Rząd Albanii zakazał w kraju korzystania z platformy TikTok przez najbliższe 12 miesięcy. To ze względu na kolejny groźny incydent wśród nastolatków i rosnące niezadowolenie z mediów społecznościowych wśród opinii publicznej.
Media społecznościowe są w ostatnim czasie coraz bardziej na celowniku rządzących w krajach na całym świecie. Zaledwie kilka dni temu media obiegła informacja o ważnych zmianach w Australii. Tam media społecznościowe są od teraz dostępne dla użytkowników dopiero od 16 roku życia. To sprawiło, że inne kraje, także w Europie – w tym między innymi Holandia – również przymierzają się do takich decyzji.
TikTok zbanowany w Albanii na 12 miesięcy
Dziś dowiadujemy się natomiast, że premier Albanii, Edi Rama, ogłosił swoją decyzję o zablokowaniu w kraju popularnej aplikacji TikTok na okres jednego roku.
To w związku z głośnym incydentem, w którym ofiarą ataku nożownika padł nastolatek. Władze kraju uznały, że to właśnie TikTok mógł się przyczynić do promowania takich niebezpiecznych zachowań w internecie. 14-latek został bowiem dźgnięty nożem przez kolegę ze szkoły po ich kłótni, która miała miejsce w mediach społecznościowych.
Rząd Albanii uważa, że blokada TikToka jest konieczna, aby zapobiec szerzeniu nieodpowiednich treści i potencjalnemu podsycaniu agresji, szczególnie wśród młodych użytkowników. Po drugiej stronie barykady znajdują się natomiast ci, którzy zwracają uwagę, że całkowity zakaz może być nieskuteczny i uderzy przede wszystkim w zwykłych użytkowników, którzy wykorzystują aplikację do celów rozrywkowych.
Chińska platforma jako jedyna dotknięta zakazem
Taki zakaz miałby objąć tylko jedną platformę – rzeczywiście to właśnie TikTok wzbudza na świecie najwięcej kontrowersji. To między innymi dlatego, że platforma ma dwie wersje – globalną i chińską. Rodzimy chiński wariant aplikacji jest przede wszystkim edukacyjny, zaś globalny skupia się przede wszystkim na rozrywce – niekoniecznie najwyższych lotów. Łatwo znaleźć tam też treści niebezpieczne lub takie, których nie chcemy koniecznie pokazywać dzieciom.
Problemem dzisiaj nie są nasze dzieci, problemem jesteśmy my, nasze społeczeństwo, problemem jest TikTok i wszystkie inne media społecznościowe, które biorą nasze dzieci jako zakładników
– dodaje premier Albanii.
Sam premier wspomina o szkodliwości wszystkich mediów społecznościowych. Na decyzję o takim zakazie ostro zareagował oczywiście TikTok, prosząc o wyjaśnienia albański rząd.
Media społecznościowe od 15 roku życia w Europie? Oto pierwsze propozycje
Źródło: BBC, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.