Nokia mogła sprzedać swój dział mobilny Microsoftowi, ale firma nadal istnieje i działa na rynku sieciowym oraz nawigacyjnym. Dlaczego to takie ważne? Bo działa już od… 150 lat.
Dacie wiarę? To już 150 lat odkąd Nokia zaczęła działalność. W 1865 firma powstała jako fabryka celulozy. Zaopatrywano w papier Następnie zaczęto produkować galanterię gumową (do dnia dzisiejszego można kupić w krajach skandynawskich opony Nokian). Po drugiej wojnie światowej Nokia weszła na rynek okablowania.
W latach sześćdziesiątych trzy firmy postanowiły stworzyć Nokia Group i zaczęły produkować różnej maści urządzenia elektroniczne. Nazwa wzięła się od nazwy miasta Nokia, do którego przeniesiono siedzibę firmy. W latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, oraz na początku tego, Nokia stworzyła wiele telefonów, które dzisiaj są uważane za kultowe. Należy tutaj wymienić chociażby Nokię 3310, która w świadomości ludzi jest uznawana za telefon niemal niezniszczalny i jedyny, który może pomóc podczas apokalipsy zombie. Później przyszedł czas na telefony z serii N, a wśród nich na Nokię N95. Gdy debiutowała była ona telefonem rewolucyjnym z fenomenalnym, aparatem z optyką Carl Zeiss.
Następnie przyszedł czas na smartfonową rewolucję, którą niestety fiński gigant przespał. Co prawda, pojawiła się bardzo dobra Nokia N9 z MeeGo na pokładzie. System ten był uważany za rewolucyjny i bardzo wygodny, a sam telefon był perfekcyjnie wykonany. Mimo dobrego odbioru tego smartfona postanowiono podpisać umowę partnerską z Microsoftem. W konsekwencji czego na rynku zadebiutowała Nokia Lumia 800. Była ona pierwszym urządzeniem Finów, który działał pod kontrolą mobilnych okienek. Warto dodać, że była ona duchową spadkobierczynią wspomnianej N9’tki. Niestety, nawet to nie pomogło i postanowiono sprzedać gigantowi z Redmond cały dział mobilny.
Obecnie firma składa się z trzech potężnych działów biznesowych, z których każdy jest liderem w swojej dziedzinie. Nokia Networks zajmuje czołowe miejsce w wielu segmentach rynku na którym działa, łącznie z rynkiem 4G. Mapy HERE są uważane za jedne z najlepszych,a dział, który nad nimi pracuje za najsilniejszego gracza w usługach lokalizacyjnych sektora motoryzacyjnego. Nokia Technologies zarządza i rozwija jedno z największych portfolio patentowych w wielu różnych sektorach przemyslu.
Aby uczcić tę długą i ciekawą historię opublikowano ciekawy film. Czy kiedyś znów zobaczymy telefony marki Nokia na rynku? Nie wiadomo. Umowa z Microsoftem zabrania takiego ruchu, a i władze firmy dementują wszelkie pogłoski dotyczące ewentualnego debiutu rynkowego takowego urządzenia. Miejmy jednak nadzieję, że to się jednak stanie i będziemy mogli znów kupić telefon z logiem Finów.
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.