Jakiś czas temu radziliśmy Wam, jaki phablet warto kupić mając w kieszeni 900 zł. Od wakacji sporo się na rynku zmieniło – ceny niektórych markowych produktów poszybowały w dół, pojawiły się też nowe nowe modele w segmencie mid-range. Dlatego też jeszcze przed świętami postanowimy zaprezentować Wam odświeżone, maniaKalne zestawienie najciekawszych – naszym zdaniem – phabletów w cenie do 1000 zł. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie i propozycje – piszcie w komentarzach, co zmienilibyście w naszej liście i dlaczego.
Aktualizacja 22.10.2015
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Sony Xperia Z Ultra
Po kilku dniach spędzonych z Xperią Z Ultra zaczyna klarować mi się jej przeznaczenie – to po prostu wszechpotężna maszyna multimedialna, na której z równym powodzeniem można też pracować. Jeśli poszukujesz sprzętu do przeglądania sieci, szybkiego odpisywania na maile, do oglądania filmów, grania, wertowania RSS-ów, a jednocześnie czasem potrzebujesz zadzwonić czy wysłać SMS-a… To masz nad czym myśleć.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 6.4-calowa matryca TRILUMINOS z X-Reality o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), 4-rdzeniowy Snapdragon 800 o taktowaniu 2.2 GHz, 2 GB RAM, 8-megapikselowy przetwornik z Exmor RS, akumulator o pojemności 3000 mAh, Google Android.
Paradoksalnie atutem oraz wadą w Sony Xperia Z Ultra jest naprawdę spory wyświetlacz, który nie do końca umożliwia nam sklasyfikowanie propozycji od Japończyków. Nie zmienia to jednak faktu, że wodoszczelny phablet (raczej) posiada wszystko, czego można oczekiwać od urządzenia za około 1000 złotych. Wydajna jednostka centralna w połączeniu z przyzwoitą ilością pamięci RAM i pojemnym akumulatorem zadbają, aby każdy użytkownik był zadowolony.
Sony Xperia Z Ultra nie mogło zabraknąć w zestawieniu, gdyż jest to urządzenie jedyne w swoim rodzaju – zadowoli nawet najbardziej wymagających, oczekujących od sprzętu szybkości działania, wydajności w grach, a także przyzwoitej jakości zdjęć. To sprzęt uniwersalny, który z powodzeniem zastąpi mały tablet.
Nokia Lumia 1320
Producent postawił sobie wysoko poprzeczkę: duża rozdzielczość, wysoka wydajność, funkcja telefonu, a to wszystko w niewygórowanej cenie.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 6.0-calowa matryca IPS o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), dwurdzeniowy Snapdragon 400 o taktowaniu 1.7 GHz, 1 GB RAM, 5-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3400 mAh, Windows Phone 8.1.
Zapomnijcie o niezliczonej ilości rdzeni, a także gigabajtach pamięci RAM, gdyż te do płynnej pracy systemu Windows Phone 8.1 są zbędne. Nokia Lumia 1320 jest tego świetnym przykładem, co potwierdziła Róża recenzując ten model. Do tego dorzucić należy jeszcze modem oferujący szybką transmisję danych, a także jakość wykonania na najwyższym poziomie. To po prostu dobre urządzenie za relatywnie małe pieniądze.
Dlaczego drugi raz z rzędu polecamy Lumię 1320? Bo to niezły sprzęt, a do tego jedyny przedstawiciel z systemem Microsoftu, którego zakupić można za mniej, niż tysiąc złotych. Do tego jest to dobrze dopracowane urządzenie z nieźle rozbudowanymi funkcjami aparatu i wydajnym akumulatorem.
ASUS FonePad Note 6
Duży phablet ze stylusem, którego docenią nie tylko osoby o mniejszych dłoniach.
Specyfikacja: 6-calowa matryca IPS+ o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), dwurdzeniowy Intel Atom Z2580 o taktowaniu 2.0 GHz, 2 GB RAM, 8-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3200 mAh, Android 4.4 KitKat.
ASUS FonePad Note 6 może w pewnym stopniu zrekompensować brak phabletu z serii Galaxy Note od Samsunga. Na plus zaliczyć należy dedykowany rysik oraz kilka aplikacji pozwalających na jego wykorzystanie, jedną z nowszych kompilacji systemu od Google, a także frontowe głośniki stereo, które niestety w dalszym ciągu są rzadkością w sprzęcie mobilnym. Warto również pamiętać, że niegdyś był to flagowy produkt Tajwańczyków. Myślę, że zalety w zupełności rekompensują brak transmisji danych w standardzie LTE.
ASUS FonePad Note 6 to dobra propozycja w niewygórowanej cenie, która zaoferuje coś więcej, niż tylko duży wyświetlacz oraz pojemny akumulator. Model ten może przypaść do gustu przede wszystkim poszukującym urządzenia mobilnego do pracy, ale i bez większego problemu sprawdzi się również w rękach nastolatka.
Sony Xperia T3
Sony Xperia T3 to bardzo intrygujący przedstawiciel średniej półki – do świetnej jakości wykonania dołącza duży, jasny wyświetlacz IPS, 8-megapikselowy aparat z podwójnym spustem migawki i solidna bateria.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 5.3-calowa matryca IPS o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 4-rdzeniowy Snapdragon 400 o taktowaniu 1.2 GHz, 1 GB RAM, 8-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 2500 mAh, Google Android 4.4.2, KitKat.
Sony Xperia T3 to typowy przedstawiciel klasy średniej, w którym Sony postanowiło zaimplementować podzespoły zapewniające sprawną pracę systemu Google Android. Nie jest to jednak demon szybkości, a rdzenie Cortex-A7 mogą czasami wpłynąć na obniżenie wydajności w bardziej wymagających tytułach. Jest to raczej propozycja alternatywna dla nieco większego smartfonu, który sprawdzi się podczas codziennego użytkowania. Na plus zaliczyć należy aluminiową ramkę i smukłą obudowę o grubości siedmiu milimetrów.
Sony Xperia T3 to porządny, ładny, odpowiednio wyposażony i pracujący wystarczająco długo z daleka od gniazdka phablet. Innymi słowy, mamy do czynienia z niezłym modelem ze średniej półki cenowej, na którego warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup urządzenia z nieco większym wyświetlaczem.
myPhone Luna
Według wielu z Was (i marketingowców marki myPhone) jest to jeden z bardziej interesujących phabletów w przyzwoitej cenie – czy mogło go tutaj zabraknąć?
Specyfikacja: 5.5-calowa matryca o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 6-rdzeniowy MediaTek MT6591 o taktowaniu 1.5 GHz, 1 GB RAM, 8-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 2400 mAh, Android 4.4 KitKat.
myPhone wprowadzając do sprzedaży model Luna udowodnił, że nie trzeba wołać dużych pieniędzy za godną uwagi propozycję z podzespołami zapewniającymi płynną pracę. Dodatkowo, na korzyść tego urządzenia klasy średniej przemawia obecność podwójnego slotu na karty SIM, który w dobie różnorodnych ofert operatorów może okazać się zbawienny.
Luna to obecnie jeden z najbardziej interesujących phabletów w niskiej cenie, na który może pozwolić sobie niemal każdy. Z pewnością jest to zasługa braku logo cenionego producenta, ale czy każdy musi mieć w kieszeni Samsunga albo Apple?
GOCLEVER Insignia 550i
Mocny „chińczyk” z polskim akcentem.
Specyfikacja: 5.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), 8-rdzeniowy MediaTek MT6592 o taktowaniu 1.7 GHz, 2 GB RAM, 13-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 2500 mAh, Android 4.4 KitKat.
GOCLEVER Insignia 550i to prawdopodobnie najlepiej wyposażony phablet w naszym zestawieniu, o ile patrzymy jedynie na cyferki. Procesor z powodzeniem może konkurować z zeszłorocznym układem Snapdragon 600 od Qualcomma – jest to mocny średniak, który poradzi sobie z większością standardowych wyzwań – o ile nie trafi do serwisu, który według wielu Waszych komentarzy, mocno kuleje.
Nie jest to oczywiście propozycja idealna – największym problemem może okazać się mało pojemny akumulator, ale pomijając to (i kwestię serwisu) GOCLEVER Insignia 550i to przede wszystkim mocna konfiguracja sprzętowa i na pewno warto rozważyć zakup tego modelu.
Xiaomi Redmi Note
Takie robi się phablety dla mas w Chinach.
Specyfikacja: 5.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 8-rdzeniowy MediaTek MT6592 o taktowaniu 1.7 GHz, 2 GB RAM, 13-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3200 mAh, Android.
Tego, że jest ciężki i duży nikt mu nie odbierze, tak samo, jak wydajności zagwarantowanej przez przemyślaną konfigurację podzespołów oraz dopracowanie nakładki graficznej, która przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych, jaka została stworzona na Androida. Mnie to nie dziwi, gdyż Xiaomi w pewnych kwestiach wzoruje się na Apple i dobrze na tym wychodzi. Jasny obiektyw aparatu (przysłona F/2.2) oraz pojemny akumulator to kolejne atuty Redmi Note. Niestety, największą wadą jest brak polskiej (oficjalnej) dystrybucji.
Xiaomi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm z Państwa Środka, która ma rację bytu w Polsce. Za firmą stoją rzesze fanów, którzy skupiają się w obrębie serwisu miuipolska, oferując wsparcie techniczne, a także udoskonalone wersje oprogramowania. Warto jeszcze dodać, że w sprzedaży dostępna jest również wersja z LTE.
ASUS ZenFone 6
Dobrze zrobiony phablet, którego mnogość funkcji może mile zaskoczyć.
Specyfikacja: 6-calowa matryca IPS+ o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), dwurdzeniowy Intel Atom Z2580 o taktowaniu 2.0 GHz, 2 GB RAM, 13-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3000 mAh, Android 4.4 KitKat.
Niesamowicie rozbudowane oprogramowanie ZenUI pozwoli świeżo upieczonemu nabywcy na spędzenie wielu godzin ze swoim urządzeniem. Nakładka na system posiada sporo przydatnych udogodnień, jak chociażby możliwość tworzenia skrótów na ekranie blokady do wybranych aplikacji, czy też szybki dostęp z poziomu paska powiadomień. Połączenie jednostki centralnej z pamięcią RAM, przekłada się na wysoką kulturę pracy, bo nie ilość rdzeni świadczy o wydajności.
ASUS ZenFone 6 to również stylowe urządzenie (wykorzystano do jego produkcji tworzywo sztuczne oraz aluminium) z bogatym wachlarzem funkcji, a zatem jego obecność w TOP 10 do 1000 złotych jest naszym zdaniem obowiązkowa.
Huawei Honor 3X Pro
Bezpośredni konkurent Redmi Note.
Specyfikacja: 5.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), 8-rdzeniowy MediaTek MT6592 o taktowaniu 1.7 GHz, 2 GB RAM, 13-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3000 mAh, Android 4.2.2 Jelly Bean.
Huawei Honor 3X Pro to bezpośredni konkurent Xiaomi Redmi Note – specyfikacja techniczna jest niemal identyczna, z małą przewagą dla Honor 3X z uwagi na obecność frontowej kamery o matrycy 5 Mpx, a także ekranu o wyższej rozdzielczości. Ponadto Huawei jest rozpoznawalny w Polsce, co może bardziej przekonać do chińskich produkcji. Warto mieć jednak również na uwadze, że wyższa rozdzielczość nie koniecznie musi okazać się zaletą, zwłaszcza, że spada wydajność gwarantowana przez układ SoC.
Prestigio MultiPhone 5550DUO
Najtańszy pahblet w naszym grudniowym zestawieniu.
Specyfikacja: 5.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 4-rdzeniowy MediaTek, 1 GB RAM, 13-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności 3000 mAh, Android 4.4 KitKat.
Preistalowany system w połączeniu z nieźle skonfigurowanymi podzespołami odpowiedzialnymi za pracę, powinien umożliwić płynną pracę podczas podstawowych czynności, a także umożliwić uruchomienie mniej wymagających propozycji z Google Play. W przypadku tego modelu na plus zaliczyć można również akumulator, gdyż w połączeniu z energooszczędnym procesorem pozwoli na długi czas pracy na jednym cyklu ładowania.
Prestigio MultiPhone 5550DUO jest propozycją dla mniej wymagających użytkowników, którzy czują chęć posiadania dużego urządzenia, ale przy okazji nie chcą wydać na niego dużo pieniędzy. Niespełna sześćset złotych (cena sugerowana – telefon wkrótce pojawi się w sprzedaży) to cena adekwatna do możliwości, tym bardziej, że MultiPhone 5550DUO wyróżnia się aparatem o matrycy 13 Mpx.
Zobacz również:
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki phablet kupić? Poradnik gsmManiaKa |