Główna część konferencji Google I/O 2014 już za nami, to co zaprezentował gospodarz podczas spotkania niesie za sobą poważne zmiany i na pewno będzie zaskakiwać jeszcze przez długi czas. Spodziewając się głównie nowości w branży telefonii komórkowej, doświadczyliśmy o wiele więcej, a mianowicie rozwinięcia wielu dziedzin życia o nieznane dotąd technologie. Poznaliśmy cały ekosystem, sami zobaczcie jak to funkcjonuje
Założeniem ekosystemu jest współpraca pomiędzy wszelkimi, personalnymi urządzeniami multimedialnymi, które towarzyszą nam każdego dnia nie tylko poza domem tak jak miało to miejsce do tej pory, ale także w miejscu zamieszkania czy w biurze. To nie wszystko, Google pomyślał o wszystkim, przemieszczając się z punktu A do punktu B również będzie z nami, wszystko za sprawą systemu, który „zawładnie” naszymi samochodami. Zapraszam do świata technologicznej symbiozy, od inteligentnego zegarka po samochód.
Android – bo od niego wszystko się zaczęło
Podczas konferencji poznaliśmy nowy system pod nazwą „Android L”. System charakteryzuje się zupełnie nowym wyglądem, który był wzorowany naturą oraz środowiskiem otaczającym ludzi w życiu codziennym. Odnośnie wizerunku, mogliśmy doświadczyć zmiany wyglądu preinstalowanych aplikacji takich jak Gmail czy Google Maps. Jak podoba się Wam nowy system?
Nowe funkcjonalności systemu „L”
Rozszerzony system powiadomień- w kolejnej odsłonie systemu zobaczymy zupełnie nową funkcjonalność powiadomień. Informacje o przychodzących połączeniach, wiadomościach sms czy mail będą wyświetlane w sposób bezinwazyjny dla użytkownika. Podczas używania nawigacji, jakiejkolwiek aplikacji czy odkrywania kolejnych etapów naszej ulubionej gry powiadomienia zostaną wyświetlone w aktywnym pasku u góry ekranu nie przerywając obecnej aktywności. Już nikt nie będzie zakłócał wykonywanej przez nas czynności, dzięki możliwości odrzucania przychodzących połączeń oraz powiadomień w trakcie wyświetlania pożądanej nam zawartości. Co więcej, powiadomienia będą interaktywne, a to znaczy, że będziemy mogli przeglądać je z poziomu zablokowanego ekranu.
Wyszukiwanie informacji nigdy nie było prostsze. Wydawałoby się, że w temacie wyszukiwania oraz eksploracji informacji już nic nie może się zmienić, zwłaszcza u giganta w tej materii. Nic bardziej mylnego, Google ma jeszcze wiele do powiedzenia. Wraz z nowym systemem usprawniona zostanie wyszukiwarka, oprócz tego, że użytkownik za jej pomocą wyszuka potrzebne informacje, to przeglądarka przeszuka informacje o użytkowniku. Wpisując interesujące nas hasło, aplikacja zweryfikuje je pod kątem naszej obecnej lokalizacji oraz tego co w danym momencie robimy, wówczas zwróci wynik najbardziej pasujący do sytuacji.
Projekt Volta- funkcjonalność pozwalająca na zarządzanie zużyciem energii podczas projektowania aplikacji. Dzięki tej możliwości programiści projektujący aplikacje na nowy system będą mogli na bieżąco monitorować zużycie energii towarzyszące danym procesom wykonywanym przez aplikację. Jak to się przełoży na użytkowników? Aplikacje pod tym kątem powinny być bardzo dobrze zoptymalizowane w kontekście oszczędności naszego zasilania.
System oszczędzania energii Battery Saver. System służący ograniczeniu funkcjonujących w tle procesów takich jak częstotliwość odświeżania wyświetlacza czy działające aplikacje w tle w celu oszczędzania baterii. Co ciekawe użytkownik sam będzie mógł zaprogramować konkretny próg naładowania baterii w którym system zostanie uruchomiony.
64-bitowa architektura- nowy system porzuca wsparcie dotychczasowego środowiska Dalvik na rzecz środowiska ART. To właśnie nowe środowisko ART w pełni pozwoli na wsparcie 64-bitowej architektury. Poza samym środowiskiem, sam Android w sobie ma być bardziej zoptymalizowany pod wydajniejsze procesory. Co więcej Android L otrzyma bogaty dodatek Android Extension Pack który w sobie zawiera choćby wsparcie dla OPEN GL ES. Google twierdzi, że tym krokiem będzie mógł zbliżyć smartfony ku grafice rodem z konsol co podobno nie jest już tak odległe, a Android stanie się swoistym środowiskiem dla graczy. Poniżej możemy zaobserwować różnicę pomiędzy środowiskami Dalvik oraz ART, w ramach przeprowadzonych testów na urządzeniu Nexus 5.
Android bliżej biznesu- rzeczywiście taki jest zamiar i pomyśleć, że to za sprawą Samsunga. To właśnie Samsung opracował kolejną wersję programu Knox, która będzie już nieodłączną częścią każdego, nowego Androida. Czemu ma to służyć? Program będzie ściśle integrował służbowe informacje od tych prywatnych, co więcej informacje należące do naszego pracodawcy nie zostaną przez nas zatrzymane po zakończeniu współpracy. To rozwiązanie pewnie pamiętacie jeszcze z Nokii z serii E, no i na pewno z Windows Phone, taka funkcjonalność jest tam już od dawna.
Premiera nowego systemu L dla użytkowników jest przewidziana na jesień tego roku, natomiast deweloperzy będą mogli pracować w oparciu o ten system już jutro. Jeżeli programujesz aplikacje na platformy mobilne, zajrzyj jutro na tą stronę, a będziesz mógł pobrać nową L-kę w wersji beta.
Android Wear oraz nowe urządzenia
Poznaliśmy dzisiaj trzy nowe urządzenia Lg G Watch, Moto 360 oraz Samsung Gear Live. Poznaliśmy również datę premiery tych urządzeń, to bardzo dobra wiadomość, jednak nie dla wszystkich. Mianowicie zegarki G Watch oraz Samsung Gear Live będzie można kupić jeszcze dzisiaj poprzez kiosk Play. Natomiast dystrybucja Moto 360 zostanie oficjalnie ogłoszona podczas premiery Motoroli X+1.
Android Wear- system opracowany dla akcesoriów naręcznych, jest nie tylko narzędziem synchronizującym wszelkie powiadomienia z naszym smartfonem, jest to również środowisko pozwalające na przeglądanie stron internetowych, prowadzenia wszelkich notatek, zarządzania kalendarzem oraz wszelkich aktywności związanych z Google Now znanym do tej pory z telefonu. Sam system jest bardzo rozbudowany, a do jego kontroli używane są komendy głosowe- póki co bez języka polskiego. Środowisko Android Wear zostało zaprojektowane tak, aby użytkownik otrzymał wszelkie informacje już przy pierwszym spojrzeniu na urządzenie.
Zegarek kluczem do telefonu- równie ciekawe rozwiązanie, funkcjonujące jako nasz klucz do blokady ekranu. Wystarczy, że mamy zegarek z Android Wear na ręce i nie musimy wpisywać pinu bądź rysować wzoru na ekranie aby go odblokować. W przypadku gdy nie mamy zegarka, konieczne jest użycie któregoś z tych zabezpieczeń w celu odblokowania urządzenia.
Platforma Google Fit- Ta informacja powinna Was zaskoczyć, albowiem gigant nie zamierza projektować autorskiej aplikacji przeznaczonej dla sportowców, w zamian pozostawi tą rolę zewnętrznym deweloperom. Nie jest to jednak niepokojące rozwiązanie, ponieważ stworzenie aplikacji zostanie objęte konkursem na najlepszy projekt a partnerami akcji są: Nike, HTC, LG, Withings, Motorola, Noom, Runtastic, RunKeeper, Adidas, Mio oraz Polar. Akcja wraz z deweloperskim SDK ma wystartować już za kilka tygodni.
Android Auto
Tak jak przewidywaliśmy gigant zaprezentował dzisiaj nowy system służący synchronizacji smartfonu z komputerem pokładowym w samochodzie wyposażonym w autorski system Google. System został opracowany przy kooperacji takich firm jak Audi, General Motors, Honda, Hyundai oraz NVIDIA. Jednak sam system nie jest niezależny i nie będzie umożliwiał uruchomienia Androida bezpośrednio z deski rozdzielczej samochodu. Bez smartfonu z nowym systemem Android się nie obejdzie. Całość funkcjonuje na zasadzie wyświetlania informacji generowanych przez nasz telefon na wyświetlaczu w samochodzie. Informacje, które będziemy mogli wyświetlać w ramach synchronizacji to nawigacja, wszelkie połączenia oraz smsy, a także multimedia. Mimo zależności systemu Android Auto od naszego telefonu, powyższe funkcje będą obsługiwane za pomocą dotykowego wyświetlacza w samochodzie oraz komend głosowych. Pierwszy samochód z tym systemem powinien pojawić się jeszcze w tym roku. Już teraz wiadomo, że do projektu przyłączyło się aż 28 producentów samochodów, ich lista poniżej. Warto zaobserwować, że system Android Auto znajdziemy nie tylko w samochodach segmentu średniego, ale również w tej najwyższej klasie w samochodach takich jak Bentley czy Maserati. Co ciekawe, deweloperzy mają wolną rękę na projektowanie aplikacji pod ten system.
Android TV
To też przewidzieliśmy przed premierą! Podczas konferencji mogliśmy doświadczyć jak Google widzi przyszłość telewizji, w zasadzie już niedaleką przyszłość, którą w dodatku sam zrealizuje. Całość opiera się o synchronizację smartfonu z telewizorem bez użycia kabli w celu wyświetlania pożądanej zawartości na dużym ekranie. To co będzie można wyświetlać to zdjęcia, filmy, gry, dokumenty a nawet satelitarny obraz z aplikacji Google Maps. Pod tą funkcjonalność programiści będą mogli projektować swoje aplikacje, więc takie rozwiązanie może mieć wiele zastosowań.
Android One
Paweł Gajkowski
Program Android One to rewelacyjna inicjatywa mająca na celu dostarczenie smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Google Android, wyposażonych w stosunkowo dobre podzespoły, zachowując przy tym niską cenę detaliczną. Jako pierwszy do programu przystąpił indyjski Micrtomax, który przy współpracy z Google stworzy smartfon oferujący przydatne funkcje (najczęściej wykorzystywane w tamtejszym regionie). Analogicznie wyszukiwarkowy gigant będzie współpracował z innymi producentami sprzętu elektronicznego.
Smartfon dostarczony przez Micromax ma zostać wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4.5”, wsparcie dla podwójnego slotu na karty SIM, radio FM, a także slot na karty micro SD. Sugerowana cena detaliczna ma zostać ustalona na mniej niż 100 dolarów, a więc będzie jeszcze tańszy niż Motorola Moto E. Warto na koniec dodać, że dużą zaletą programu Android One jest dostarczanie przez Google aktualizacji oprogramowania.
Chrome OS
Paweł Gajkowski
Nie tylko Android doczekał się usprawnień, gdyż drugim oczkiem w głowie Google jest system Chrome OS pracujący na coraz bardziej popularnych Chromebookach. Lista nowości nie jest tak imponująca jak w nadchodzącym Androidzie L, jednak to i tak duży krok.
Od teraz Chrome OS będzie współpracował ze smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu Google Android, dzięki czemu posiadając oba urządzenia będzie można korzystać z nich w nowy, lepszy sposób. I tak oto, Chromebook będący w pobliżu smartfonu nie będzie wymagał logowania hasłem, a jedyne co należy zrobić, aby rozpocząć pracę to otworzyć pokrywę komputera. Kolejnymi jakże istotnymi nowościami są wspólne powiadomienia, a także możliwość uruchomienia wybranych aplikacji dedykowanych systemowi Android.
Cały ekosystem w praktyce
Na koniec polecamy film, pokazujący jak wygląda cały ekosystem w praktyce:
Dziękujemy za uwagę.
Zapraszamy do oglądania Google I/O 2014 na żywo
To wiedzieliśmy przed konferencją
Do konferencji Google I/O pozostało już tylko kilka godzin, to właśnie ten czas jest zarezerwowany na ostatnie przecieki przed samym wydarzeniem, to właśnie te informacje na bieżąco będziecie mogli znaleźć w aktualizacji tego postu. Jest to również najlepszy czas na informacje z oficjalnego źródła, chyba nie ma lepszego sposobu na podgrzanie atmosfery tuż przed ceremonią. Co przed konferencją zdradza Sundar Pichai, dyrektor głównego działu Google zajmującego się między innymi Androidem?
Nowa wersja Androida
Sundar w ramach wywiadu z Bloomberg Businessweek potwierdził, że dzisiaj zobaczymy nową odsłonę Androida! Zgodnie ze słodką już tradycją nazewnictwa każdego systemu najprawdopodobniej zobaczymy dzisiaj wersję 5.0 Lollipop. Jednak to nie koniec dobrych informacji. Wszystko wskazuje na to, że Google zakończy nasze męczarnie w wyczekiwaniu na każdą nową odsłonę systemu w zależności od modelu telefonu czy nawet operatora. Idąc tropem Apple, Google zamierza udostępniać swoje systemy dla deweloperów jeszcze przed oficjalną premierą, wprowadzając w ten sposób warunek jednoczesnego (lub przynajmniej w przybliżonym czasie) udostępniania systemu w naszych telefonach. Ten warunek również ma dotyczyć operatorów, brzmi świetnie, prawda?
Android Wear
Sundar Pichai potwierdził również, że już dzisiaj poznamy system Android Wear przeznaczony do inteligentnych akcesoriów, a wraz z nim poznamy pierwsze urządzenia pracujące pod kontrolą tego systemu. Jednym z tych urządzeń na pewno będzie Moto 360. Co więcej Sundar zdradza w wywiadzie, że poznamy również nowych dostawców pracujących nad akcesoriami z serii „wearables” oraz dowiemy się co będą nam oferować w niedalekiej przyszłości. Dowiadujemy się również, że system Android Wear będzie nie tylko funkcjonował jako „naręczny komputer”, ale również jako wsparcie dla sportowców, toteż z założenia system będzie wspierał funkcjonalności takie jak pulsometr czy gps. Powinna się pojawić również autorska platforma Google dla sportowców, czyli najprawdopodobniej Google Health.
Oraz kilka innych rzeczy
Dyrektor zajmujący się projektem nie chciał potwierdzić informacji na temat telewizji dostępnej z poziomu Androida, jednak AndroidTV jest gorącym tematem, który dosyć często pojawia się w kontekście giganta. Bardzo możliwe, że dzisiaj zobaczymy narodziny komórkowej telewizji Google. W agendzie samego spotkania można znaleźć informacje o planowanych modułach na temat: systemu ChromeOS, przyszłości opartej o chmurę Google Cloud, projektach takich jak Ara, Tango, Spotlight, Oscar oraz projekt implementujący wyświetlacze 3d w tabletach. Na konferencji usłyszymy również kilka rzeczy o nowym projekcie NEST czyli wszystko na temat inteligentnego domu Google. W przeprowadzonym wywiadzie nie pojawiają się informacje na temat rozwiązań dla motoryzacji- chociaż to już najwyższy czas. Na potwierdzenie musimy jeszcze chwilę poczekać.
Google na pewno pochwali się również wynikami związanymi z Androidem.
Gdzie i jak oglądać konferencję?
Gdziekolwiek jesteście w trybie „live” z dowolnego komputera- źródło
W trybie extended w jednym z wyznaczonych miejsc (choćby w jednym z 7 miejsc w Polsce)- źródło
Z poziomu aplikacji dostępnej w kiosku Play- źródło
Oraz czytając ten wpis, będzie on na bieżąco aktualizowany 🙂
Źródło wywiadu: Bloomberg Businessweek
AKTUALIZACJA 22/06/2014
W sieci pojawiło się odliczanie do oficjalnej premiery inteligentnego zegarka Moto 360. Jest to już ostateczne potwierdzenie, że premiera będzie miała związek z konferencją Google I/O, która odbędzie się już 25 czerwca. Godzina zawarta w odliczaniu wskazuje na ten sam dzień, jednak na godzinę wcześniej niż wydarzenie giganta. Co by nie było, to już za dwa dni z kawałkiem zobaczymy zegarek mający przynieść rewolucję swojej branży i doświadczymy początku ery inteligentnych akcesoriów.
Dziękuję Jj za informację 🙂
AKTUALIZACJA 21/06/2014
Już w najbliższą środę rozpoczyna się dwudniowa konferencja Google I/O. Gigant już od jakiegoś czasu stara się utwierdzić Maniakalnych odbiorców w przekonaniu, że będzie to naprawdę głośne wydarzenie.
Zainteresowani musieliby dobrze się postarać, żeby konferencji nie obejrzeć, jest ona dostępna po prostu wszędzie. Wszystko zaczyna się w San Francisco skąd transmisja w trybie live dociera do kolejnych 57 miejsc na świecie zorganizowanych przez Google, gdzie można w tym wydarzeniu uczestniczyć. W Polsce takich miejsc jest siedem, jednak jeżeli chcecie się zarejestrować, możecie nie znaleźć już wolnych miejsc. Nie jest to jednak problem, ponieważ konferencje można obejrzeć również na żywo nie wychodząc z domu, lub gdziekolwiek jesteśmy z poziomu aplikacji, która nie pozwoli nam zapomnieć o interesujących nas etapach wydarzenia lub obejrzeć je w późniejszym terminie. Najlepsze na koniec, konferencja na pewno zostanie opisana przez nas, dlatego już dzisiaj zapraszamy na relację.
Takiego wsparcia oraz przekazu nie doświadczyła do tej pory żadna konferencja z branży, czego w takim razie możemy się spodziewać? Wiele zadanych pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, na pewno Google wykorzysta tą sytuację, żeby zrobić dobre show. Jest to na pewno czas dla programistów, ale niewykluczone, że zobaczymy trochę sprzętu.
Czyżby kolejna odsłona Androida?
Od premiery KitKat’a minęło już 9 miesięcy, a oprócz niewielkich poprawek systemu, nie wydarzyło się nic spektakularnego. Zapowiedziana konferencja na pewno będzie najlepszym miejscem na prezentację nowej odsłony systemu, inaczej Google zrobi to dopiero za rok. Co tym razem? Bardzo możliwe że będzie to Android Lollipop 5.0, a wraz z nim odświeżony wygląd dotychczasowego systemu. Niestety póki co nie wiemy czy i w jakim stopniu taki system rozszerza funkcjonalność obecnych rozwiązań. Kolejnym argumentem dla takiej premiery na pewno jest miniona konferencja Apple WWDC 2014, gdzie konkurencyjny gigant zaprezentował swój nowy system iOS 8 oraz kilka naprawdę ciekawych innowacji. Od kiedy producenci smartfonów prezentują szeroki wybór swoich urządzeń skrojonych pod każde gusta, Google może naprawdę wiele zaproponować miłośnikom sprzętu Apple, ta walka dopiero się zaczyna.
Android Wear i kilka gadżetów
To wiemy na pewno! Google zaprezentuje swój nowy system przeznaczony dla naręcznych akcesoriów. Środowisko Wearable to nic innego jak Android, który znamy z telefonów. Będzie on jednak przystosowany do mniejszych wyświetlaczy, pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. Nowe środowisko, nowy system i jego funkcjonalność bez rekwizytów się nie obejdą. Bardzo dużo informacji wskazuje na to, że podczas konferencji zobaczymy przynajmniej jeden inteligentny zegarek. Prawdopodobnie będzie to Moto 360, tak więc za kilka dni ten wyczekiwany przez świat gadżet doczeka swojej premiery. LG jest bliskie amerykańskiemu koncernowi, niewykluczone że G Watch, również zostanie zaprezentowany światu podczas Google I/O. Ostatnie, niepotwierdzone jeszcze informacje mówią, że Samsung zakończył prace nad swoim zegarkiem, który ma pracować pod kontrolą Android Wear, czyżby Samsung też chciał wykorzystać ten moment na prezentacje swojego urządzenia? Na te informacje musimy poczekać jeszcze kilka dni.
Skoro zobaczymy Android Wear, nie może również zabraknąć środowiska dla aktywnych, którego brakuje w portfolio amerykańskiego koncernu. Tym bardziej, że konkurencyjne Apple już zainteresowało się tematem.
Google dla motoryzacji
Scenariusz koncentrujący się na motoryzacji w przypadku Google jest bardzo prawdopodobny. Amerykański koncern zawiązał alias firm w którego skład wchodzą: Audi, General Motors, Honda, Hyundai oraz NVIDIA. System Google Auto Link bo tak ma nazywać się rozwiązanie opracowane właśnie dla motoryzacji, ma pojawić się jeszcze w tym roku, dlatego premiera podczas konferencji nie powinna być zaskoczeniem. Po raz kolejny należy wskazać, że największy konkurent producenta funkcjonuje już na tym rynku oferując swojego asystenta Siri pod nazwą Apple CarPlay. Funkcjonalność Androida w samochodzie? Dla mnie rewelacja! Wielu producentów samochodów ma problemy z aktualizacjami swoich map, a dla klienta każda zmiana wiąże się z niemałymi opłatami. Już taka, podstawowa funkcjonalność będzie strzałem w dziesiątkę, a to przecież dopiero początek. System ma zapewniać pełną synchronizację modułu znajdującego się w samochodzie z telefonem komórkowym z systemem Android oraz wiele innych funkcji.
To co powinno znaleźć swoje miejsce podczas tego wydarzenia, to na pewno plany związane z serią NEXUS, która może zostać zastąpiona nowym projektem Silver. Gigant z Mountain View prawdopodobnie będzie chciał pochwalić się nowościami związanymi z projektem Ara czy też rozwojem inteligentnych okularów Google Glass. A może dowiemy się czegoś na temat satelitarnej telefonii komórkowej, którą projektuje Google?
Na to pytanie, jak i wiele innych będziemy mogli znaleźć odpowiedzi już w najbliższą środę. Konferencja zaczyna się o godzinie 19:00 i będzie można obejrzeć ją u wielu źródeł podanych powyżej. Powyższe przemyślenia stanowią jedynie przypuszczenia tego co może się pojawić, co w takim razie jest pewne? Pewne jest to, że będzie to jedno z największych wydarzeń branży tego roku.
Co Wy chcielibyście zobaczyć?
Źródło: PhoneArena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.