Garmin Polska ma problem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się działaniom producenta. Okazuje się, że mógł on stosować nieuczciwe praktyki związane ze zmowami cenowymi.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął właśnie postępowanie w sprawie producenta Garmin Polska. Sprawa dotyczy zmowy cenowej pomiędzy dystrybutorami a producentem – UOKiK bada, czy rzeczywiście do niej doszło.
Zmowa cenowa Garmin Polska – jakie zarzuty?
Według Urzędu przedsiębiorcy mogli ustalać ceny m.in. swoich popularnych smartwatchów czy urządzeń do nawigacji. Urząd przeprowadził analizę, z której wynikało, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.
Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów
– tłumaczy Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.
Zuckerberg łapie się za głowę. TikTok już ma swojego Instagrama
Jeśli śledztwo potwierdzi podejrzenia urzędu, Garmin oraz dystrybutorzy będą musieli odpowiedzieć na powyższe zarzuty. Warto dodać, że obecnie postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.
Co może grozić Garminowi i współpracującym z firmą dystrybutorom? Kara nałożona na nich przez UOKiK za praktyki antymonopolowe może wynieść do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi natomiast kara finansowa nawet do 2 milionów złotych.
Co ciekawe, UOKiK już teraz zaznaczył jednak, że istnieje możliwość uniknięcia sankcji dzięki programowi łagodzenia kar (leniency).
Program ten daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a nawet uniknięcia sankcji pieniężnej. Działa to na zasadzie współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK.
Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowe.
Źródło: UOKiK
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.