Już dziś wchodzi w życie nowa ustawa anty-spoofingowa, która ma rozprawić się z przestępcami nękającymi Polaków fałszywymi SMS-ami i połączeniami. Jakie zmiany przynosi?
Z początkiem sierpnia poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące ustawy, mającej na celu walkę z oszustwami, które w ostatnich latach wyczyściły portfele wielu Polaków.
Chodzi o spoofing i smishing, czyli podszywanie się pod firmy i instytucje, a także wiadomości z niebezpiecznymi linkami.
Z wykorzystaniem tych metod według danych policji ukradziono Polakom w samym 2022 roku ponad 124 miliony złotych.
Ustawa anty-spoofingowa i anty-smishingowa uchroni Polaków
Już dziś ustawa mająca zwalczyć ten proceder wchodzi w życie. Definiuje ona przestępstwa, do których dochodzi z wykorzystaniem kanałów komunikacji elektronicznej. W zwalczanie oszustw zaangażowany będzie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSiRT NASK, polskie telekomy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Do NASK będzie należeć monitorowanie oszustw smishingowych i przekazywanie telekomom wzorców niebezpiecznych wiadomości.
Przedsiębiorcy komunikacyjni będą natomiast od teraz zobowiązani do podejmowania środków przeciwdziałających nadużyciom w komunikacji elektronicznej.
Powstanie także specjalny rejestr nazw własnych i ich skrótów, zastrzeżonych dla instytucji publicznych prowadzących komunikację elektroniczną.
Do dyspozycji telekomy będą miały też listę ostrzeżeń dotyczących domen internetowych służących do wyłudzeń. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli sami blokować dostęp do tych domen internetowych swoim użytkownikom.
Nowa ustawa – plan najbliższych zmian
Nowe regulacje będą wdrażane przez najbliższe pół roku. Do 25 października przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek wpisać się do wykazu integratorów UKE.
Do 25 grudnia powstanie rejestr nazw prowadzonych przez NASK i wykaz wzorców smishingu. Do 25 marca 2024 roku wejdzie w życie obowiązek blokowania niebezpiecznych SMS-ów.
Jeśli telekomy nie sprostają przepisom nowej ustawy, będą na nich nakładane kary pieniężne. W ustawie znalazło się też miejsce dla nowych kar dla przestępców podszywających się pod inne podmioty – to grzywna, a nawet do roku pozbawienia wolności.
Nowa ustawa to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa Polaków. Oczywiście nie ma co się łudzić, że pozwoli ona wyeliminować wszystkie zagrożenia, jednak z pewnością może przyczynić się do ich znacznego ograniczenia.
Na tej stronie internetowej UKE można zapoznać się z treścią całej ustawy.
Xiaomi w tarapatach w Europie. Za sprzedaż w Rosji dostaje bana
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.