Firma Nokia opublikowała Nokia Qt SDK – Software Development Kit dla systemów Symbian i MeeGo. Twórcy aplikacji mogą teraz opracowywać, testować i wdrażać utworzone w macierzystym środowisku aplikacje do smartfonów i komputerów mobilnych Nokia. Wersję beta SDK można pobierać już od dzisiaj, a twórcy aplikacji mogą od razu przystąpić do opracowywania oprogramowania do nowych urządzeń, w tym do właśnie zapowiedzianego modelu Nokia N8.
Nokia Qt SDK opiera się na dwóch zasadniczych koncepcjach: efektywności twórcy aplikacji oraz dystrybucji. SDK zawiera pełny zestaw narzędzi, w tym API przeznaczone do szybkiego tworzenia aplikacji. Umożliwia on także tworzenie jednej aplikacji, a następnie adaptowanie jej na inne urządzenia oparte na systemie Symbian lub MeeGo. Dotyczy to zarówno dotychczasowych urządzeń z Symbian S60 (wersje 3.1 do 5.0), Maemo 5 oraz przyszłych wersji Symbian i MeeGo. Dzięki temu Nokia Qt SDK oferuje twórcom aplikacji ogromny zakres możliwości dystrybucji.
Nokia Qt SDK zawiera różne komponenty umożliwiające łatwiejsze i szybsze opracowywanie aplikacji. Modułowa biblioteka klasy Qt zawiera elementy sterujące graficznego interfejsu użytkownika, integrację z oprogramowaniem WebKit, funkcje sieciowe, platformę bazy danych i inne. Programiści używający języka C++ mogą korzystać z wieloplatformowego środowiska IDE Qt Creator, które zawiera funkcję projektowania układu interfejsu i formularzy, narzędzia do zarządzania projektem i kompilacją, funkcje debugowania i nawigacji po kodzie.
Sebastian Nystrom, Nokia Application and Service Frameworks, powiedział:
Udostępniając Nokia Qt SDK, umożliwiamy tworzenie bardzo ładnych i wydajnych aplikacji. Ten zestaw to znaczący krok w rozwoju naszej oferty dla developerów, gdyż mogą oni przy jego użyciu stworzyć oprogramowanie do milionów urządzeń przy użyciu tego samego kodu. W pierwszej fazie beta koncentrujemy się na testowaniu wieloplatformowej funkcjonalności SDK, z obsługą szerokiego, choć na razie początkowego, zestawu interfejsów API. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy sukcesywnie dodawać kolejne API. Program w wersji beta umożliwia developerom dzielenie się z nami swoimi wrażeniami. Dzięki temu możemy rozwijać SDK tak, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom w zakresie efektywności i możliwości tworzenia aplikacji.
Więcej informacji można uzyskać wchodząc na tę stronę.
źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.