Na pozór wydawać by się mogło, że na Ziemi trudno o miejsce, w którym telefon byłby luksusem. Niemniej takimi rejonami są właśnie Indie oraz państwa afrykańskie. Z myślą o nich, indyjska firma Comviva Technologies, opracowała wirtualną kartę SIM. Ów wynalazek pozwala kilku osobom na korzystanie z jednego telefonu.
Sangeet Chowfla, dyrektor strategiczny firmy, wyjaśnia iż z jednego telefonu może korzystać maksymalnie 6 osób. Zostało to rozwiązane w bardzo prosty sposób. Otóż każda z nich posiada własny kod abonenta, który po wprowadzeniu, pozwala na korzystanie z telefonu. Kod rozpoznawany jest przez system operatora, dzięki czemu każdy z użytkowników będzie płacił za swoje połączenia i SMS-y.
Na wstępie wspomniałem, że w krajach rozwijających się, komórka nadal stanowi luksus. Wirtualna karta SIM została stworzona, żeby umożliwić biednym mieszkańcom rejonów przemysłowych i rolniczych dostęp do mobilnej komunikacji. Głównym problemem jest cena samego telefonu, która w Indiach stanowi półroczny dochód pracownika fizycznego.
Według Sangeet Chowfla, powszechny dostęp do telefonii komórkowej, umożliwiłby ludziom łatwiejsze znalezienie pracy, a co za tym idzie poprawę ogólnych warunków życia oraz rozwój.
Pierwszy test technologii przeprowadzony został w Afryce, a dokładnie w Kamerunie, dzięki tamtejszemu operatorowi – MTN Cameroon. Zauważono, że użytkownicy znaleźli kilka pomysłowych zastosowań (niekoniecznie zgodnych z przeznaczeniem) dla usługi. Przedsiębiorcom na przykład, jedna z wirtualnych kart SIM służyła tylko do spraw biznesowych, a druga do wszystkich innych.
W Indiach liczba abonentów rośnie w niesamowitym tempie. Tylko w ciągu jednego miesiąca przybyło 16,7 miliona nowych użytkowników. Dotyczy to jednak mieszkańców miast. W przypadku terenów przemysłowych i rolniczych sytuacja nadal wygląda źle. Czy wynalazek będzie wstanie zmienić to na lepsze? Z odpowiedzią na to pytanie trzeba będzie jeszcze poczekać.
źródło: yahoonews
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.