Profil Zaufany mogą założyć od teraz nie tylko dorośli, ale także nastolatkowie od 13 roku życia! Jak to zrobić i co zyskujemy, korzystając z takiego narzędzia? Warto je aktywować.
Profil Zaufany, to narzędzie, z którego od lat chętnie korzystamy. Przydaje się w wielu sytuacjach, a dzięki niemu wszystkie informacje mamy pod ręką – czy to te związane ze sprawami urzędowymi, czy np. medycznymi.
Rząd donosi właśnie o ważnej nowości, dzięki której z Profilu Zaufanego skorzysta jeszcze więcej obywateli. To dlatego, że to narzędzie będzie dostępne dla wszystkich już nie tylko pełnoletnich, ale także dla nastolatków, już od 13 roku życia.
Profil Zaufany w tak młodym wieku może przydać nam się m.in. do monitorowania naszych danych medycznych, czy bezpieczeństwa w serwisie bezpiecznedane.gov.pl. Jak tłumaczy Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Profi Zaufany może pomóc przygotować młodych do wejścia w dorosłość i zarządzania swoją dokumentacją.
Jak założyć Profil Zaufany jako nastolatek?
Założenie PZ przez nastolatków wiąże się z nieco większymi formalnościami, niż w przypadku osób dorosłych. Chcąc skorzystać z takiego narzędzia, musimy bowiem mieć paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Jeśli nie posiadamy któregoś z tych dwóch dokumentów, założenie PZ nie będzie niestety możliwe.
Kolejny warunek, który należy spełnić, dotyczy potwierdzenia Profilu Zaufanego. Po jego założeniu online, nastolatek może potwierdzić tożsamość w jednym z punktów potwierdzających lub podczas wideorozmowy z urzędnikiem. W tym wypadku też jest trudniej, bo dorośli mogą potwierdzić tożsamość poprzez bankowość internetową. Dla chcącego nic jednak trudnego.
Rejestracji PZ nastolatek może dokonać samodzielnie, nie jest konieczna do tego obecność dorosłego. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować tożsamość.
Nowości znajdziemy też w aplikacji rządowej mObywatel:
Ty też możesz tworzyć mObywatela. Zgłoś swój pomysł w aplikacji
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.