Apple dostał zakaz sprzedaży iPhone 12 we Francji. Dlaczego? Jak się okazuje, smartfon nie spełnia norm promieniowania SAR pochłanianych przez człowieka. Czy zakaz obejmie całą Unię Europejską?
Za nami premiera flagowych smartfonów Apple – modele z serii iPhone 15 ku zdziwieniu wszystkich zadebiutowały w Polsce nawet o 500 złotych tańsze od swoich poprzedników z 2022 roku. To świetne wieści dla planujących zakupy.
Niestety, wraz z premierą do mediów trafiły informacje dotyczące nieco starszych urządzeń – chodzi o iPhone 12 z 2020 roku.
iPhone 12 z zakazem sprzedaży we Francji
Francuska Krajowa Agencja Częstotliwości wprowadziła zakaz sprzedaży iPhone’ów 12 we Francji. Powodem jest przekroczenie przez urządzenie dopuszczalnych wartości fal elektromagnetycznych emitowanych i pochłanianych przez organizm człowieka.
Według agencji, po umieszczeniu telefonu w kieszeni, emituje on promieniowanie SAR 5,74 W na kilogram. Norma w Unii Europejskiej dla SAR wynosi natomiast 4,0 W na kilogram.
W drugim przeprowadzonym przez agencję teście, smartfona umieszczono w odległości 5 mm od ciała człowieka, gdzie dopuszczalna moc wynosi 2,0 W/kg. W tym teście iPhone nie przekroczył limitów.
W związku z wynikami, ANFR zakazała sprzedaży iPhone’a 12 we Francji. Tak się składa, że właśnie zniknął on ze sklepów giganta, wraz z premierą modeli z serii 15. Wciąż dostępny był jednak w sprzedaży u dystrybutorów – ci nie mogą go już jednak sprzedawać.
W wystosowanym oświadczeniu ANFR zaznacza, że Apple musi wdrożyć wszystkie dostępne środki, aby szybko rozwiązać ten problem, w przeciwnym razie otrzyma nakaz wycofania wszystkich sprzedanych egzemplarzy. Czy jest to możliwe?
Jak twierdzi Jean-Noel Barrot, wiceminister ds. gospodarki cyfrowej we Francji, Apple powinien być w stanie naprawić ten problem poprzez aktualizację oprogramowania.
Gigant dostał na ten krok tylko dwa tygodnie – w przeciwnym wypadku będzie zmuszony wycofać z obiegu wszystkie sprzedane urządzenia. Wciąż nie doczekaliśmy się jeszcze odpowiedzi Apple – czekamy, czy gigant odwoła się od decyzji francuskiej agencji.
Apple nie będzie tworzyć własnych modemów 5G. Współpraca giganta z Cupertino i firmy Qualcomm będzie trwać w najlepsze:
Na pełną autonomię Apple w kwestii procesorów przyjdzie jeszcze poczekać. Jak długo?
Ceny Apple iPhone 12
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.