Po wcześniejszych zapowiedziach, Canonical zaprezentowało mobilną wersję Ubuntu. System oparto na kernelu Androida i korespondujących z nim sterownikach, ale pozbawiono go innego, kluczowego elementu – Java Virtual Machine.
Producent zarzeka się, że Ubuntu Phone OS „wyciśnie wszystko” ze smartfona. Minimalistyczny interfejs pojawi się na pierwszych dedykowanych urządzeniach w przyszłym roku, a pierwsi testerzy już teraz mogą sprawdzić funkcje środowiska, jeśli tylko dysponują słuchawkami z serii Galaxy Nexus.
Szersza prezentacja systemu będzie miała miejsce na targach CES 2013, które rozpoczynają się już 8 stycznia.
Czym Canonical chce przyciągnąć uwagę? Przede wszystkim nawigacją. Twój kciuk będzie tu odpowiedzialny za najważniejsze opcje smartfonu. W zależności od strony, od której zaczynasz przesuwać palec, uruchomisz inne funkcje. Przykładowo, jeśli przemieścić kciuk od lewej krawędzi do połowy ekranu, Twoim oczom ukaże się dock z ulubionymi aplikacjami (na wzór interfejsu Unity z desktopowego wydania). Kiedy pójdziesz o krok dalej i przeciągniesz palcem przez cały ekran (od lewej), zobaczysz te programy, które są aktualnie uruchomione w tle.
Analogicznie możesz skorzystać z innych trybów, przeciągając kciuk od krawędzi prawej, dolnej czy górnej. Od prawej, przykładowo, dostaniesz się do historii ostatnio użytkowanych programów. Canonical mówi o projektowaniu pod kątem wielozadaniowości i wydaje się, że nie rzuca słów na wiatr. Ubuntu Phone OS to system stworzony do multi-taskingu, choć trzeba przyznać, że kilka założeń pokrywa się z zapowiadanymi przez RIM wraz z BlackBerry 10.
Co z aplikacjami?
Canonical zapewnił wsparcie dla aplikacji webowych, które mają tu działać na zasadzie programów natywnych. Oznacza to, że praktycznie zaraz po wyjęciu urządzenia z pudełka dostaniesz dostęp do Facebooka, Twittera, Google Maps czy Gmaila. W przypadku „webów” notyfikacje będą wyświetlane na tej samej zasadzie, co informacje pochodzące z aplikacji natywnych.
Warto zajrzeć na stronę Canonicala, gdzie znajdziesz ruchome zrzuty ekranu i krótkie filmy demonstracyjne.
Ubuntu Phone OS ma być dostępny od pierwszych miesięcy 2014 roku, więc z ostatecznym werdyktem trzeba wstrzymać się do tego czasu. Mógłbym pisać, że podchodzę do całej inicjatywy z rezerwą i bez zbytniej ekscytacji – ale nie napiszę, bo tak po prostu nie jest. Z tego, co zostało pokazane do tej pory, należy spodziewać się świetnego, przyjaznego środowiska. Nawet jeśli to tylko utopijne wizje Canonicala, to cholernie przypadły mi do gustu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.