Mimo, że od premiery Androida 2.3 Gingerbread, minęło już kilka dobrych miesięcy, to najnowsza wersja systemu operacyjnego od Google’a cały czas pozostaje w cieniu starszych wersji Androida. Tak jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu, dominuje Froyo a na drugim miejscu twardo trzyma się leciwy Android 2.1 Eclair.
Froyo, które już od dłuższego czasu powinno zostać wyparte z wielu topowych kiedyś telefonów (jak chociażby Samsung Galaxy S), cały czas stanowi najpopularniejszą wersję Androida dostępną na rynku. Zgodnie z danymi Googla z 2 maja tego roku, aż 65,9% wszystkich użytkowników Androida, posiada na swoim smartfonie właśnie tę wersję systemu. Nierozwojowy Android 2.1 trzyma w swoich zielonych rękach aż 24,5% puli, co trzeba uznać za bardzo dobry wynik, który jednak wzbudza we mnie mieszane uczucia. Przecież w obecnych czasach aktualizowanie oprogramowania telefonów, gwarantowane także przez operatorów, to dla wielu ludzi coś równie ważnego, jak obietnica dobrego zasięgu naszej sieci. Najstarsze wersje Androida, czyli 1.5 i 1.6 łącznie zgarniają pulę 5.3% rynku. Ironią losu jest to, że najnowszy Gingerbread obecnie posiada 4% z puli, co trzeba uznać za wynik bardzo, bardzo słaby.
Wielki marsz Androida 2.3 Gingerbread mógł zacząć się już miesiąc temu, kiedy Samsung ambitnie rozpoczął procedurę aktualizacji Galaxy S, która jednak zakończyła się wielką klapą i w efekcie całego bałaganu, jaki się wytworzył, została przełożona na maj. Liczę, że szybkie wprowadzenie na rynek SGS 2, Xperii Play oraz wspomnianej przed chwilą aktualizacji dla Galaxy S tchnie nieco więcej życia w Gingerbreada, który zapewne już w najbliższym zestawieniu mocno podskoczy w statystykach 😉 .
źródło: developer.android.com
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.