Fałszywe wiadomości możemy teraz zgłaszać odpowiednim służbom w nowy sposób. Teraz zrobimy to wygodnie za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć.
Oszuści atakują nas w sieci z każdej strony – podejrzane wiadomości wciąż trafiają na nasze skrzynki mailowe i numery telefonów. Polski rząd stara się walczyć z tym procederem – m.in. zmieniając przepisy zobowiązujące operatorów do szerszych działań, oszuści wciąż jednak czyhają, pomimo tak szeroko zakrojonych działań.
W listopadzie ubiegłego roku został w Polsce uruchomiony numer 8080, pod który możemy przesyłać podejrzane wiadomości, jakie wysyłają do nas oszuści.
Po przekazaniu takiej wiadomości do CERT Polska, specjaliści będą mogli zbadać m.in. podejrzane linki znajdujące się w wiadomościach. Już tuż po starcie numeru Polacy przekazali w ten sposób setki tysięcy podejrzanych SMS-ów. Więcej o zgłaszaniu wiadomości pod numerem 8080 dowiesz się z wpisu na ten temat:
W Polsce działa nowy numer alarmowy. Koniecznie go sobie zapisz
Jak przekazać fałszywe wiadomości za pośrednictwem WhatsApp?
Od dziś podejrzane wiadomości możemy przekazać w jeszcze inny, wygodny sposób. Wystarczy użyć w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij” i przesłać treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084.
W ten sposób trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.
Ważne jest, aby przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie, bez usuwania odnośnika ani żadnej części treści. Numer służy tylko do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji).
Z jednego numeru możemy zgłosić maksymalnie 3 dziwne wiadomości w ciągu 4 godzin, a każde takie zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.
Jednocześnie CERT Polska zaznacza, że wciąż przodujący jest numer 8080, o czym poinformował szef zespołu CERT Polska, Sebastian Kondraszuk, podczas wystąpienia na konferencji SECURE 2024, na której prezentował roczny raport z działalności zespołu.
Jaką metodę działania najchętniej wybierają cyberprzestępcy? Jak podaje CERT Polska, jest to phishing, czyli podszywanie się pod firmy i instytucje finansowe. Stanowi on aż 52% wszystkich incydentów.
Oszuści najchętniej wykorzystują wizerunek Allegro (w ponad 11 tysiącach przypadków), Facebooka (ponad 5 tysięcy przypadków) i OLX (prawie 5 tysięcy przypadków).
Android 15 ciemniejszy niż kiedykolwiek. Sprytnie schowa powiadomienia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.