Na czym polega specyfika urządzeń serii Nexus? I jak to jest, że są produkowane przez różne, konkurencyjne marki? Zapraszam wszystkich do lektury i swoistej pigułki na temat fenomenu Google Nexus.
Trochę historii
Wszystko zaczęło się 12 grudnia 2009 roku. Google pracując nad systemem Android stworzyło i wyposażyło swoich pracowników w specjalne urządzenia do testowania. Były to stworzone przez HTC modele Nexus One. Wówczas jeszcze nikt nie przypuszczał, że smartfony przeznaczone dla deweloperów Google mogą trafić do standardowej dystrybucji. Pracownicy Google musieli je aktywować (wybrać operatora i wykupić abonament) na własną rękę.
Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
Zdaniem Isy Hackett (córki Philipa K. Dick’a) i kilku bloggerów – nazwa Nexus wzięła się z noweli „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” autorstwa Philipa K. Dick’a, gdzie występowały osobniki sygnowane „Nexus-6”.
Gwarancja Nexus – co to takiego?
Gdy następca Nexus’a One – stworzony przez Samsunga Nexus S trafił do sprzedaży, Google poinformowało swych fanów, że modele Nexus będą wyjątkowe pod trzema względami. Będą:
- pozbawione jakichkolwiek nakładek systemowych (typu HTC Sense, czy TouchWiz) i oznaczeń operatorów
- sprzedawane bez umów abonamentowych
- wyposażone w zawsze aktualną wersję Androida – o ile specyfikacja sprzętowa na to pozwoli…
Abstrahując od tych pięknych deklaracji, modele Nexus zwykle są rewelacyjne i innowacyjne pod względem swych możliwości. Każdy nowy model wchodzący na rynek stanowi postrach dla bieżącej konkurencji. Dodając do tego zawsze aktualną wersję Androida – Nexusy mogą stanowić nie lada gratkę dla prawdziwych gsmManiaKów.
HTC Nexus One
Pierwszy Nexus, wprowadzony na rynek w styczniu 2010 roku wyposażony pierwotnie w Androida 2.1 Eclair. Kilka miesięcy później zaktualizowany do wersji 2.2 Froyo, a następnie 2.3 Gingerbread. Nigdy nie otrzymał aktualizacji do 4.0 Ice Cream Sandwich, z racji swego zbyt słabego GPU (Adreno 200).
Samsung Nexus S
Następca One’a, wprowadzony na rynek w grudniu 2010 roku z Androidem 2.3. Nexus S posiada 4-calowy, lekko zakrzywiony ekran dotykowy Super AMOLED o rodzielczości WVGA (matryca PenTile) i 1 GHz procesor Exynos 3110 Hummingbird. Zaktualizowany niedawno do Androida 4.1 Jelly Bean – nie otrzyma najnowszej wersji 4.2. Do dzisiaj jest to świetny smartfon o sporych możliwościach.
Samsung Galaxy Nexus
Trzecia generacja Nexus’a – Galaxy Nexus – pojawiła się na rynku rok temu, wraz z prezentacją systemu Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Przecieki odnośnie specyfikacji właśnie tego modelu pojawiły się w internecie pod nazwą „Nexus Prime”. Sprzęt wyposażony został w dwurdzeniowy procesor 1.2 GHz ARM Cortex-A9 i 1 GB pamięci RAM. Poza prężnym procesorem, Galaxy Nexus wprawiał w zachwyt niebywałą rozdzielczością 4.65-calowego ekranu Super AMOLED – 1280 x 720 pikseli. Matryca tego smartfona może mierzyć się z ekranami obecnych super-smartfonów.
LG Nexus 4
To pierwszy model powstały w wyniku współpracy Google i LG. Dostępny z najnowszym Androidem 4.2 Jelly Bean, jest to również pierwszy Nexus wyposażony w 4-rdzeniowy procesor! Mianowicie – 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro. Posiada również 2 GB pamięci RAM i możliwość ładowania bezprzewodowego. Żeby tego było mało, Nexus 4 będzie sprzedawany w cenie produkcji. Oznacza to, że jego cena będzie znacznie niższa od innych 4-rdzeniowców, jak chociażby Samsung Galaxy SIII, czy HTC One X.
Asus Nexus 7
To pierwszy tablet z serii Nexus. Stworzony przez firmę Asus, ma za zadanie konkurować bezpośrednio z tabletem Amazon Kindle Fire. Wyposażony został w cztero-rdzeniowy procesor Nvidia Tegra 3, 1 GB pamięci RAM i 16 lub 32 GB pamięci wbudowanej. Posiada również Wi-Fi i moduł NFC. Pierwotnie dostępny z Androidem 4.1 Jelly Bean, oczywiście bez żadnych nakładek systemowych – Android w najczystszej postaci. Podobnie jak Nexus 4, tablet od Asusa również sprzedawany jest w cenie produkcji, robiąc niemałe zamieszanie na rynku 7-calowych tabletów (brawo!).
Samsung Nexus 10
Kolejny już 10-calowy tablet Nexus, powstały w wyniku współpracy Google z Samsungiem. Aktualnie posiada najwyższą na świecie rozdzielczość wśród tabletów – 2560×1600 pikseli. Dostępny będzie w dwóch wersjach pojemności pamięci – 16 i 32GB. Podobnie jak smartfon Nexus 4, trafi na rynek z Androidem 4.2 Jelly Bean. W Polsce oficjalnie dostępny będzie na przełomie 2012/13.
Dla kogo Nexus?
Mając na uwadze, iż urządzenia Nexus nie są tanie i nie kupimy ich w abonamencie żadnego z operatorów, zadaję sobie pytanie…
Dla kogo właściwie jest Nexus?
Ano dla maniaKów nowych technologii! Kto inny mógłby pragnąć Androida w czystej formie, zawsze z gwarancją aktualizacji i pełnym dostępem do systemu (Nexusy posiadają dostęp do bootloadera). Dodatkowo urządzenia te charakteryzuje technologiczny pazur – a to rewelacyjna rozdzielczość, a to 2 GB pamięci RAM, cztery rdzenie procesora, czy najwyższe na świecie ppi (liczba pikseli na cal)…
Istotnym aspektem jest także nowa polityka cenowa Nexusów. Trzy najnowsze modele sprzedawane są w cenie zbliżonej do ceny produkcji. Zabieg ten umożliwi im zarówno konkurowanie z droższymi sprzętami w umowach abonamentowych, jak i (miejmy nadzieję) pozytywnie wpłynie na wygórowane ceny konkurencji.
Wniosek z tej opowieści? Warto patrzeć szerzej na rynek urządzeń mobilnych, niż tylko na ofertę operatorów. Można tam znaleźć coś naprawdę godnego uwagi.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.