Producenci smartfonów nie mają łatwo w naszym kraju. Smartfony w Polsce muszą być wytrzymałe przez kilka dobrych lat, wydajne, ale i niedrogie. Przed zakupem stawiamy sporo wymagań.
Polacy mają swój rozum i coraz bardziej przemyślanie decydują się na zakupy elektroniki. Jak pokazuje najnowszy raport Xiaomi, nie należymy do bezrefleksyjnych kupujących goniących za trendami.
Xiaomi Polska we współpracy z agencją doradczo-wdrożeniową YOTTA, przeprowadziło badania społeczne dotyczące preferencji polskich konsumentów. Czego się z niego dowiedzieliśmy?
Smartfony w Polsce. Co jest dla nas najważniejsze?
Jak wynika z najnowszych badań, Polakom zależy, aby kupiony przez nich smartfon służył im przez lata, a nie był tylko kolejnym gadżetem, który wymienimy po kilku miesiącach. 39% badanych planuje zakup nowego telefonu dopiero wtedy, kiedy zużyje się poprzedni.
W grupie wiekowej 18-54 wynik jest nieco niższy – wskazuje 35%. Wśród badanych 28% wymienia telefon raz na dwa-trzy lata, a 31% robi to rzadziej. Jedynie 3% respondentów kupuje smartfona raz w roku.
A ile jesteśmy w stanie wydać na nowy model smartfona? Aż 54% badanych szuka nowego sprzętu w przedziale cenowym od 500 do 1500 złotych. Drugi najczęściej wskazywany przedział kwotowy to 1500-2500 złotych (24%).
Pomiędzy 2500 a 3500 złotych jest w stanie wydać 10% badanych, a tylko 5% badanych chce wydać 3500-4500 złotych. Podobnie sprawa ma się w przedziale 4500-5500 złotych. Zdecydowanie nie należymy do konsumentów, którzy bez opamiętania rzucają się na najnowsze flagowce.
Najważniejszymi cechami telefonu dla Polaków przed zakupem są:
- bezawaryjność i niezawodność (67%),
- stosunek ceny do jakości (66%),
- czas pracy na baterii po dłuższym użytkowaniu (60%),
- jakość wykonywanych zdjęć (32%),
- ułatwienia w życiu codziennym, na przykład dostęp do internetu czy GPS (29%),
- kompatybilność z popularnymi aplikacjami (18%),
- długie wsparcie po premierze za sprawą regularnych aktualizacji (16%),
- design (11%).
A co najbardziej denerwuje Polaków w ich smartfonach? Bez zaskoczeń na pierwszej pozycji znalazł się słabnący czas pracy na baterii po dłuższym użytkowaniu (40%). Prawie tyle samo, bo aż 39% badanych zaznacza o dziwo, że nie ma żadnej takiej cechy. Kolejna jest podatność na uszkodzenia (14%), awaryjność po dłuższym czasie użytkowania (12%), brak wsparcia aktualizacyjnego (11%) i rozczarowujące parametry techniczne, w tym przede wszystkim niespełniający oczekiwań aparat (10%).
Wszystko o serii Redmi Note 14. To musisz wiedzieć o smartfonach Xiaomi przed premierą
Źródło: Xiaomi
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.