Fairphone, holenderski startup pracuje nad budową nowego, modularnego smartfona. Efekty mamy zobaczyć jeszcze w tym roku. Fairphone 2 to następca pierwszego, udanego modelu pozwalającego na swobodną i własnoręczną wymianę komponentów. Co czeka nas tym razem?
Pierwszy Fairphone został zbudowany na podstawie urządzenia referencyjnego, masowo zakupionego przez firmę w fabrykach. Taka decyzja niestety spowodowała, że holenderska firma musiała ograniczyć swoje ambicje i zastosować tylko kilka wymiennych elementów.
Startup rozpoczął kampanią crowdfundingową w 2013 roku, która została poparta przez prawie 11 tysięcy osób skłonnych zapłacić za pierwszy model modularnego smartfona. Tym sposobem firma znalazła nowych klientów a pierwsza wersja urządzenia została sprzedana aż w 60,000 sztuk na całym świecie.
Fairphone 2, nowy prototyp firmy jest większy, niż smartfony, które znamy ze sklepów. Mimo wszystko specyfikacja tego modelu zapowiada się naprawdę obiecująco. Fairphone 2 ma mieć 5 calowy ekran o rozdzielczości Full HD, 2GB pamięci RAM, szkło Gorilla Glass 3, 8 megapikselowy aparat oraz Androida 5.0 na pokładzie. Całość ma być kontrolowana poprzez wydajny choć już nieco przestarzały Snapdragon 801. Różnica polega jednak na tym, że to użytkownik będzie mógł sam wymienić i dostosować komponenty, takie jak chociażby wyświetlacz urządzenia.
Modułowość Fairphone’a nie kończy się jednak na ekranie. Oprócz tego elementu będziemy mogli samodzielnie wymienić procesor, kamerę, mikrofon i wiele innych części, które mają być dostępne do zamówienia bezpośrednio ze strony firmy.
Przy swoim nowym modelu firma pragnie również ułatwić pracę programistom. Fairphone ma być otwarty na wszelkie modyfikacje oraz zmiany systemu operacyjnego. To zupełnie inna polityka niż ta stosowana przez większość korporacji.
Przed holenderską firmą jeszcze długa droga aby zaistnieć w pełni na rynku mobilnym. Nie oznacza to oczywiście, że nie mają oni żadnych szans na przebicie. Fairphone 2 ma zadebiutować w Europie na jesień tego roku w orientacyjnej cenie 525 euro. Czy warto będzie zapłacić aż tyle za modularnego smartfona?
źródło: TheNextWeb
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.