Każdy ma czasem taką potrzebę, aby oddać się lekturze wybranej książki. Jedni będą zachwyceni wielkim, epickim romansem, inni preferują literaturę historyczną czy też science-fiction. Zresztą, nie ma znaczenia, jakie książki lubicie czytać. Jeśli do tej pory konieczność przeczytania książki wiązała się dla Was nierozerwalnie z koniecznością jej zakupu, pora odrobinę zmodyfikować swoje nawyki i postawić na ebooki.
Do e-książek przekonywałem się bardzo powoli, początkowo szydząc z nich trochę. Wiadomo, każda „prawdziwa” książka ma swój indywidualny typ papieru, który znacząco różni się w dotyku od innych książek z Waszej biblioteczki, najbardziej zagorzali fani różnej maści literatury zarzekają się, że każda książka ma swój własny, indywidualny zapach. To bez wątpienia trudne do obalenia fakty, jednak w dobie coraz to większych ekranów stosowanych w naszych smartfonach, prawdziwe, papierowe książki zaczynają tracić jeden z ostatnich atutów, jakimi mogły wzbraniać się przed rewolucją.
Wydaje mi się, że coraz to rzadziej będziemy widywać ponętne, zaczytane dziewczyny w komunikacji publicznej. Trzeba powoli pogodzić się z tym, że przedstawicielki płci pięknej, podobnie zresztą, jak i faceci, zaczną skłaniać się powoli ku ebookom. Większa mobilność, bardzo wysoki komfort już na 4-calowym ekranie, możliwość zabrania w długą, wyczerpującą podróż pociągiem niemal nieograniczonej ilości książek, to niepodważalne zalety, które zaczynają dostrzegać nie tylko zaradczy czytelnicy, ale także i wydawnictwa, które kuszą całkiem przystępnymi cenami elektronicznych odpowiedników.
Ostatnio pilnie poszukiwałem kilku wiekowych już książek Siergieja Łukjanienki i Wiktora Suworowa. Raptem 10 minut szukania z użyciem Google’a dało mi jednoznaczną odpowiedź: facet, nie dość, że te książki będziesz mógł czytać niemal zaraz po zaksięgowaniu przelewu, to jeszcze zaoszczędzisz trochę grosza. Mając do wyboru wycieczkę do najbliższej księgarni – gdzie tych książek oczywiście mogło nie być – lub przeczesywanie czeluści Allegro, wolałem po raz kolejny zaufać książce w formacie .epub. I po raz kolejny się nie zawiodłem. Waszym zdaniem, „literatura papierowa” ma jeszcze przyszłość, czy też stopniowo będzie wypierana przez e-książki i w efekcie podzieli los ostatnich innych bastionów, które nie zmieniły się zbytnio względem XX wieku?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.