Android OS jest bardzo młodym i najprężniej obecnie rozwijanym mobilnym systemem operacyjnym. System Google cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród użytkowników ale także wśród producentów telefonów. Co więcej, już prawie wszyscy (poza Nokią) producenci mają lub w najbliższej przyszłości będą mieć w swojej ofercie Androidy. Popularność tego OS-a dostrzegli także analitycy firmy Gartner, którzy wróżą, iż do końca 2012 roku ilość nabytych urządzeń z systemem Google, będzie ustępowała tylko i wyłącznie ilości kupionych smartfonów z Symbianem.
Powodów dla których Android ma stać się drugą po Symbianie siłą na rynku jest kilka. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
– idealną wręcz synchronizację z usługami Google (GMail, Calendar), bez których większość użytkowników nie może się obejść,
– otwarty kod źródłowy i świetne narzędzia SDK, co sprzyja pojawianiu się ogromnej ilości rozmaitych programów,
– świetna integracja z popularnymi serwisami społecznościowymi (głównie dzięki rewelacyjnym interfejsom jak HTC Sense czy Motoblur),
– Android Market, zawierający dużą ilość bezpłatnych aplikacji, która z dnia na dzień rośnie,
– ogromną popularność wśród największych producentów (HTC, Samsung, LG, Motorola), którzy prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych telefonów z systemem Google, co wychodzi na korzyść dla użytkowników.
Według firmy Garnter ranking komórkowych OS-ów pod koniec 2012 roku będzie prezentował się następująco: (pozycja/system/ilość sprzedanych smartfonów/procentowy udział w rynku)
1. Symbian – 203 milionów smartfonów, 39% udziałów w rynku
2. Android – 76 mln smartfonów, 14,5% udziałów w rynku
3. iPhone OS – 71,5 mln smartfonów, 13,7% udziałów w rynku
4. Windows Mobile – 66,8 mln smartfonów, 12,8% udziałów w rynku
5. BlackBerry OS – 65,25 mln smartfonów, 12,5% udziałów w rynku
6. Linux (m.in. LiMo, Maemo) – 28 mln smartfonów, 5,4% udziałów w rynku
7. webOS – 11 mln smartfonów, 2,1% udziałów w rynku
Reasumując, z zestawienia jasno wynika, iż największy wzrost popularności na przełomie lat 2009-2012 ma zaliczyć system Google, który z 6 pozycji w rankingu awansuje aż na drugą!
Z kolei, bardzo prawdopodobnie jest, że największy spadek zaliczy BlackBerry OS, który z pozycji numer dwa (na początku 2009 roku) spadnie aż na piątą. Nie powinno to zbytnio dziwić, gdyż najwięcej użytkowników telefonów firmy RIM znajduje się w Ameryce Północnej, gdzie smartfony z Androidem czy webOSem zaczęły pokazywać się stosunkowo niedawno i dopiero przekonują do siebie zamieszkałych tam użytkowników, zabierając przy tym część rynku właśnie systemowi firmy RIM (a także w mniejszym stopniu iPhone OS-owi).
Symbian, iPhone OS i WM mają zachować pozycje z początku 2009 roku (odpowiednio 1, 3 i 4). Jednak, procentowy udział w ogólnej ilość smartfonów, urządzeń z Symbianem ma znacznie zmaleć, bo aż z ponad 50% (obecnie) do 39% pod koniec 2012 roku. Tu też nie ma co się dziwić, gdyż nawet usilne starania Nokii mało pomagają przestarzałemu już nieco Symbianowi i coraz więcej osób odchodzi od tego systemu na rzecz Androida, Windowsa Mobile czy iPhone OS-a. Z kolei Windows Mobile obecnie znajduje się na 29 mln urządzeń na rynku i mimo iż do końca 2012 roku liczba ta ma wzrosnąć aż do około 67 mln, produkt Microsoftu będzie posiadała udziały większe jedynie o 2%.
Na końcu listy zapewne uplasują się (i tak zyskujące coraz większą popularność) mobilne dystrybucje Linuxa (LiMo, Maemo) oraz webOS, które obecnie instalowane są na pojedynczych egzemplarzach smartfonów.
Ciekawe, czy i Wy podzielacie opinię analityków Gartnera?
Więcej informacji o konkretnych systemach znajdziecie w naszym Przeglądzie komórkowych OS-ów – cześć 1 i część 2.
Źródło: computerworld/wł
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.