wykorzystanie światła, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć. Przyjrzyj się smartfonom z większymi matrycami, choć są one bardzo małe w porównaniu z tymi montowanymi w aparatach, nadal jednak znaleźć można różne rozmiary.
Niektóre modele na rynku oferują nawet 1-calową matrycę – na przykład Xiaomi 13 Pro czy Oppo Find X6 Pro. Mniejsza to na przykład 1/1.33”, a jeszcze mniejsza 1/2.76”.
Warto więc porównać rozmiar matrycy interesującego Cię smartfona z innymi modelami. W przypadku pikseli również liczy się ich rozmiar na matrycy – im większe, tym lepiej. Jednostką wielkości piksela jest μm. Takie dane sprawdzić można w szczegółowej specyfikacji wybranego smartfona.
2. Jasna przysłona to podstawa
Im niższy jest numer przysłony, tym większe jej otwarcie, co pozwala na większy przepływ światła. Smartfon z niskim numerem przysłony, na przykład f/1.8 i niżej, będzie skuteczniejszy w robieniu zdjęć w słabym oświetleniu.
To jednak nie wszystko. Jaśniejsza przysłona wpływa również na uzyskanie efektu płytkiej głębi ostrości, a więc rozmytego tła. Co prawda obecne smartfony uzyskują ten efekt niejako sztucznie, jednak odpowiednio jasna przysłona pozwoli nieco rozmyć tło również bez korzystania z dodatkowych efektów.
3. Odpowiednie tryby fotograficzne
Sprawdź, czy smartfon oferuje różne tryby fotograficzne, takie jak tryb nocny, portretowy, panorama czy makro. Dzięki nim będziesz miał większe możliwości eksperymentowania i dostosowania zdjęć do konkretnych sytuacji.
Przyda się też tryb Pro, który pozwoli ręcznie ustawiać wszystkie parametry, by osiągnąć określone efekty. Nowoczesne smartfony fotograficzne oferują też wiele niestandardowych trybów, które pozwolą na uzyskanie ciekawych zdjęć – na przykład malowanie światłem, tworzenie nastrojowych portretów z czarnym tłem i wiele innych. Software aparatu, to, ile ciekawych funkcji oferuje, powinien być brany pod uwagę podczas wyboru modelu.
4. Optyczna stabilizacja zrobi robotę
Optyczna stabilizacja obrazu (OIS) pomaga w redukcji drgań i poruszeń, co przekłada się na wyraźniejsze i ostre zdjęcia. Szukaj smartfonów, które oferują optyczną stabilizację obrazu, aby zapewnić sobie stabilność podczas fotografowania.
Zapewni ona możliwość korzystania z dłuższego czasu naświetlania bez obaw o poruszenie, a więc wpływa pozytywnie na zdjęcia również po zmroku, kiedy aparat korzysta z długich czasów migawki.
Okaże się przy tym niezastąpiona również podczas filmowania z ręki. Zwróć przy tym uwagę, czy w danym modelu stabilizacja działa we wszystkich trybach filmowych, również w 4K. Pamiętaj też, że niektóre modele wyposażone są w elektroniczną stabilizacją – opisywaną najczęściej skrótem EIS. Taka stabilizacja działa w o wiele gorszy sposób, więc warto sprawdzić, jaki typ stabilizacji oferuje wybrany smartfon.
5. HDR dla lepszej dynamiki tonalnej
Tryb HDR: High Dynamic Range (HDR) to funkcja, która pozwala na zwiększenie zakresu jasności i kontrastu w zdjęciach. Dzięki temu możesz uzyskać bardziej zrównoważone i szczegółowe kadry. Upewnij się, że smartfon ma tryb HDR i sprawdź, jak działa w różnych warunkach oświetleniowych.
Aparaty dzięki dużym matrycom i konstrukcji posiadają szeroką dynamikę tonalną, a więc dobrze radzą sobie z oddawaniem świateł i cieni. Smartfonom przychodzi to gorzej, więc korzystanie z HDR może często ratować kadry. Dlatego warto sprawdzić, jak w danym modelu działa tryb HDR – z tym potrafi być różnie, a aparat często będzie z niego korzystał.
6. Dodatkowe obiektywy
Jeśli często fotografujesz odległe obiekty, zwróć uwagę na zdolności zoomu smartfona. Optyczny zoom pozwala na fizyczne zbliżenie, podczas gdy cyfrowy zoom korzysta z algorytmów, co może prowadzić do utraty jakości. Wybierz smartfon z optycznym zoomem, który oferuje przyzwoitą wartość powiększenia.
Dziś większość modeli posiada oprócz zwykłego obiektywu również szeroki kąt. Niewiele jednak oferuje dłuższe ogniskowe. Warto więc szukać smartfona z dodatkowym obiektywem, który będzie wykorzystywany do zbliżeń.
7. Tryb filmowy też jest ważny
Jeśli interesuje Cię nie tylko fotografia, ale także nagrywanie wideo, sprawdź możliwości nagrywania telefonu. Wybierz model, który oferuje wysoką jakość nagrywania wideo, stabilizację obrazu oraz wsparcie dla wysokich rozdzielczości, takich jak 4K.
4K to powoli standard, a wiele modeli zdatny obraz ma dopiero w tej rozdzielczości. Jeśli smartfon oferuje kodek zapisu H.265, pozwoli to na zapis mniejszych plików w wyższej jakości.
Niektóre modele oferują z kolei również efekt HDR dla filmów. To przydatna funkcja pozwalająca na nagrywanie z większą dynamiką tonalną klipów, które potem można odtworzyć na ekranach obsługujących HDR. Jeśli zależy Ci na nagrywaniu, weź pod uwagę wszystkie te opcje.
8. Przedni aparat do sprawdzenia
Nie zapominaj o jakości przedniego aparatu, jeśli często robisz selfie, prowadzisz wideorozmowy albo nagrywasz vlogi. Sprawdź specyfikację przedniego aparatu, czy oferuje funkcje takie jak tryb portretowy czy rozmowy wideo w wysokiej rozdzielczości, doświetlanie twarzy, rozmycie tła oraz to, jaką szerokość oferuje – to ważne, gdy chcesz zrobić selfie grupowe.
Niektórzy zapominają o sprawdzeniu możliwości aparatu przedniego, a producenci często pomijają ten aspekt, jeśli nie mają się czym chwalić. Jeśli jednak zdarza Ci się robić selfie, zwróć uwagę, jak radzi sobie aparat przedni, bo często może być znacznie gorszy niż aparat główny.
9. Specyfikacja telefonu wpływa na zdjęcia
Dokonując właściwego wyboru zwróć uwagę również na ogólną specyfikację. Odpowiednio szybki procesor zapewni właściwe przetwarzanie obrazu i to, że zdjęcie będzie zrobione od razu po wciśnięciu spustu migawki. Z kolei jasny wyświetlacz zapewni komfortowy podgląd obrazu w jasnym świetle.
Nie bez znaczenia jest również sama aplikacja aparatu. To, czy zaprojektowana jest w czytelny sposób, jakie możliwości oferuje, ile dodatkowych funkcji gwarantuje.
Smartfony posiadają też zwykle aplikacje do obróbki zdjęć i tutaj trafić można na podstawowe programy, jak i te bardziej zaawansowane. Te drugie pozwalają na bardzo ciekawą obróbkę zdjęć – chociażby możliwość „wymiany” nieba na zdjęciu z użyciem sztucznej inteligencji.
10. Poczytaj opinie innych
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdź recenzje i opinie na temat smartfonów, które rozważasz. Przeczytaj opinie innych użytkowników, obejrzyj próbki zdjęć wykonanych tymi smartfonami i dowiedz się, jakie są ich mocne i słabe strony. To pomoże Ci w podjęciu przemyślanej decyzji. Zwłaszcza, że producenci nie zawsze podają wszystkie parametry w specyfikacji.
Pamiętaj, że recenzenci mają możliwość realnego sprawdzenia sprzętu. Nieraz aparat, którego specyfikacja na papierze wygląda dobrze wypada blado, bo na przykład soft nie został odpowiednio dopracowany.
Jeśli więc masz już jakiś model na oku, koniecznie zajrzyj przed zakupem na gsmManiaka i sprawdź, co o tym modelu sądzą nasi redaktorzy. 😉
Wybór odpowiedniego smartfona do fotografii jest istotny dla wszystkich pasjonatów robienia zdjęć. Mam nadzieję, że te wskazówki choć trochę Ci pomogą. A teraz zerknij na naszą listę smartfonów do zdjęć i wybierz model najlepszy dla Ciebie.
Jaki telefon do zdjęć kupić? Wybraliśmy telefony z najlepszymi aparatami
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.