W rządowej aplikacji mObywatel od dziś można już składać wniosek o bon energetyczny. Sprawdź, jak to zrobić i kto kwalifikuje się do takiego dofinansowania.
Już dziś w mObywatelu (i nie tylko) ruszyła możliwość złożenia wniosku o bon energetyczny. Najwygodniej zrobimy to właśnie w aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji informuje jak to zrobić, krok po kroku.
Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie dla gospodarstw domowych do rachunków za energię elektryczną. Mogą z niego skorzystać członkowie gospodarstwa domowego: jedno- lub wieloosobowego, którzy spełniają określone kryteria dochodowe. Bon jest wsparciem przysługującym w drugiej połowie roku, a kwota dofinansowania może wynieść od 300 do 1200 złotych.
Kto może złożyć wniosek o bon energetyczny?
Wniosek o bon energetyczny można złożyć od dziś do 30 września 2024 w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl oraz na stronie epuap.gov.pl, lub też stacjonarnie w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania. Wiceminister zachęca do tego, by wnioski składać online – szybko i wygodnie.
Z bonu energetycznego można skorzystać, jeśli miesięczne dochody w gospodarstwie domowym nie przekraczają:
- 2500 złotych netto na osobę (w gospodarstwie jednoosobowym),
- 1700 złotych netto na osobę (w gospodarstwie wieloosobowym).
Więcej o kryteriach przyznawania dofinansowania na bon energetyczny dowiesz się z tej strony internetowej.
Jak złożyć wniosek o bon energetyczny w aplikacji mObywatel?
Wniosek o bon energetyczny w aplikacji mObywatel złożymy w kilku prostych krokach. Nową usługę w aplikacji mObywatel można zobaczyć na ekranie głównym aplikacji lub w zakładce Usługi:
- należy zalogować się w aplikacji mObywatel,
- na ekranie startowym, w sekcji Usługi, wybrać zakładkę Bon energetyczny. W przypadku braku ikony tej usługi, należy nacisnąć Wszystkie, a następnie wybrać Bon energetyczny z listy,
- należy sprawdzić poprawność automatycznie uzupełnionych rubryk,
- pozostałe pola należy wypełnić i postępować zgodnie z instrukcją.
Przy tej okazji warto także uważać na nowe oszustwa w sieci z mObywatelem w tle. Cyberprzestępcy wykorzystują dofinansowania do rachunków za energię elektryczną. Sprawdź, na co nie dać się nabrać:
Źródło: gov.pl
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.