PKO BP zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się proces wyłączania płatności zbliżeniowych HCE z kartą do konta lub kartą kredytową, podpiętą do IKO w telefonie. Największy bank w Polsce poleca korzystanie z BLIKA zbliżeniowego w IKO. Sprawdź, jak uruchomić tę usługę. Jest jeszcze jedna alternatywa.
Odkąd mam konto w PKO BP, płacę zbliżeniowo przy pomocy telefonu za pośrednictwem aplikacji IKO. Naturalnie podpiąłem do niej kartę od banku i gotowe. Podejrzewam, że zrobiła tak większość użytkowników płacąca zbliżeniowo czymś innym niż fizyczna karta.
Mocno zdziwił mnie więc komunikat PKO BP, w którym zapowiedziano rychłe wyłączenie tej formy płatności. Co bank proponuje w zamian?
Te płatności zbliżeniowe PKO BP przestaną działać w IKO
Od 20 marca 2024 roku PKO BP rozpocznie proces wyłączania płatności zbliżeniowych HCE telefonem z kartą do konta lub kartą kredytową, podpiętą do IKO.
Przyznam szczerze, że nie rozumiem tej decyzji. Niestety, PKO BP w żaden sposób jej nie motywuje. Przecież podpięcie karty do aplikacji banku to czynność logiczna i naturalna, jeśli chce się płacić telefonem.
Co w takim razie proponuje PKO BP dla milionów klientów, którzy w ten sposób płacą za swoje zakupy? Z dwóch podanych alternatyw ZNACZNIE większą uwagę poświęcono funkcji BLIK zbliżeniowy (przypadek?). Pociesza mnie to, że ogólnie BLIKa oceniam wysoko, wiele mi w życiu ułatwił.
PKO BP przypomina, że BLIK zbliżeniowy działa podobnie jak karta do konta. Są one bezpłatne. Zapłacisz w ten sposób w każdym terminalu w Polsce, a poza Polską na terminalach Mastercard. Płatności w walucie obcej nie mają dodatkowej opłaty za przewalutowanie.
Jak włączyć BLIK zbliżeniowy w IKO? Płatności → Płatności zbliżeniowe → w menu kontekstowym (3 kropki) wybierz Ustawienia płatności → Źródło płatności. Następnie wskazujesz na Płatności zbliżeniowe BLIKIEM i wybierasz konto, z którego chcesz płacić. Następnie wybierz sposób potwierdzania transakcji.
Alternatywą, którą wskazuje PKO BP, jest Google Pay w aplikacji Portfel Google. Tam cały czas będzie można podpinać kartę debetową czy kredytową. Nigdzie nie wybierają się też Garmin Pay, SwatchPAY! czy Xiaomi Pay.
Dlaczego nie wspominam tutaj o smartfonach iPhone? Bo jak na razie płatności NFC są przez Apple ograniczone tylko do autorskiego Apple Pay. Wkrótce powinno się to jednak zmienić, o czym przeczytasz w poniższym artykule:
Oświadczenie PKO Bank Polski
Od 20 marca PKO Bank Polski stopniowo wyłącza płatności HCE, czyli płatności za pomocą smartfonu z systemem Android kartami podpiętymi w aplikacji IKO. Planujemy, że cały ten proces potrwa do końca kwietnia. Klienci PKO Banku Polskiego, którzy aktywowali płatności HCE dostaną informacje o wyłączeniu tej usługi (maile, powiadomienia w IKO, bannery w aplikacji IKO czy SMSy), zachęcające do zmiany metody płatności w telefonie.
Powodem tej decyzji jest dostosowanie do trendów rynkowych, czyli wycofywania się banków z płatności HCE. W zamian proponujemy klientom możliwość płacenia BLIKIEM zbliżeniowym, który jest jedną z metod płatności w IKO smartfonami z systemem Android. BLIK zbliżeniowy z powodzeniem zastępuje klientom korzystanie z karty debetowej podpiętej do IKO. Jest szeroko akceptowany we wszystkich terminalach POS w Polsce oraz na całym świecie, w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard. Płatności zbliżeniowe BLIKIEM są bezpłatne i wliczane do warunków, które zwalniają klientów z opłaty za kartę debetową lub za konto osobiste. Płatności w walutach obcych są przeliczane na złotego bez opłaty dla banku za przewalutowanie, po kursie Mastercard z dnia płatności.
Klienci PKO Banku Polskiego mogą także płacić smartfonem (lub zegarkiem albo opaską) za pomocą Google Pay oraz Garmin Pay, SwatchPAY! i Xiaomi Pay.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.